میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۴
 
 
در رزمایش مشترک سپاه موشک بالستیک از عمق زمین شلیک شد
نیروهای آمریکایی به دنبال سوراخ موش!
نیروهای آمریکایی به دنبال سوراخ موش!
 

دومین روز از رزمایش مشترک سپاه پیامبر اعظم ۱۴در حالی برگزار شد که نیروهای امریکایی حاضر در منطقه از ترس به حالت آماده باش درآمدند و به پناهگاهها فرار کردند.
نیروهای امریکایی که مدعی هستند قدرتمندترین ارتش را در دنیا دارند وقتی به هواپیمای مسافری ایران میرسند، غیرنظامیان را می‌ترسانند در حالی که تنها با یک رزمایش به پناهگاههای خود خزیدند.
شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از مقامات نظامی آمریکایی گزارش داد که پس از شلیک موشک‌های بالستیک توسط ایران در رزمایش پیامبر اعظم ۱۴، دو پایگاه نیروی هوایی ارتش تروریست آمریکا سنتکام یعنی «العدید» در قطر و «الظفره» در امارات متحده عربی «برای مدت کوتاهی» در وضعیت آماده‌باش قرار گرفتند و نیروهای آنها به پناهگاه گریختند .
در همین حال ناخدا یکم بیل اربن، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) در یک بیانیه‌ای اعلام کرد: «ایالات متحده اقدام غیرمسؤلانه ایران در شلیک چندین موشک در مجاورت یک مسیر حمل و نقل دریایی متراکم را محکوم می‌کند.»
وی افزود: بررسی‌های اولیه نشان داد که یک تهدید بالقوه برای پایگاه‌های «العدید» (در قطر) و «ظفره» (در امارات) وجود دارد.
«ربکا رباریش»، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا نیز گفت: «ما از رزمایش ایران و اقدام این کشور در حمله به ماکت یک شناور شبیه به یک ناو هواپیمابر غیرمتحرک آگاه هستیم و همیشه این نوع رفتارهای غیرمسئولانه و بی‌ملاحظه ایران در مجاورت آبراه‌های شلوغ بین‌المللی را تحت نظر داریم.»
این درحالی است که علیرغم این ترس و وحشت دشمن، مقامات نظامی کشورمان بارها اهداف عملیات نظامی ایران را دفاعی خوانند و تاکید دارند که کشورمان هیچگاه شروع کننده جنگ نخواهد بود.
از سوی دیگر این اظهارات مقامات آمریکایی در حالی صورت می گیرد که شناورهای آمریکایی مایل‌ها دورتر از آب‌های کشورشان در حال فعالیت در منطقه خلیج فارس هستند.
در این میان رزمایش نیروی دریایی و هوافضای سپاه در حالی انجام گرفته که آمریکا پیگیرانه در صدد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران است، اما سردار عباس نیل فروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران و سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم در این باره گفت: هرگز شروع کننده جنگ نبودیم و نیستیم، تاریخ هم گواه این ادعا است.
وی افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای ارتقاء و افزایش سطح آمادگی رزمی خود، چهاردهمین رزمایش پیامبر اعظم (ص) را برنامه ریزی کرد که در منطقه عمومی هرمزگان در غرب تنگه هرمز و خلیج فارس در حال اجراست.
نیل فروشان با بیان اینکه هدف بزرگ و مهم این رزمایش، عمق بخشی به دفاع و پایان ناپذیری دفاع با بهره گیری از توان عظیم نیروهای مردمی و بسیج دریایی است ، تصریح کرد : صدها شناور بسیجی مردمی در این رزمایش شرکت کردند.
وی گفت: درست است که سپاه اکنون در حوزه نظامی و فن آوری نظامی مرزهای دانش را درنوردیده ولی همچنان اعتقاد و توکل به خداوند و نیروهای با ایمان و معتقد و مردمی هست که پشتوانه اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران هستند؛ همچنین پیام رزمایش به کشورهای همسایه پیام محبت، صلح و دوستی و امنیت برای کشورهای منطقه خلیج فارس است، اما پیام این رزمایش برای استکبار، آمادگی هوشیاری و ایستادگی است.
سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم تصریح کرد: اراده کردیم که از دستاوردهای انقلاب، کشور ایران و مردم میهن دفاع کنیم؛ هرگز شروع کننده جنگ نبودیم و نیستیم تاریخ گواه این ادعای ماست، اما در مقابل متجاوزان راهبرد دفاعی ما تمامی اهداف دشمن را در بر خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: امروز نمایش توان نظامی ما ضامن امنیت جمعی در خلیج فارس و اعتبار قدر بازماندگی ماست

