میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۴۷
 
 
فشارها برای منع حضور حشد‌الشعبی در عملیات آزادسازی تلعفر ادامه دارد
وحدت شکنی با محروم کردن از بسیج مردمی
وحدت شکنی با محروم کردن از بسیج مردمی
 

عراق در حالی برای رسیدن به امنیت و ثبات پایدار نیازمند وحدت و یکپارچگی است که دشمنان این سرزمین به بهانه مقابله با حشد‌الشعبی به دنبال گسست این وحدت و محروم سازی عراق از بسیج مردمی است.
در ادامه افشای طراحی‌ها علیه مقاومت عراق، جواد الطلیباوی» از فرماندهان الحشد‌الشعبی عراق اعلام کرد که برای شرکت الحشد در عملیات آزادسازی تلعفر قرمز تعیین شده است.وی افزود: آمریکا، ترکیه و مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق برای کنار زدن و ممانعت الحشد‌الشعبی از شرکت در عملیات آزادسازی تلعفر فشار می‌آورند.الطلیباوی تاکید کرد که گروهک‌های اصلی وابسته به الحشد‌الشعبی عراق دستوراتی را برای عدم شرکت در عملیات آزادسازی موصل دریافت کردند.
وی افزود: الحشدالشعبی بخشی از سیستم نظامی عراق است، اما اعتراضات خارجی علیه آن وجود دارد. ما تجهیزات و توان لازم برای شرکت در عملیات آزادسازی را داریم، اما از چند ماه گذشته تاکنون دستوری برای شرکت در هیچ عملیات نظامی دریافت نکردیم.
الطلیباوی به شبکه خبری المیادین گفته که ما از حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق می‌خواهیم درباره آنچه که گفته است الحشدالشعبی در عملیات آزادسازی تلعفر شرکت می‌کند، اجرا کند.این در حالی است که «احمد الاسدی» سخنگوی الحشد‌الشعبی اعلام کرد که نیروهای الحشد هم در عملیات بازپس‌گیری «تلعفر» استان نینوی شرکت خواهند کرد. وی تصریح کرد: در عملیات آزادسازی تلعفر همه نیروهای الحشد‌الشعبی، ارتش عراق و پلیس فدرال و همچنین نیروهای ضد تروریسم و واکنش سریع شرکت خواهند کرد. «محمد محیی» سخنگوی گردان حزب‌الله عراق طی سخنانی در واکنش به فشارهای بین‎المللی و محلی برای عدم شرکت نیروهای آن و نیروهای الحشد‌الشعبی در عملیات آزادسازی «تلعفر» اعلام کرد که «ما از ۹ ماه گذشته تاکنون در جبهه‌های منطقه تلعفر حضور داریم.»وی افزود: «اصول و ارزش‌های این است که در جنگی که در آن آمریکایی‎ها شرکت داشته باشند، حضور نداشته باشیم و هدف آمریکا از حضور در محورهای تلعفر، عدم مشارکت گروه های مقاومت در عملیات آزادسازی است.»
سخنگوی ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا می‌گوید سخنگوی ائتلاف آمریکایی در خصوص نبرد نیروهای بسیج مردمی عراق با تروریست‌های جنوب سوریه هم اطلاعاتی داشت و به صراحت گفت که ائتلاف از این نیروها حمایت نمی‌کند. مسئولان نظامی عراق اعلام کردند که در نزدیکی شهر تلعفر پایگاه نظامی متعلق به آمریکا ایجاد شده است. همچنین فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق اعلام کرد که یگان‎های نظامی برای آغاز جنگ آزادسازی تلعفر استان نینوی آمادگی کامل دارند و منتظر آغاز عملیات هستند.

مخالفت باجدایی طلبان
در همین حال در ادامه مخالفت با جدایی طلبان رهبر جریان صدر عراق با تاکید بر ادغام الحشد‌الشعبی و نیروهای دولتی عراق اعلام کرد که وجود الحشد‌الشعبی در خارج از چارچوب دولت باعث به بار آمدن مشکلات زیادی می‎شود. مقتدی صدر گفت: «بعید نیست که جریان صدر در انتخابات آینده با دو حزب حیدرالعبادی نخست وزیر عراق و سید عمار حکیم رئیس ائتلاف ملی همپیمان شود.» صدر درباره مساله همه پرسی استقلال کردستان عراق گفت که «در تماس با رهبران منطقه کردستان ابراز امیدواری کردم که اجرای همه پرسی به تعویق بیفتد.» سفیر مصر در بغداد ضمن مخالفت با برگزاری همه پرسی منطقه کردستان عراق اعلام کرد که قاهره هرگونه تحرکات یک‎جانبه عیله وحدت عراق را رد می‌کند. «علاء موسی» سفیر مصر در بغداد در بیانیه‎ای مخالفت کشورش با همه پرسی درباره استقلال منطقه کردستان که قرار است در ۲۵ سپتامبر آینده برگزار شود، اعلام و تاکید کرد که این اقدام را بدون هماهنگی با دولت مرکزی رد می‌کند.
سفارت انگلیس در بغداد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر این کشور در عراق، در سفر به کردستان عراق، مخالفت کشورش با همه‌پرسی استقلال کردستان را اعلام کرده است.سفارت انگلیس در این بیانیه اعلام کرد که بیکر در دیدارهای متعدد خود در شمال عراق در منطقه کردستان، دوباره موضع مخالف کشورش در قبال برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان از عراق را مطرح کرده است.
بیکر در سفر به شهرهای سلیمانیه، اربیل و کرکوک، با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه و نیچروان بارزانی نخست‌وزیر و قباد بارزانی معاون نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق دیدار کرده است.
سفارت انگلیس در این بیانیه اعلام کرد که «سفیر با بررسی وضعیت امنیتی منطقه از جمله آخرین تحولات در موصل، تلعفر و الحویجه، موضوع همه‌پرسی را بررسی کرده و دوباره موضع منفی انگلیس را به اطلاع، رسانده است».

کد مطلب: 100439
 
Share/Save/Bookmark