میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲
 
 
روز تصمیم مجلس برای تیم اقتصادی دولت
روز تصمیم مجلس برای تیم اقتصادی دولت
 

جلسه رأی اعتماد به ۴ وزیر پیشنهادی «راه و شهرسازی»، «صنعت، معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «امور اقتصادی و دارایی»، بعدازظهر دیروز به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور اکثریت نمایندگان و با حضور حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.
در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت معدن و تجارت، راه و شهرسازی و اقتصاد، موافقان و مخالفان سخنرانی کردند.

شریعتمداری برنامه دقیقی برای خدمت به مردم نداده است
در ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ولی ملکی در مخالفت با این وزیر پیشنهادی اظهار داشت: مخالفت به معنای سیاه دیدن کل کارنامه وزیر پیشنهادی نیست؛ بنده با حضور آقای شریعتمداری در وزارت صنعت هم مخالف بودم اما در کمیسیون صنایع با ایشان بیشترین همکاری را کردم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده به عنوان فردی که ۲۶ سال در بنگاه‌های صنعتی کار کردم، می‌گویم هر مدیری که برنامه مدونی نداشته باشد، نمی‌تواند کاری انجام دهد. آقای شریعتمداری برنامه دقیقی برای خدمت به مردم و محرومان ارائه نداده است؛ وعده ندهید، برنامه ارائه دهید.
نماینده مردم مشکین‌شهر تأکید کرد: بخش اعظم پتروشیمی‌ها مربوط به وزارت رفاه است؛ بنگاه‌های اقتصادی شستا ضعیف هستند. وی تغییر سریع مدیران در واحدهای تولیدی و صنعتی را بزرگترین معضل مدیریتی کشور خواند و گفت: میانگین عمر مدیریتی مدیران ما در بنگاه‌های صنعتی دو سال است.

برنامه‌های دژپسند با اسناد بالادستی کشور منطبق است
سیدمهدی مقدسی در موافقت با وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: آقای دژپسند اشراف کاملی به اقتصاد کشور دارد و به خوبی می‌تواند سکاندار این وزارتخانه مهم باشد و کشتی پرتلاطم را به ساحلی آرامش‌بخش برساند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه دژپسند یکی از پیشنهاددهندگان اقتصاد بدون نفت است، گفت: البته ما نباید وزرا را پس از رای اعتماد تنها بگذاریم و باید به آنان در رفع خلاهای قانونی کمک کنیم.
نماینده مردم اراک خطاب به دژپسند خاطرنشان کرد: در صورت انتخاب شما برای وزارت امور اقتصادی و دارایی، باید برنامه‌ها و تئوری‌های خود را عملیاتی کنید و قطعا ما هم به بررسی عملکرد شما و مطالبه‌گری‌های خود ادامه می‌دهیم.

تقویت دیپلماسی اقتصادی در دستور کار دژپسند است
عضو فراکسیون امید مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: اقتصاد ما مشکلات زیادی دارد که متولی اصلی چاره‌اندیشی برای آن وزارت امور اقتصادی و دارایی است.
محسن علیجانی تصریح کرد: دژپسند به خوبی از چالش‌های پیش روی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطلع است و راهکارهای بسیار خوبی در برنامه‌های خود برای حل آنان آورده است. وی افزود: همچنین در برنامه‌های این وزیر پیشنهادی، پیاده‌سازی نظام جامع مالیاتی و سیاست خوداظهاری مالیاتی در راستای بهبود فضای اقتصادی کشور و ارتقاء نظام مالیاتی دیده شده است.
علیجانی با اشاره به اینکه کاهش تصدی‌گری دولت و تقویت شورای رقابت و خصوصی‌سازی از جمله برنامه‌های دژپسند است، اظهار داشت: دژپسند به دنبال اصلاح ساختاری در بانک‌ها و منع آنان از بنگاهداری است و توجه ویژه ای به ساماندهی بیمه‌ها و گمرک‌ها دارد.

بخشی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد وعده است
ملکی در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: ما در جنگ اقتصادی هستیم و همه قوا باید آرایش جنگی به خود گیرند اما متاسفانه چنین شرایطی مهیا نیست. وی با اشاره به برنامه‌های دژپسند بیان کرد: شما در برنامه‌های خود بر بهبود وضعیت رفاهی و معیشتی مردم و کاهش نرخ تورم تاکید کرده اید اما مکانیزم آن تعریف نشده است.
ملکی افزود: چرا بی‌جهت به مردم وعده می‌دهید؟ زمانی که شما وعده می‌دهید اما نمی‌توانید به آن عمل کنید، مشکلاتی برای کشور ایجاد می‌شود و ما مجبوریم برای احقاق حق ملت متوسل به سوال و استیضاح شویم. وی با تاکید بر اینکه سوابق تحصیلی به تنهایی برای تصدی یک وزارتخانه بزرگ چون امور اقتصادی و دارایی کافی نیست، تصریح کرد: پیشینه علمی و تخصصی شما قطعاً از فردی چون علی طیب‌نیا بالاتر نیست و به جای آن باید برنامه‌های عملیاتی در دستور کارتان باشد.

