میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۲
 
 
سفر غیره منتظره نخست‌وزیر انگلیس به عراق
بوی پول ترزا را به بغداد کشاند
بوی پول ترزا را به بغداد کشاند
 

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا که به بغداد سفر کرده، با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق دیدار و گفت‌وگو کرد در حالی که بسیاری این سفر را اقدامی برای ورود انگلیس به عرصه بازسازی عراق پس از داعش می‌دانند.
انگلیس که زمانی حامی و ایجاد کننده داعش و تروریسم بوده و نتوانسته با این حربه بر منطقه سلطه یابد اکنون راهبرد جدیدی را در پیش گرفته و آن ورود به عرصه بازسازی ویرانه‌های برجای مانده از جنایات داعش است. انگلیسی که خود ریشه بحران و نابودی عراق بوده اکنون می‌خواهد با ادعای کمک به بازسازی این حضور را محقق سازد و در این چارچوب نخست‌وزیر انگلیس به دیدار مقامات عراقی رفته است. العبادی طی این دیدار به روابط بغداد با لندن اشاره کرد و گفت که روابط دوجانبه به ویژه درخصوص مقابله با تروریسم گسترش پیدا کرده است.
نخست‌وزیر بریتانیا نیز در این دیدار اعلام کرد که کشورش به حمایت از عراق در زمینه‌های مختلفی ادامه خواهد داد و به دنبال شکل گیری روابط پایداری بین دو کشور است. «می» با شماری از مسئولان عراقی از جمله «حیدر العبادی» نخست‌وزیر به منظور بررسی روابط بین بغداد و لندن و اوضاع سیاسی و امنیتی که عراق و منطقه شاهد آن است، بحث و تبادل نظر می‌کند. ذکر این نکته ضروری است؛ در حالیکه قرار است نخست‌وزیر انگلیس وارد بغداد شود که منابع انگلیسی اعلام کرده بودند، سفر دوره ای وی آغاز شد و طی این سفر سه روزه به عربستان و اردن می رود. گفتنی است؛ روابط بغداد و لندن بعد از اشغال کویت توسط «صدام» دیکتاتور سابق عراق در سال ۱۹۹۰ به بدترین درجه خود رسید، اما روابط دیپلماتیک دو طرف در سطح «شعبه حافظ منافع» با وجود اینکه عراق این روابط را در ژانویه ۱۹۹۱ قطع کرد، ادامه یافت. بعد از شدت گرفتن حمله از پیش طراحی شده برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳، انگلیس همه روابطش را با عراق قطع نمود و شماری از دیپلمات های عراقی را افرادی نامطلوب قلمداد نمود این وضعیت تا زمان سرنگونی «صدام» ادامه داشت. در ۲۸ ژوئن سال ۲۰۰۴ دولت های عراق و انگلیس درخصوص ازسرگیری روابط دیپلماتیک در سطح سفیر با هم به توافق رسیدند و در آگوست ۲۰۰۴ سفارت عراق در لندن بازگشایی شد. سخنگوی نخست‌وزیر انگلیس گفته است که ترزا می در جریان سفرش به عربستان با پادشاه و ولیعهد این کشور دیدار و درباره آخرین تحولات یمن و مناقشات برخی از کشورهای عربی با قطر رایزنی خواهد کرد. نخست‌وزیر انگلیس در جریان سفرش به اردن نیز با پادشاه و نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. انگلیس سعی دارد تا از این سفرها بیشترین بهره‌برداری اقتصادی و سیاسی را ببرد بویژه اینکه سعودی با بحران داخلی مواجه است و خاندان سلمان پادشاه به دنبال انحصار قدرت است.
سفر ترزا می به عراق در حالی صورت می‌گیرد که در عرصه داخلی این کشور، رئیس جریان ملی حکمت عراق به منظور تشکیل ائتلاف انتخاباتی جدید با نخست‌وزیر و جریان صدر در حال رایزنی است. «عامر الفایز» نماینده این جریان در جمع خبرنگاران گفت که جریان ملی حکمت گفت‌وگوهایی با طرف‌های سیاسی مختلف در کشور از جمله «حیدر العبادی» نخست‌وزیر، جریان صدر به ریاست «سید مقتدی صدر» و تجمع عدالت و وحدت انجام داده است.
در این میان سخنگوی رسمی نیروهای الحشدالشعبی عراق می‌گوید کسانی که به دنبال نامزد شدن در انتخابات پارلمانی هستند باید از الحشدالشعبی استعفا بدهند. از منطقه کردستان عراق نیز خبر می‌دهد «نیچروان بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان، سه‌شنبه، طی حکمی «هفال ابوبکر» نامزد جنبش «التغییر»(گوران) را به عنوان استاندار سلیمانیه معرفی کرد. هفال ابوبکر نیز در گفت‌وگو با «NRT»، تایید کرد که نخست‌وزیر منطقه کردستان، حکم انتصاب او به عنوان استاندار جدید سلیمانیه را امضاء کرده است و وزارت کشور نیز به زودی، دستور اداری آن را صادر می‌کند. وی افزود که طرح ویژه‌ای برای اداره سلیمانیه دارد که با موافقت، استقبال و تمجید نیچروان بارزانی مواجه شده است.
خبر دیگر از عراق آنکه شماری از مردم و علمای شیعه و اهل سنت و همچنین بزرگان عشایر سوری، به‌ دنبال طرح لایحه تحریمی در کنگره ایالات‌متحده، علیه گروه مقاومت «نجباء»، از این گروه اعلام حمایت کردند. وبگاه خبری گروه مقاومت اسلامی نجباء نوشت که «جمعی از علمای شیعه، علوی و اهل سنت، برخی نمایندگان پارلمان و مقامات دولتی، تعدادی از شیوخ عشایر و فعالان اجتماعی هم‌صدا با مردم سوریه اقدام خصمانه واشنگتن علیه این گروه را به‌شدت محکوم کردند».

کد مطلب: 102031
 
Share/Save/Bookmark