میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۴
 
 
دبه جدید آمریکا برای برجام
۲۴عضو کنگره مدعی شده‌اند ایران ۸ بند برجام را نقض کرده است
دبه جدید آمریکا برای برجام
 

چند تن از اعضای کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای به رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا، جیمز متیس وزیر دفاع و مایک پمپئو رئیس سازمان سیا مدعی شدند که ایران تاکنون مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را در هشت مورد نقض کرده این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون ۹ بار پایبندی ایران به برجام را اعلام کرده است.
در حالی دو سال از اجرای برجام می‌گذرد که سنگ بنای بدعهدی در این توافق مهم بین‌المللی از همان آغازین روز اجرای برجام از سوی آمریکا نهاده شد. البته این کشور از سال‌های آغاز انقلاب اسلامی ایران را تحریم و تهدید کرده و تاکنون در دشمنی علیه ملت ایران سنگ تمام گذاشته است، اقدامات اخیر این رژیم استکباری در برابر برجام مانند یک سریال تلویزیونی همچنان ادامه دارد و بیراه نیست بگوییم برجام هیچ دستاوردی برای ملت ایران نداشته است؛ همانطور که پیشتر مسئولان کشورمان نیز بدان اشاره و تاکید داشتند که برجام دستاوردی تقریبا هیچ داشته است!
اندر حکایت سناریوی آمریکایی‌ها و بدعهدی‌های آنان در قبال برجام حالا ادعایی مضحک و البته احمقانه از سوی چند سناتور جمهوری‌خواه مبنی بر اینکه تهران هشت بند از مفاد برجام را نقض کرده است، به دبه‌های کنگره و کاخ سفید اضافه شده است. به اعتقاد یکی از نمایندگان ملت این ادعا از عجایب روزگار است، چرا که آژانس بین‌المللی اتمی در همه گزارش‌های منتشره مبنی بر اجرای تعهدات تهران بر آن مهر تایید زده است؛ البته در برابر بی‌تعهدی‌های آمریکا نیز مهر سکوت بر دهان خود زده است و اروپایی‌ها نیز دنباله رو تصمیمات ترامپ و متحدانش هستند!

ادعای ضد ایرانی ۲۴ عضو کنگره از عجایب روزگار است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آمریکا تنها ناقض برجام است، گفت: علاوه بر ایران، سایر کشورهای حاضر در برجام نیز نسبت به نقض عهدهای آمریکا شکایت دارند. سیدقاسم جاسمی در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در خصوص ادعای نقض برجام توسط ایران از سوی ۲۴عضو کنگره آمریکا، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین عزت، حکمت و مصلحت که از سوی مقام معظم رهبری برای ورود به مذاکرات هسته‌ای تعیین شده بود پا به این عرصه گذاشت و هیچ گاه به دنبال نقض عهد نبوده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس پایبندی به اصول اخلاقی که خود را ملزم به آن‌ها می‌داند یا تعهدی را نمی‌پذیرد یا در اجرای آن تلاش کامل خود را انجام می دهد. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قصدی برای نقض عهد خود در برجام ندارد، افزود: هدف از تحقق برجام این بود که منافع طرفین حاصل شود، اگرچه ما به دستاوردهای برجام انتقاد داریم ولی در همین حد نیز معتقدیم که برجام باید به طور کامل اجرا شود.
جاسمی با اشاره به اینکه باید توجه داشت این جمهوری اسلامی ایران است که نسبت به نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها شکایت دارد، متذکر شد: در کمیسیون مشترک برجام نیز بزرگترین خواسته ایران از ۱+۵ این بود که نسبت به نقض عهدهای آمریکا ممانعت به عمل آورند زیرا نقض برجام توسط آمریکا از چشم اروپایی‌ها نیز دور نمانده است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۹ بار پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است، گفت: طرف آمریکا امروز به دلیل نقض مکرر برجام در بین کشورهای ۱+۵ منزوی شده و با این شرایط ادعای ۲۴ عضو کنگره از عجایب روزگار است.

دروغگویی آمریکایی‌ها ادامه‌دار است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در بازرسی‌هایی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده، نقض برجام از سوی ایران به شدت رد شده است.
ولی‌الله نانواکناری، در خصوص ادعای نقض برجام توسط ایران از سوی ۲۴عضو کنگره آمریکا، اظهار داشت: این دروغگویی آمریکایی‌ها برای اولین بار نبوده و آخرین مرتبه دروغگویی آن‌ها نیز نخواهد و در آینده نیز چنین اتهامات واهی را مطرح خواهند کرد، به معنای دیگر روح استکباری آن‌ها سبب می‌شود که چنین ادعاهای نادرستی را بیان کنند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سازمان ملل متحد و نهادهای رسمی مسئول این کار، چنین ادعایی را مکررا رد کرده است، بیان کرد: در بازرسی‌هایی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده، نقض برجام از سوی ایران به شدت رد شده است.
وی افزود: آمریکا خوی استکباری دارد و ما اقدام آمریکایی‌ها که بارها از سوی مسئولان دولتی و پارلمانی این کشور مشاهده شده را محکوم می‌کنیم.

کد مطلب: 102437
 
Share/Save/Bookmark