دژپسند نمی‌تواند گره‌های کور اقتصاد را باز کند
یحیی کمالی‌پور در مخالفت با فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که گذشته چراغ راه آینده است و نمایندگان باید نگاهی به کارنامه آقای دژپسند در سازمان برنامه و بودجه داشته باشند که از سال ۸۴ در این سازمان مشغول به کار است.
نماینده مردم جیرفت در مجلس، با تاکید بر اینکه لازم بود در سازمان برنامه و بودجه از نظرات کارشناسان زبده اقتصادی بهره گرفته شود اما این اقدام صورت نگرفت، تصریح کرد: گزارش تفریغ بودجه حاکی از تشدید استقراض است که این مسئله منجر به افزایش پایه پولی در کشور شده و ضعف مسئولان سازمان برنامه و بودجه را نشان می‌دهد.
کمالی‌پور خطاب به وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: شما در بودجه ۹۶، حدود ۱۰ میلیارد تومان به یک مرکز پژوهشی و تحقیقاتی در سازمان برنامه و بودجه اختصاص دادید و باید شفاف‌سازی کنید که با این پول چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
وی بیان کرد: مردم باید نتیجه عملکرد مثبت شما را در امور اقتصاد و رفاه خود ببینند که این مسئله مشاهده نمی‌شود. وی با تاکید بر اینکه ما نباید امروز کاری کنیم که چند ماه بعد بدنبال طرح سوال و استیضاح باشیم، اظهار داشت: آقای دژپسند نمی‌تواند گره‌های کور اقتصاد کشور را باز کند و دوای درد بی‌درمان اقتصاد بیمار کشور باشد.

با انتخاب وزیر اقتصاد پاسخ دشمن‌شکن به آمریکا بدهیم
رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار داشت: ما در مقابل یک تصمیم مهم داخلی و خارجی قرار گرفته ایم. چند ماهی است ثبات اقتصادی به هم خورده و هر روز فشار اقتصادی بیشتری بر مردم وارد می‌شود. از طرفی در مقابل آمریکا و عیادی این کشور قرار گرفته ایم و خزانه‌داری آمریکا به عنوان پایگاه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران تعریف شده است.
عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: وزیر پیشنهادی اقتصاد با شجاعت در مقابل رانت‌خواری و ویژه‌خواری ایستاده است. ایشان از خانواده ای کشاورز است و دغدغه مردم را خوب می‌فهمد. وی ادامه داد: آقای دژپسند بنیانگذار زیرساخت‌های اقتصادی شفاف و اقتصاد مبتنی بر تجارت الکترونیک است و با تیم اقتصادی دولت هماهنگی کامل دارد.

دژپسند موجب هماهنگی وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه خواهد شد
غلامرضا کاتب در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: در چند سال گذشته یکی از دغدغه‌های اساسی عدم هماهنگی میان تیم اقتصادی دولت بود. با انتخاب آقای دژپسند هماهنگی و همگرایی بین وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ایجاد خواهد شد.
وی ادامه داد: در سازمان برنامه و بودجه بنده همکار آقای دژپسند بودم، ایشان به صورت پلکانی رشد کردند و به سمت مدیرکلی رسیدند و یک شبه این راه طولانی را طی نکردند. وی گفت: وزیر پیشنهادی اقتصاد در طول سال‌هایی که در سازمان برنامه و بودجه بود در تدوین طرح‌ها و لوایح فعال بود، بنابراین می‌تواند قوانین را اجرا کند.

برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد هیچ راهکار عملی ندارد
علی ساری نماینده مردم اهواز و عضو فراکسیون امید مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد با بیان اینکه انتخاب آقای دژپسند با انتظارات جامعه و مجلس فاصله زیادی دارد، اظهارداشت: علیرغم نامه ۲۰۰ نفر از نمایندگان به رئیس‌جمهور و تاکید بر لزوم ایجاد تغییرات در تیم اقتصاد دولت، آقای روحانی در نهایت با فشار استیضاح مجبور به تغییر تیم اقتصادی شد.
وی خطاب به وزیر پیشنهادی اقتصاد تصریح کرد: آقای دژپسند در برنامه ۵۰ صحفه ای شما هیچگونه راهکار عملی که با آن به جامعه پیام مثبتی درخصوص افزایش قدرت پول ملی و حفظ سرمایه‌ها داده شود، نیافته‌ایم. ساری اظهار داشت: موفقیت وزیر پیشنهادی اقتصاد، به اجرای برخی سیاست‌های خارجی بستگی دارد، زیرا اقتصاد کشور ما وابسته به فروش نفت است و در طی آن تمامی سیاست‌های مالی و پولی کشور وابسته به فروش نفت است.
عضو فراکسیون امید با تاکید بر اینکه باید هم و غم وزیر پیشنهادی اقتصاد بر سیاست خارجی متمرکز باشد، افزود: ما منتظر ارائه برنامه خاصی از آقای دژپسند بودیم اما چنین برنامه ای را مشاهده نکردیم.
وی افزود: در حالی که وزیر اقتصاد آمریکا برای اجرای تحریم‌ها به کشورهای مختلف سفر می‌کند، نقش آقای کرباسیان (وزیر سابق) در این زمینه بسیار کم رنگ بود و در برنامه‌های آقای دژپسند نیز اشاره کم‌رنگی به دیپلماسی اقتصادی شده است.
عضو فراکسیون امید خطاب به دژپسند گفت: ایکاش در حوزه حضور بانک‌های دولتی در بانک تمرکز می‌کردید. چگونه مطالبه ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی را که در دست ۱۰۸ نفر است پس می‌گیرید؟ امروز دولت بزرگترین بدهکار بانکی است.

کد مطلب: 106631
 
Share/Save/Bookmark