میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۱۱
 
 
چرا اخبار محرمانه نظامی در رسانه‌های خارجی منتشر می‌شود؟
علت لو رفتن تست‌های موشکی ایران چیست؟
خیانت، جاسوسی یا قدرت رسانه!
علت لو رفتن تست‌های موشکی ایران چیست؟
 

بی‌شک موفقیت‌‌‌آمیز بودن تست‌ موشک‌های بالستیک کشورمان در هفته‌های اخیر، موجب افزایش قدرت دفاعی و عامل بازدارنده‌ای‌ برای ایران اسلامی در مقابل هر تهدیدی محسوب می‌شود اما نحوه اطلاع‌رسانی آزمایش موشک‌های بالستیک ابهاماتی دارد که می‌تواند نگرانی‌ها و آثار سوئی را به همراه داشته باشد!
متأسفانه درخصوص تست‌ موشک‌های بالستیک اخیر شاهد بودیم قبل از آنکه این موضوع از سوی مبادی ذیربط دفاعی کشورمان اطلاع‌رسانی شود، توسط رسانه‌های خارجی افشا و مطرح شد که پس آن مسئولان کشور را «مجبور» به پاسخگویی، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی در این خصوص کرده است.

۱- تست یک موشک بالستیک در سمنان با برد ۶۰۰ مایل
خبر تست موشک بالستیکی که از آن با عنوان موشک خرمشهر یاد شد، اولین‌بار توسط یک مقام آمریکایی در رسانه‌ فاکس ‌نیوز افشاء شد. افشاگری این رسانه آمریکایی‌ تا حدی بود که زمان، مکان، برد و عنوان این موشک را اطلاع‌رسانی کرده بود! فاکس نیوز مدعی شده بود ایران روز یکشنبه ۱۰ بهمن‌ماه یک موشک بالستیک را از یک سایت تست موشکی شناخته شده در نزدیکی سمنان آزمایش کرده است و درخصوص جزئیات این موشک گفته شده بود این موشک از نوع میانبرد و خرمشهر نام داشته و قبل از انفجار مسافتی حدود ۶۰۰ مایل (بیش از ۹۶۵ کیلومتر) طی کرده است.
پس از افشای این خبر بود که وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این تست را تأیید و آن را موفقیت‌آمیز توصیف کرد. سردار حسین دهقان گفته بود: تست اخیر در راستای برنامه‌های مان بوده و اجازه دخالت هیچ بیگانه‌ای را در امور دفاعی‌مان را نمی‌دهیم.
۲- تست دو موشک بالستیک از بندر جاسک با برد ۱۵۰ مایل
لو رفتن خبر تست دو موشک‌ بالستیک کشورمان از سواحل مکران نیز اولین‌بار توسط شبکه تلویزیونی فاکس نیوز افشا شد! فاکس‌نیوز در گزارش خود گفته بود تهران روز یکشنبه ۱۵ اسفند‌ماه دو موشک کوتاه‌برد بالستیک از پایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بندر جاسک در جنوب شرق این کشور شلیک کرده است. این شبکه به نقل از دو مقام آمریکایی با افشاء جزییات بیشتری از این آزمایش گفته بود یکی از این دو موشک به طور موفقیت‌آمیز به شناور هدفش در فاصله ۱۵۰ مایلی (۲۴۰ کیلومتری) در دریای عمان اصابت و آن را نابود کرده است.
درز این خبر نیز در رسانه‌های خارجی کافی بود تا این‌بار فرمانده نیروی هوافضای سپاه را مجبور به واکنش و پاسخگویی کند و آزمایش موشک بالستیک هرمز ۲را تأیید و موفقیت‌آمیز توصیف کند. سردار حاجی‌زاده درخصوص تست این موشک بالستیک گفته بود: موشک هرمز ۲ را از سواحل مکران در دریای عمان در هفته جاری شلیک کرده‌ایم که با موفقیت توانسته هدفی بسیار کوچک را در فاصله ۲۵۰ کیلومتری منهدم کند.
اگرچه شنیدن اخبار موفقیت‌آمیز بودن دستاوردهای دفاعی کشورمان، غرورآفرین و مسرت بخش است اما شنیدن نخستین‌بار اینگونه اخبار از زبان بیگانگان و استمرار این رویه می‌تواند در وهله نخست به امنیت کشور لطمه وارد کند و از سوی دیگر اعتماد مخاطبان را به اخبار رسانه‌های خارجی روز به روز بیشتر ‌کند:
الف) لطمه به امنیت کشور؛ جاسوسی تجهیزات یا افراد؟!
اطلاعات تست‌های موشکی در چارچوب دفاعی کشور دارای طبقه‌بندی‌های به کلی سری، سری و خیلی محرمانه می‌باشد که مکان، زمان، نتیجه و مشخصات نوع موشک‌ها نیز همگی از طبقه‌بندی بالایی در اطلاع‌رسانی تبعیت می‌کنند که این امر باعث شده است اطلاع‌رسانی تست‌های موشکی با حساسیت بالا و با ممیزی چندگانه در نیروهای مسلح صورت گیرد؛ باوجود این سختگیری‌ها و دقت‌نظرها، ابهام افشاء اطلاعات تست‌ موشک بالستیک کشورمان نخستین‌بار در رسانه‌های اغلب آمریکایی دوچندان می‌شود!
اگر موضوع جاسوسی و خیانت افراد در نیروهای مسلح را منتفی بدانیم –که البته خود جای تأمل دارد- وجود تجهیزات و امکانات جاسوسی دشمنان از جمله ماهواره‌ها، پهپادها و ... برای درز اطلاعات دفاعی کشورمان از احتمال بالایی برخوردار هستند که در صورت عدم برنامه‌ریزی برای مقابله با آنها می‌تواند به امنیت کشور لطمه وارد کند.
ب) اعتماد به رسانه‌های خارجی؛ قصور یا پنهان‌کاری؟!
مخاطبان بیرونی و داخلی، اگر به دفعات شاهد این باشند که اخبار دفاعی ایران نخستین بار توسط رسانه‌های خارجی افشاء می‌شود و سپس توسط مبادی رسمی ایران تأیید می‌شود، ناخودآگاه به سایر اخبار مغرضانه و دروغین این رسانه‌ها نیز اعتماد می‌کنند و این تاکتیک رسانه‌ای موجب می‌شود ضمن باورپذیر شدن اینگونه اخبار، ایران اسلامی نیز متهم به لاپوشانی و پنهان‌کاری موضوعاتی شود که هیچ‌ واقعیت بیرونی نداشته و صرفاً فضاسازی تبلیغاتی رسانه‌ها بوده است.
مسلماً برای جلوگیری از موج‌سواری رسانه‌های خارجی و تبرئه از اتهام واهی و تکراری پنهان‌کاری، موضوع شفافیت توأم با سرعت باید در دستور واحدهای اطلاع‌رسانی اخبار دستاوردهای دفاعی کشور قرار گیرد؛ در غیر این صورت اگر هم در «قدرت دفاعی» بر رقبای‌مان پیروز شویم از «قدرت رسانه‌ای» دشمنان‌مان شکست سختی خواهیم خورد.(فردا)

کد مطلب: 98783
 
Share/Save/Bookmark