میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
رئیس مجلس تاکید کرد؛
ادعای اسرائیل درباره ضربه به مواضع ایران گزافه‌گویی است

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره صحبت‌های اسرائیل مبنی بر ضربه زدن به مواضع ایران در سوریه گفت: این حرف‌ها گزاف است و ربطی به نیروهای ایرانی ندارد، آن‌ها نمی‌توانند در این زمینه دسترسی داشته باشند.
به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی پس از دیدار با رئیس مجلس دومای روسیه در کنفرانسی خبری افزود: در ملاقات با آقای ولادین رئیس مجلس دومای روسیه درخصوص همکاری‌های اقتصادی بین ایران و روسیه بحث‌هایی صورت گرفت و پروژه‌های مهمی مطرح شد که باید پیگیری شود.
وی درباره اوضاع یمن توضیح داد: در زمینه مبارزه با تروریسم همکاری‌های مشترکی بین ایران و روسیه وجود دارد در این زمینه کشورهای زیادی درخصوص مبارزه با تروریست حرف می‌زنند اما در نهایت ایران و روسیه در این زمینه عمل کردند و ضربه‌های مهمی به تروریست مخصوصا داعش در سوریه زده‌اند.
وی با بیان اینکه ایران به درخواست دولت عراق با این کشور در زمینه تروریست همکاری کرده است، اظهار داشت: این همکاری به نحوی بوده است که امروز داعش در عراق تقریبا حضور ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مذاکرات ایران و روسیه درخصوص مبارزه با تروریسم و همکاری مشترک در این زمینه همچنان استوار است چراکه تروریست‌ها ضربه خورده‌اند اما از بین نرفته‌اند و می‌توانند در جای دیگری حضور پیدا کنند.
وی درباره وضعیت یمن اظهار داشت:‌ از ابتدا در زمینه حل مسئله یمن تاکید به راه حل سیاسی داشتیم و عنوان شد که گروه‌های سیاسی دولت وحدت ملی ایجاد کنند اما برخی کشورها می‌خواهند از طریق نظامی موضوع را پیگیری کنند که توفیق پیدا نخواهند کرد و ما مجددا بر راه حل همکاری سیاسی تاکید می‌کنیم. وی در زمینه صحبت‌های اسرائیل مبنی بر ضربه زدن به مواضع ایران در سوریه عنوان کرد: حرف‌های اسرائیل حرف‌های گزافی است و ربطی به نیروهای ایرانی ندارد و آن‌ها نمی‌توانند در این زمینه دسترسی داشته باشند.
لاریجانی تاکید کرد: اما رفتار اسرائیل رفتار نظامی‌گری در سوریه است و آن را محکوم می‌کنیم و متاسفانه برخی کشورها رفتارهای ماجراجویانه در منطقه دارند اما موفق نخواهند شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان این کنفرانس خبری درخصوص ضربه زدن اسرائیل به سوریه و میزان همکاری روسیه در این زمینه بیان داشت: این موضوع ربطی به بحث ایران و روسیه ندارد و اسرائیل همیشه رفتار متجاوزانه نسبت به سوریه داشته است و این رفتار همیشه برای منطقه مشکل‌زا بوده و روس‌ها نیز همیشه در این زمینه هشدارهایی داده‌اند
مبادله افسران اطلاعاتی بین ایران و روسیه
از سوی دیگر رئیس مجلس گفت: سازمان ملل باید سهم کشورها را در مبارزه با موادمخدر مشخص کند و ایران نباید تنها هزینه مبارزه با موادمخدر را تحمل کند.
علی لاریجانی با حضور در جمع خبرنگاران درخصوص حضور در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با موادمخدر، اظهار داشت: باید توجه کرد که همه کشورها در این زمینه حساس باشند. ایران هزینه‌های زیادی در این زمینه داده است و حدود ۴ هزار نفر شهید و ۱۳ هزار نفر مجروح داشته‌ایم. وی افزود: بنابراین تصور می‌کنم همکاری‌های روسیه و ایران در مبارزه با موادمخدر در مسیر خوبی است. مخصوصاً این وجه که افسران اطلاعاتی بین دو کشور مبادله شده است و این کار برای ردیابی قاچاقچیان و ضربه زدن به آنان بسیار مناسب است.
رئیس مجلس ادامه داد: اما مهم این است که ناتو در افغانستان مسئولیت خود را انجام نمی‌دهد و تاکید داریم که ایران و روسیه این موضوع را باید پیگیری کنند. همچنین انتظار داریم سازمان ملل مسئولیت مهم خود را به درستی ایفا کند.
لاریجانی با بیان اینکه اسناد سازمان ملل در این زمینه قابل قبول است، اظهار داشت: امروز در کنفرانس بین‌المللی مبارزه با موادمخدر گزارشی از وضع ناهنجار موادمخدر که رو به گسترش است از سوی نماینده سازمان ملل ارائه داده شد، اما موضوع این است که سازمان ملل مرکز مطالعاتی نیست که تنها مسائل را توصیف کند، بلکه باید تصمیم‌گیری و مداخله داشته باشد.
لاریجانی همچنین عنوان کرد: برخی کشورهایی که هدف اصلی موادمخدر هستند با رفتاری مانند ناتو، هیچ مسئولیتی در زمینه مبارزه با موادمخدر برعهده نمی‌گیرند و بنده این مسئله را مجدداً تکرار می‌کنم که در افغانستان تولید موادمخدر از سال ۲۰۰۱ تا امروز ۴۵ برابر شده است. وی یادآور شد: قابل قبول نیست که ناتو نمی‌تواند با این وضعیت در افغانستان برخورد کند، زیرا محموله‌های موادمخدر با الاغ حمل نمی‌شود بلکه ماشین‌های آنها از کشورهای مختلفی عبور می‌کند و این عبور و مرور دیده می‌شود. این قضیه مانند قاچاق نفت توسط داعش در سوریه است که ماموران آمریکایی نظاره گر آن بودند.
رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم پیشرفت‌های خوبی داشته است و اینکه داعش در کشورهای عراق و سوریه لطمات جدی دیده است، بخشی از آن مربوط به همکاری‌های ایران و روسیه است و این همکاری‌ها در حوزه‌های دیگر نیز ادامه خواهد داشت.
لاریجانی درباره دیدار با رئیس مجلس دومای روسیه عنوان کرد: این دیدار در چند بخش از جمله بخش اقتصادی انجام شد.

کد مطلب: 102130
 
Share/Save/Bookmark