میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
ظریف:
هیچ بازدید هسته‌ای نمی‌تواند بهانه‌ای برای اطلاع یافتن از اسرار کشور باشد

وزیر خارجه کشورمان گفت: هیچکدام از بازدیدهای آژانس نمی‌تواند بهانه‌ای باشد برای اطلاع یافتن از اسرار کشور.
به گزارش تسنیم، محمد جواد ظریف در بدو ورود به روسیه در جمع خبرنگاران گفت: در موضوع برجام با توجه به سیاست‌های اخیر آمریکا در این خصوص نیاز به هماهنگی بین ایران و روسیه است. در این باره هماهنگی‌های خوبی هم در گذشته وجود داشته و دو کشور از مواضع یکدیگر در سازمان‌های بین‌المللی از مواضع یکدیگر حمایت کرده‌اند و روسیه نیز حمایت خوبی از ایران در بحث برجام داشته است.
وی ادامه داد: ما با چالش‌های مشترکی روبرو هستیم که مهمترین آنها چالش‌های منطقه‌ای است.
وزیر خارجه با بیان اینکه ایران و روسیه در سوریه توانستند به کمک مردم سوریه آمده و تروریست‌ها را به عقب برانند و امروز وضعیت در میدان بسیار خوب است، اظهار داشت: با همکاری خوب ایران، روسیه و ترکیه، وضعیت در صحنه سیاسی هم بهبود یافته و حتی توانستیم تا حد زیادی از تنش‌ها و درگیریها جلوگیری کنیم.
ظریف ادامه داد: یکی از موضوعاتی که ما می‌توانیم با روسیه درباره آن همکاری و مذاکره داشته باشیم، منطقه و سوریه است. این سفر یک تمرکز درباره سوریه دارد به علاوه موضوعات دو جانبه و چند جانبه که دنبال می‌کنیم.
وزیر خارجه کشورمان درباره سخنان آمانو که گفته بود بین اماکن نظامی و غیر نظامی برای بازرسی تفاوتی قائل نمی‌شویم نیز گفت: هم پروتکل الحاقی مشخص است و هم برجام و چارچوب‌های آنها برای بازدید از مکان‌هایی است که امکان فعالیت‌های هسته‌ای در آنها وجود داشته باشد و جمهوری اسلامی هم همانطور که آژانس تاکنون در زمینه عدم فعالیتهای اعلام نشده بارها اثبات کرده، کاملاً به درستی عمل کرده و همانطور که در بند ۷۴ ضمیمه یک ذکر شده هیچکدام از این بازدیدها نمی‌تواند بهانه‌ای باشد برای اطلاع یافتن از اسرار کشور.
واکنش وزیرخارجه کشورمان به سیاست‌های گستخانه آمریکا در قبال برجام در حالی است که پیشتر بیش از ۸۰ کارشناس امور «خلع سلاح» با امضای یادداشتی مشترک به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره برهم زدن برجام هشدار دادند و او او خواستند در مواضع خود نسبت به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ تجدیدنظر کند چرا که این توافق موثر و کارساز بوده است. کارشناسان در این یادداشت که توسط «انجمن کنترل تسلیحات» مستقر در واشنگتن منتشر شده، برجام را تلاشی در جهت عدم گسترش سلاح‌های اتمی خواندند و از آن حمایت کردند.
آنها با اشاره به ابزارهای قدرتمند نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران، مدعی شدند که توانمندی ایران برای حصول به سلاح اتمی «به شدت کاهش یافته است».
در این بیانیه آمده است: «اقدام یکجانبه آمریکا به ویژه با توسل به ادعاهای تایید نشده درباره تقلب ایران، آمریکا را منزوی خواهد کرد».
در گزارش نیویورک تایمز درباره این بیانیه آمده است: «امضا کنندگان این بیانیه که از آقای ترامپ خوستند به توافق(برجام) احترام بگذارد، کارشناسانی از سراسر جهان در حوزه دیپلماسی عدم گسترش سلاحهای اتمی هستند».
«هانس بلیکس» مدیرکل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «نوبویاسو آبه» کمیسر کمیسیون انرژی اتمی ژاپن و «توماس ای شیا» مقام سابق عضو امور پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله کارشناسانی هستند که این بیانیه را امضا کردند.
گفتنی است آمریکا همچنان برمدار سیاست ضدایرانی خود خواهان برچیدن برجام است.

کد مطلب: 100934
 
Share/Save/Bookmark