میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
بحرین؛ كشتار مردم و سرنوشت مبهم مسابقات فرمول یك
بحرین؛ كشتار مردم و سرنوشت مبهم مسابقات فرمول یك
 

ادامه خشونت ها از سوی حكومت بحرین و تردید تیم ها از فقدان امنیت ، سرنوشت مسابقات جهانی اتومبیلرانی فرمول یك این كشور را در هاله ای از ابهام فرو برده است.
آنچه امروز از وضعیت بحرین در رسانه های جهان منعكس می شود از یك سو تصویر اكثریت بیش از ۷۰ درصدی است كه به صورت صلح آمیز خواستار اعاده حقوق خود و شركت در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی خود هستند و از سوی دیگر حكومتی است كه در كنار كشتار و اعمال خشونت علیه معترضان، خود را برای میزبانی مسابقات فرمول یك آماده می كند.
رسانه های غربی كه چندی پیش با سكوت در قبال جنایات آل خلیفه، اوضاع بحرین را برای برگزاری مسابقات آرام توصیف می كردند در این اواخر تردیدهای خود را از برگزاری آرام این دور از مسابقات ابراز داشتند.
هم اكنون برخی از این رسانه ها در كنار گزارش وضعیت آمادگی بحرین برای میزبانی مسابقات، نگاهی به عدم امنیت این دوره از مسابقات به دلیل تداوم و گسترش اعتراضات مردمی دارند.
این در حالی است كه حاكمان بحرین و مسوولان برگزاری این مسابقات تاكنون تلاش كرده‌اند با بیانیه ها و مصاحبه های مختلف اوضاع را عادی جلوه دهند تلاشی كه نتوانسته از دغدغه های شركت كنندگان بكاهند.
براین اساس در آخرین مورد، مسوول اجرایی پیست بین‌المللی بحرین در گفت و گو با شبكه 'فرانس پرس' گفت: بحرین آخرین اقدامات را برای میزبانی مرحله چهارم مسابقات فرمول یك در تاریخ سوم اردیبهشت انجام می دهد.
'سلمان بن عیسی آل خلیفه' در این گفت و گوی تلفنی افزود: بحرین تلاش های خود را برای برگزاری مسابقات در موعد مقرر انجام می دهد و تمام كاركنان مانند كندوی زنبور عسل در حال فعالیت هستند.
وی تاكید كرد: همانطور كه در روزهای گذشته گفتیم بحرین به همه شركت كنندگان از نظر امنیتی تضمین می دهد و مسوولان بحرینی به طور مستمر با فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در ارتباط هستند.
این سخنان درحالی مطرح می شود كه فدراسیون جهانی اتومبیلرانی نیز نتوانسته است نگرانی خود را از وضعیت امنیتی بحرین و عدم توانایی این كشور در میزبانی مسابقات پنهان كند.
فدراسیون جهانی اتومبیلرانی در بیاینه ای تاكید كرده است كه وضعیت امنیتی بحرین را زیر نظر دارد و به طور مستمر آن را ارزیابی می كند. وی می افزاید: فدراسیون جهانی برای اینكه امنیت و سلامت رالی را تامین كند به طور مداوم با مسوولان محلی، دولت ها و سفارت های اروپایی در ارتباط است.
در همین حال روزنامه 'گاردین' در مقاله ای نوشت: وضعیت 'عبدالهادی الخواجه' فعال حقوق بشری دربند رژیم بحرین و خشونت پلیس برگزاری مسابقات فرمول یك را با خطر لغو مواجه كرده است.
این روزنامه می افزاید: تظاهر كنندگان، جمعیت های حقوق بشری و نمایندگان مجلس بحرین برگزاری مسابقات را همزمان با خشونت پلیس امری غیر قابل قبول می دانند. گاردین اضافه می كند: مخالفان با نصب تابلوها و پلاكاردهایی بر دیوارها خواستار لغو مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ بحرین شدند.
این روزنامه در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: مخالفان بحرینی از طریق شبكه اینترنت، شركت كنندگان در این دوره از مسابقات را مورد انتقاد قرار داده اند.
در این میان تیم های شركت كننده در این مسابقات نیز نگرانی های خود را دارند و به یك نوع سردرگمی گرفتار شده اند.
روزنامه انگلیسی 'تایمز' در این باره نوشت: تیم های شركت كننده در مسابقات فرمول یك موضوع احتمال انصراف از حضور در مسابقات را بررسی می كنند.
این روزنامه می افزاید: تیم های شركت كننده در چهارمین مرحله مسابقات فرمول یك، برنامه های لازم را برای انصراف احتمالی از مسابقات بحرین به دلیل نگرانی های امنیتی در دستور كار دارند.
پیشتر نیز برخی از نمایندگان مجلس عوام انگلیس خواستار لغو مسابقات فرمول یك بحرین شده بودند.
اعضای كمیسیون فرهنگ، اطلاع رسانی و ورزش مجلس عوام این كشوراعلام كردند: وضعیت حقوق بشر در بحرین نسبت به ۱۲ ماه گذشته تغییر ملموسی نداشته است.
'آن كلود' نماینده حزب كارگر در مجلس عوام انگلیس نیز گفت: همه كشورهای عربی و غربی باید با تحریم مسابقات رالی، آنچه را كه هم اكنون در بحرین می گذرد محكوم كنند.