شلیک موفق موشک های بالستیک از اعماق زمین
روز گذشته یکی از مهمترین دستاوردهای هوا فضای سپاه، شلیک موفق موشک‌های بالستیک از اعماق زمین به صورت کاملاً استتار شده بود که این دستاورد مهم می‌تواند سازمان‌های اطلاعاتی دشمن را در رویارویی احتمالی با چالش‌های جدی روبرو کند.
اجرای عملیات رزم موشکی موفق با شلیک دو فروند موشک زمین به زمین هرمز و فاتح و یک فروند موشک بالستیک به سمت اهداف معین، همچنین اجرای آتش پدافند هوایی نقطه‌ای در این مرحله از رزمایش با موفقیت اجرا شد.
از سوی دیگر عملیات موشکی سطح به سطح شناوری، ساحل به دریا، اجرای آتش سنگین توپخانه و ادوات، همچنین عملیات مین ریزی آفندی برای قطع خطوط مواصلاتی دشمن در دومین روز از رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ به نمایش درآمد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به اینکه شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین برای نخستین بار در دنیا توسط سپاه در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۴ صورت گرفت، گفت: با مجموعه امکاناتی که امروز در اختیار داریم می‌توانیم هرگونه هدف متخاصم را در هر نقطه از منطقه خلیج فارس هدف قرار دهیم.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده گفت: در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۴بدون استفاده از سکوها و تجهیزات مرسوم، موشک‌های مدفون شده، زمین را شکافتند و اهداف از پیش تعیین شده را با دقت بالایی اصابت قرار داده و منهدم کردند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه عبور از سپر موشکی و منهدم کردن سامانه‌های پدافندی دشمن را اقدامی نو و بدیع در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۴سپاه عنوان و تصریح کرد: در این رزمایش برای اولین بار سامانه ای را مستقر کردیم و با موشک‌های ضد رادار آن را مورد هدف قرار دادیم؛ همچنین پهپادهای رزمی هوافضای سپاه از فاصله دور اهداف از پیش تعیین شده بویژه پل فرماندهی ماکت ناو هواپیمابر آمریکا را با دقت مورد هدف قرار دادند.
از سوی دیگر در تصاویر منتشر شده از رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک موشک بالستیک جدید که پیش از این دیده نشده بود به نمایش در آمده است.
این موشک سوخت جامد که به نظر می‌رسد از خانواده موشک‌های فاتح است، از درون کپسول شلیک می‌شود که برای نخستین بار است بالستیک‌های ایرانی از چنین لانچری استفاده می‌کنند.
همچنین بر اساس تصاویر، این موشک پس از شلیک یک هدف زمینی را که به شکل رادار AN/TPY-۲ مربوط به سامانه تاد و پاتریوت است با دقت زیاد هدف قرار داد و نابود کرد.

رصد پایگاه هوایی «العدید» با «ماهواره نور»
در این رزمایش همچنین پایگاه هوایی «العدید» مرکز تجمع نیروهای هوایی تروریست‌های سنتکام توسط ماهواره نور رصد شد.
بر اساس این تصاویر منتشره، ماهواره نور توانسته است یک تصویر سراسری و با رزولوشن بالا را به روش تصویربرداری موزاییکی از پایگاه آمریکایی العدید در قطر که مرکز تجمع تروریست‌های آمریکایی است تهیه کند.
ماهواره نور نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران است که اردیبهشت ماه سال جاری توسط نیروی هوافضای سپاه به فضا پرتاب شد و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین با موفقیت تزریق شد.
پایگاه هوایی العدید که مرکز نیروهای هوایی تروریست‌های سنتکام محسوب می‌شود، بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در غرب آسیا محسوب می‌شود و به گفته منابع مختلف ۱۳ هزار تروریست آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند. در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۴ سپاه که در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس و تنگه راهبردی هرمز برگزار شد، پهپادهای نیروی هوافضای سپاه با حمله به ناو هواپیمابر شبیه ‌سازی شده دشمن، پل فرماندهی این ناو را هدف قرار دادند.
از سوی دیگر هواپیماهای سوخو ۲۲(Su-۲۲-Fitter) سپاه، اهداف از پیش تعیین شده در جزایر فارور را به وسیله بمب‌های بالدار هدف قرار داده و منهدم کردند.
تصاویر منتشر شده از اجرای این عملیات توسط جنگنده‌های نیروی هوافضای سپاه نشان می‌دهد که «فیترها» با استفاده از بمب‌های بالدار یاسین که پیش‌تر توسط وزارت دفاع توسعه یافته بود اهداف خود را منهدم کرده‌اند.
همچنین آخرین برد تست این بمب که پیش از این ۶۰ کیلومتر اعلام شده بود، که در این رزمایش به ۱۰۰ کیلومتر افزایش یافته که قابلیت اجرای عملیات آفندی در خارج از رینگ‌های پدافندی را به طور کامل میسر کرده است. هجوم پهپادهای شاهد ۱۸۱، مهاجر و باور به سمت اهداف دشمن فرضی و انهدام مواضع از پیش تعیین شده در این مرحله از رزمایش با موفقیت به انجام رسید.

انهدام اهداف دشمن
انهدام اهداف دشمن فرضی که سختگیرانه و در ابعاد بسیار کوچکتر از اندازه واقعی طراحی شده بود، با انواع بمب‌های هوشمند از دیگر بخش‌های این مرحله از رزمایش بود.
اجرای آتش انواع تیربار، آرپی جی و سلاح‌های سبک نیروهای رزمی جهادی در خط و دژهای پیرامون جزایر، بار دیگر عزم راسخ مرزنشینان دریا دل در دفاع از ایران اسلامی را به نمایش گذاشت.

تلفیق تاکتیک ها
تمرین جنگ دو نیروی هوافضا و دریایی سپاه در کنار یکدیگر یکی از بخش‌های مهم این رزمایش بود که با ایجاد سامانه‌های فرماندهی، کنترل مشترک، تلفیق تاکتیک‌ها و شیوه‌های رزم دو نیرو، تقابلی غافلگیرکننده با دشمن را به نمایش گذاشتند.
پایداری ارتباطات در شرایط جنگ الکترونیک و تمرین های ستادی سناریوهای مختلف از برجستگی های این مانور بود به طوری که یک قرارگاهی به عنوان دشمن فرض شد و در مقابل نیروهای دو طرفه با هم شلیک های خوبی داشتند. مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم (ص)۱۴ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، از صبح سه شنبه در منطقه عمومی هرمزگان ،خلیج فارس و غرب تنگه هرمز آغاز شده بود عصر روز چهارشنبه پایان یافت.

کد مطلب: 114731
 
Share/Save/Bookmark