میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
وقتی شهرداری تهران سر شورای شهر کلاه گذاشت
شعبده بازی پورسیدآقایی و دوستان

شهرداری تهران در جریان ارائه لایحه نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک، شورای شهر را فریب داده و مصوبه دلخواه خود را گرفته است.
شورای شهر تهران در اوایل سال‌جاری لایحه شهرداری تهران مبنی بر هزینه تردد در محدوده‌های ترافیکی را تصویب کرد.
با گذشت زمان و نزدیک شدن به ماههای پایانی سال ۹۷ مشخص شد که شورای شهر تهران نسبت به آنچه مصوب کرده آگاهی کامل نداشته و در شرایطی که این لایحه دارای ابهام بوده آن را تصویب کرده است.
شهرداری تهران در کشاکش تعیین نرخ برای عوارض تردد در محدوده ترافیک به جای آنکه هزینه تردد در محدوده زوج یا فرد را به لایحه اضافه کند، با استفاده از واژه «محدوده‌های ترافیکی» و ابهام‌آفرینی در لایحه مذکور، به شورا وانمود کرده که مراد از محدوده‌های ترافیکی همان محدوده طرح ترافیک است.
شهرداری بر همین اساس خودروهایی را که در روزهای مخالف پلاک خود در محدوده زوج یا فرد تردد کرده بودند، به عنوان بدهکار در سامانه خود ثبت کرده است.
اگرچه ثبت بدهی عوارض به حساب این خودروها از آغاز اجرای طرح جدید شروع شده بود، اما شورای شهر در اواخر دی‌ماه به این نوع کاسبی شهرداری تهران پی برد.
شورای شهر، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل شورا و فرمانداری تهران که باور داشتند هیچ هزینه‌ای برای تردد در محدوده زوج و فرد تصویب نکرده بودند، به محض اطلاع از این وضعیت و پولی که از جیب شهروندان می‌رود، در مقابل شهرداری موضع گرفتند و چندین بار قاطعانه گفتند، اخذ هرگونه هزینه بابت تردد در محدوده زوج و فرد فاقد مصوبه و غیرقانونی است.
در نهایت پای حناچی شهردار تهران هم به موضوع باز شد و او هم در نقطه مقابل شورا اظهار نظر کرد و گفت: اخذ هزینه بابت تردد در زوج یا فرد قانونی و درای مصوبه است.
معاونت ترافیک شهرداری که می‌دانست هنگام تصویب این مصوبه چه کلاه گشادی بر سر شورا گذاشته و چه گلی بر سر شهروندان تهرانی کاشته، شجاعانه بر موضع خود اصرار کرد و خواستار مراجعه به مصوبه شد.
اعضای شورای شهر هم که قبلا مصوبه را دیده بودند و مطلبی در مورد اخذ هزینه بابت تردد در محدوده زوج یا فرد در آن نیافته بودند، با کمال میل از درخواست معاونت ترافیک استقبال کردند.
شورای شهر ابتدا با مراجعه به مصوبه خود پنداشت که چون در مورد زوج یا فرد صحبتی نشده پس ادعایش صحیح است، اما از آنجایی که طراح لایحه، معاونت ترافیک بود و به خوبی می‌دانست که چگونه با درج واژه‌های مبهم و دو پهلو می‌تواند از مخالفت شورا جلوگیری کند، برای دفاع از ادعای خود بر روی واژه «محدوده‌های ترافیکی» دست گذاشت و آب پاکی را بر روی دست شورایی‌ها ریخت.
این وضعیت نشان می‌دهد اعضای شورای شهر تهران برای دفاع از حقوق شهروندان تهرانی از حساسیت و مهارت لازم برخوردار نیستند و حتی ابراهیم امینی به عنوان عضو حقوق دان شورای شهر هم پیش از تصویب این لایحه به منظور کشف موارد مبهم و دوپهلو هیچ‌گاه این لایحه را مطالعه نکرده است. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 107937
 
Share/Save/Bookmark