با این حال 'جان توت' رییس فدراسیون جهانی اتومبیلرانی و 'برنی الكستون' صاحب امتیاز فرمول یك بر برگزاری مسابقات در موعد مقرر تاكید دارند ولی نمایندگان تیم های شركت كننده در این مسابقات قرار است در خصوص تصمیم نهایی در مورد حضور یا عدم حضور در این مسابقات، در شانگهای چین به مشورت بنشینند.
سایت the f۱ times' نیز روز دوشنبه نوشت: تیم های فرمول یك برنامه های خود را در مورد هرگونه رویداد غیر مترقبه و احتمال عدم برگزاری مسابقات بحرین جمع بندی می كنند.
این سایت در مقاله ای می نویسد: با تداوم و گسترش اعتراض ها به حكومت بحرین و با انتشار خبر كشتار روزانه مردم، بحث های مختلفی در مورد مسابقات جایزه بزرگ بحرین مطرح است.
در این مقاله آمده است: برخی نگران آن هستند كه مخالفان برای نشان دادن اعتراضات خود بخواهند از این رویداد ورزشی استفاده كنند.
سایت the f۱ times می افزاید: حكومت بحرین تلاش می كند با صدور بیانیه های مختلف اوضاع بحرین را طبیعی جلوه دهد.
بر اساس این گزارش برخی تیم های شركت كننده در مسابقات جایزه بزرگ چین برای مهندسین، اعضای فنی و غیر فنی خود دو بلیت تهیه كرده اند كه یكی برای پرواز به بحرین و دیگری برای بازگشت مستقیم از چین به كشورهایشان – در صورت لغو مسابقات بحرین- است.
با افزایش تردید تیم ها در خصوص برگزاری مسابقات، هشدارهای عدم وجود تضمین های امنیتی و فعالیت ' ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه' فشارها بر هیات برگزاری مسابقات افزایش یافته است.
در همین حال 'ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه' در نامه ای به مسوولان خارجی مسابقات فرمول یك اعلام كردند: ما مسوولیت هرگونه عكس العمل از سوی ملت خشمگین را برعهده برگزار كنندگان می دانیم و امنیت هیچ شخصی را در حین برگزاری این مسابقات تضمین نمی كنیم.
ائتلاف ۱۴ فوریه در نامه خود آورده است: رژیم جنایتكار بحرین برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود تلاش می كند با هزینه بسیار هنگفت مسابقات را در هر صورتی برگزار كرده و به دنیا اعلام كند كه در این كشور هیچ خبری از اعتراضات و سركوب نیست.
جوانان ۱۴ فوریه می گویند: شهادت روزانه مردم و خشونت رژیم حاكم بهترین دلیل بر دروغ بودن این مدعاست.
آن ها در این نامه تاكید كرده اند: با تداوم انقلاب و افزایش وخامت حال ' عبدالهای الخواجه' فعال حقوق بشری در بند رژیم بحرین به برگزاركنندگان و شركت كنندگان در این مسابقات توصیه می كنیم ریسك نكنند.
ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه اعلام كردند: اگر مسوولان برگزاری مسابقات بخواهند با برگزاری این مسابقات در یك كشور اشغال شده، احساسات ملت داغدیده را تحریك كنند ما هیچ گونه مسوولیتی را در این باره نمی پذیریم.
در این نامه تاكید شده است: انقلابیون، برگزار كنندگان و دست اندركاران این مسابقات را در زمره حامیان رژیم سفاك و قاتلان ملت مقاوم بحرین به شمار می آورند.
با تمام این توصیفات هنوز مسوولان خارجی این مسابقات به تصمیم مشتركی در خصوص برگزاری یا لغو مسابقات نرسیده اند.
ولی ملت مظلوم بحرین تقریبا به طور روزانه با تظاهرات، مخالفت خود را با برگزاری این مسابقات اعلام می كنند.
به گزارش شبكه 'فرانس ۲۴' فعالان بحرینی تحركات و اقدامات خود را برای لغو مسابقات در پیست بین المللی ' الصخیر' واقع در جنوب غرب منامه افزایش داده اند.
این شبكه می افزاید: در شبكه تویتر نیز حركتی با عنوان' توقفوا، دمی یسیل' ( مسابقات را لغو كنید، خون من جاریست) برای لغو برگزاری مسابقات جایزه بزرگ بحرین آغاز شده است.
آن ها می گویند: ما با مسابقاتی كه دردهای ما و از خود گذشتگی فرزندان ملت را نادیده می گیرد، مخالفیم.
جوانان بحرینی هشدار داده اند كه شهرت این مسابقات را با خون قربانیان بحرینی لكه دار نكنید.
این مسابقات كه سال گذشته نیز به دلیل اعتراضات مردم به حكومت آل خلیفه لغو شد، قرار است ۲۲ ماه آوریل ۲۰۱۲ در پیست بین المللی 'الصخیر' منامه برگزار شود.
ولی از یك سو حكومت قصد دارد اوضاع را عادی جلوه دهد و از سوی دیگر ناچار است برای ساكت كردن مردم از خشونت استفاده كند و این دو هدف متفاوت، حاكمان بحرین و مسوولان برگزاری مسابقات را سردرگم كرده است.
تیم های شركت كننده نیز به دلیل نبود تضمین های امنیتی لازم برای شركت در این مسابقات، با تردید جدی روبرو هستند ،تردیدی كه شرایط را برای لغو مسابقات اتومبیلرانی جایزه بزرگ بحرین برای دومین سال پیاپی مهیا می كند.

کد مطلب: 73023
 
Share/Save/Bookmark