میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۶
 
 
یک تحلیلگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛
تحریم‌ها اصلی‌ترین ابزار آمریکا برای مقابله با ایران

تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکایی می‌گوید اصول طراحی واشنگتن علیه تهران شامل بی‌ثبات کردن دولت از طریق تحریم‌های سهمناک اقتصادی و عملیات اطلاعاتی است.
مارک دانکوف، در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به ناآرامی‌هایی که در پس سوءاستفاده فرصت‌طلبان از مطالبات مردمی در کشورمان رخ داد، تأکید کرد که ناآرامی‌ها در نتیجه سوءاستفاده و تشدید اوضاع از سوی عناصری رخ داده است که به صورت علنی خواهان سرنگونی دولت ایران و جایگزین کردن آن با چیزی هستند که از دستورات آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی پیروی کنند. وی می‌گوید تاریخ گذشته، تسهیل‌گر درک شرایط کنونی است، از جمله کودتای سال ۱۹۵۳ علیه مصدق که با حمایت سازمان سیا و ام‌آی۶ در ایران اجرا شد.
وی بر این باور است که ترامپ و تیم امنیت ملی و مشاوران سیاست خارجی وی تحت تأثیر هواداران اسرائیل قرار دارند که نیکی هیلی، سفیر آمریکا نزد سازمان ملل، یکی از نمونه‌های آشکار آن است. دانکوف می‌گوید که اصول طراحی آمریکایی‌های علیه ایران شامل بی‌ثبات کردن دولت ایران از طریق تحریم‌های سهمناک اقتصادی و عملیات اطلاعاتی است. اگر این مراحل ناکام ماندند، آن‌گاه مسئله‌ای را به دروغ به ایران نسبت می‌دهند تا افکار عمومی ایالات متحده و غرب حاضر به پذیرش عملیات نظامی آشکار علیه تهران شوند.
این یک طراحی ارائه شده از سوی نتانیاهو است. در واقع این یک طراحی حاصل از آدم‌های نفوذی نتانیاهو در دولت آمریکا است.
این تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا در ادامه تصریح کرد که نشانه‌های دست داشتن ایالات متحده، سعودی‌ها، و منافقین در ابعاد مختلف این ناآرامی‌ها مشهود است. نمونه‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند این تصویر را برای مخاطبان تکمیل کند. اول، حتی نشریه نیوزویک نیز تصدیق کرده است که ایالات متحده و اسرائیل از منافقین برای ترور دانشمندان هسته‌ای ایران در تهران استفاده کرده‌اند. دوم، حمایت ایالات متحده، اسرائیل و عربستان از طیق وسیعی از افراطی‌های وهابی و تروریست‌ها برای سرنگونی کردن دولت سوریه است ک هدف آن پایان بخشیدن به گسترش «هلال شیعه» از ایران به سوریه و لبنان است. این مسائل ریشه در راهبردهای طراحی شده آمریکا برای خاورمیانه در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ دارد.
وی تأکید می‌کند که تخریب فضای سیاسی داخلی ایران از سوی آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها، سعودی‌ها و دست‌نشاندگان منافق آن‌ها را در بستر تاریخی گسترده‌تر می‌توان به شیوه راحتی‌تری درک کرد.
دانکوف می‌گوید که ایالات متحده آشکارا از بابت بهره‌مندی از پول نفت متحدان عربستانی خود برای هزینه در مسیر اقداماتش در یمن، سوریه، بحرین و ایران خرسند است. اما چرا؟ بدهی ملی آمریکا به حدود ۲۱ تریلیون دلار رسیده است و در عین حال بودجه دفاعی ۸۰۰ میلیاردی برای کشور تصویب شده است، بودجه‌ای به منظور تداوم مداخلات در خاورمیانه، تقویت نیروهای ناتو در مرزهای روسیه و تلاش برای تجدید استحکام امپراطوری آمریکا در مقابل چین در جنوب شرقی آسیا، کره‌شمالی و دریای چین جنوبی.

کد مطلب: 102734
 
Share/Save/Bookmark