میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
نمادهایی از حاشیه شدن
جهان همچنان در وحشت کرونا ویروس است در حالی که روند تحولات جهانی بیانگر نوعی تاثیرات کرونا بر ساختار نظام بین‌الملل است...

جهان همچنان در وحشت کرونا ویروس است در حالی که روند تحولات جهانی بیانگر نوعی تاثیرات کرونا بر ساختار نظام بین‌الملل است. نکته قابل توجه آن است که پیش از این ساختار جهانی بر اساس خواسته‌ها و اقدامات آمریکا صورت می گیرد یعنی آنکه زمانی آمریکا از تصمیمی سخن می گفت دیگر کشورها محکوم به اجرا بودند و محوریت و آغاز گر ائتلاف‌ها و نشست‌های جهانی آمریکا بود حال آنکه اکنون این رویه به طور کامل تغییر کرده است چنانکه چند روز پیش شماری از رهبران جهان در پاسخ به فراخوان سازمان بهداشت جهانی بر لزوم انجام یک حرکت بین المللی برای مبارزه با ویروس کرونا تاکید کردند.
در این رابطه رهبرانی از فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، آفریقای جنوبی، مالزی، انگلیس و چند کشور دیگر با شرکت در یک ویدئو کنفرانس بدون حضور نماینده‌ای از ایالات متحده آمریکا، توافق کردند در جهت ساخت واکسن کرونا و آزمایش ابتلا به آن هماهنگ عمل کنند. نکته مهم آن است که ویدئو کنفرانس دو روز پیش سران جهان بدون حضور آمریکایی‌ها به نوعی بیانگر این موضوع است که دولت‌های همسو با آمریکا نیز به نقطه نظر جمهوری اسلامی ایران در رابطه با کاخ سفید نزدیک شده اند. این روند نشان می‌دهد که عملا در ساختار جدید جهانی دیگر جای اول برای آمریکا در نظر گرفته نمی‌شود و دیدگاه و نظر آمریکا به یک امر حاشیه‌ای مبدل شده‌ است. به نظر می رسد کشورهای جهان به این حقیقت پی برده‌اند که ایالات متحده هیچ شأنیتی برای سایر کشورها و نظام بین الملل قائل نبوده و صرفا با نگاه ابزاری به آنها مسیر یکجانبه گرایی منفعت جویانه را طی می کند‌. اقدامات آمریکا در خروج از بسیاری از اتحادیه ها و پیمان‌های جهانی و نیز ناتوانی این کشور در مقابله با کرونا و وضعیت بحرانی در این کشور خود مولفه ای برای اتخاد چنین تصمیماتی بوده است. جهان دریافته است که آمریکا دیگر آن هژمون ادعایی نیست و حتی راهکار حل مشکلات دوری از آمریکاست چنانکه این کشور در اوج بحران کرونا از قطع تعهدات مالی اش به بهداشت جهانی خبر داده است. اجلاس مجازی اخیر صرف نظر از پیامدهای آن در حوزه تقویت نظام جهانی بهداشت برای مقابله با فراگیری کرونا می‌تواند واجد پیام مهم «عبور از آمریکا» و ایجاد رویه‌های جدید در نظام بین الملل برای مقابله با یکجانبه‌گرایی واشنگتن باشد. به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه در حال روی دادن است توجه به این حقیقت است که آمریکا نه حلال مشکلات که خود بخشی از مشکلات جهان است و برای رفع بحران‌ها گزینه نهایی مقابله با آمریکا و نه همراهی با این کشور است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 113534
 
Share/Save/Bookmark