میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
فاکتورنویسی ترامپ برای ارتجاع عربی، غرب آسیا را نظامی‌تر کرد
صف‌آرایی دشمنان و دوستان سوریه
صف‌آرایی دشمنان و دوستان سوریه
 

در حالی که ناوها و هواپیماهای جنگی آمریکا در سواحل سوریه مستقر شده‌اند، اخبار ضد و نقیض و تایید نشده‌ای از قریب‌الوقوع بودن این حمله منتشر شده است در حالی که آگاهی آمریکا از واکنش تند سوریه و متحدانش اجرای گزینه نظامی را در ابهام بیشتری قرار می‌دهد.
فضای نظامی علیه سوریه از سوی آمریکا و متحدانش ابعاد گسترده‌تری گرفته بگونه‌ای که آنها برآنند تا شکست نظامی و سیاسی را در
جو روانی اقدام نظامی گسترده جبران کنند رفتاری که واکنش روسیه، سوریه و ایران را به همراه داشته است.
واشنگتن قرار است درباره کیفیت و چگونگی حمله نظامی به سوریه تصمیم‌گیری کند، بر همین اساس خبرهای ضد و نقیضی از آغاز این حمله تا ساعاتی دیگر در رسانه‌های غربی منتشر شده است و همزمان شایعاتی نیز درباره خروج رئیس جمهور سوریه از کاخ ریاست جمهوری سوریه از سوی رسانه‌های اسرائیلی منتشر شده است.
وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که واشنگتن با ادعا و دروغگویی به دنبال حمله به سوریه است. وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای با بیان اینکه از اظهارات آمریکا در زمینه سوریه متعجب نشده است، تاکید کرد که واشنگتن با استفاده از دروغ و ادعا به دنبال حمله به سوریه است.
به گزارش یک رسانه اسرائیلی کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی برای مذاکره درباره افزایش تنش‌ها در مرزهای شمالی جلسه‌ای تشکیل داد. وزارت خارجه روسیه در واکنش به توییت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که موشک‌های هوشمند آمریکایی در تلاش برای نابودی شواهد حمله شیمیایی ادعایی در سوریه است. موشک‌های هوشمند باید به مواضع تروریست‌ها شلیک شود نه یک دولت قانونی.
سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه گفت که کرملین از تمام اعضای جامعه جهانی می‌خواهد که تحقیقاتی بی‌طرفانه درباره گزارش‌هایی مبنی بر این ادعا انجام شود که سوریه سلاح شیمیایی در اختیار دارد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی پیش با انتشار توییتی نوشت: «روسیه آماده باشد، موشک‌ها در پیش‌ هستند.» ترامپ با تکرار برخی مواضع بی‌اساس، در توییتی که بیانگر نزدیک شدن حمله احتمالی آمریکا به سوریه است، نوشت: «روسیه اعلام کرده است که هر موشکی که به سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند. روسیه آماده‌باش، به این خاطر که موشک‌ها می‌آیند. زیبا و جدید و هوشمند هستند. شما نباید با یک حیوان قاتل شیمیایی کسی که مردم خودش را می‌کشد و از این کار لذت می‌برد، متحد شوید.»
رهبران کشورهای ایالات متحده، فرانسه و بریتانیا رایزنی‌های فشرده‌ای درباره امکان حمله نظامی علیه سوریه طی روزهای آینده، صورت دادند.
یک روزنامه آمریکایی سناریویی احتمالی برای درگیری در صورت حمله نظامی آمریکا به سوریه را ترسیم کرده و نوشته است واشنگتن از موشک‌های کروز، هواپیماهای شبح و بمب‌افکن‌های استراتژیک استفاده می‌کند و در مقابل، روسیه با موشک‌ها کروز با آنها مقابله خواهد کرد. روزنامه آمریکایی «نشنال اینترست»، دیروز چهارشنبه در گزارشی، تقابل نظامی روسیه و آمریکا را در صورت حمله نظامی واشنگتن به سوریه محتمل دانسته است.
این در حالی‌ است که در پی تقویت احتمال حمله نظامی چندملیتی به سوریه در پی انتشار گزارش‌هایی ادعایی درباره حمله شیمیایی در «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق، ارتش سوریه در تمامی سطوح به حالت آماده‌باش درآمد. «بشار الجعفری» نماینده سوریه در سازمان ملل روز گذشته -سه‌شنبه- اعلام کرد که این کشور اجازه تکرار سناریوی عراق و لیبی در تخریب و تغییر حکومت سوریه را نمی‌دهد.
رسانه‌های فرانسه گزارش دادند که فرماندهان نظامی این کشور طرح‌های نظامی را به رئیس‌جمهوری برای بمباران سوریه ارائه داده‌اند.
«عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه الرای الیوم در سرمقاله خود - درباره حمله احتمالی نظامی آمریکا و متحدانش به سوریه، نوشت: هرگونه حمله نظامی به سوریه واقعیت در این کشور و یا نتایج جنگ سوریه را تغییر نمی‌دهد
سازمان هواپیمایی و امنیت پرواز اروپا، با تقویت احتمال حمله نظامی آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه، در مورد پرواز در حریم هوایی اطراف سوریه در ۷۲ ساعت آینده هشدار داده است.
بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به زودی به منطقه‌ای در غوطه شرقی دمشق که گفته می‌شود در آنجا حمله شیمیایی رخ داده است، اعزام می‌شوند. «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در راستای حمله اخیر شیمیایی در «دوما» تلفنی با «ترزا مِی» نخست‌وزیر بریتانیا گفت و گو کرد. «عادل‌الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان تاکید کرد که عاملان اجرای حمله شیمیایی به دوما باید شناسایی شده و مجازات شوند.
در حالی که ارتش سوریه در حال اخراج تروریستهای «جیش‌الاسلام» -وابسته به عربستان سعودی- از شهر دوما واقع در غوطه شرقی است، خبرهایی از خیز نیروهای مقاومت برای آغاز عملیات در جنوب پایتخت به گوش می‌رسد.
روزنامه الوطن سوریه اعلام کرد که ارتش این کشور تجهیزات و نیروی نظامی زیادی به منطقه جنوب دمشق فرستاده است.
این تجهیزات به طرف شمالی اردوگاه «الیرموک» و منطقه «القدم» فرستاده شده است؛ گویا ارتش سوریه پس از خروج کامل تروریست‌ها از دوما و عاری شدن منطقه غوطه شرقی از وجود تروریستها، قصد دارد به حضور عناصر داعش و جبهه النصره و دیگر گروهک‌ها در این منطقه پایان دهد.
وزارت دفاع روسیه خبر داد که از آغاز ماه آوریل نزدیک به ۱۲ هزار تروریست و از زمان آغاز آتش‌بس انسانی در غوطه شرقی بیش از ۱۶۵ هزار نفر از منطقه غوطه شرقی خارج شده‌اند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که چهار هزار تروریست و خانواده‌هایشان که از شهر «دوما» اخراج شده بودند، به شمال حلب منتقل شدند. این وزارت‌خانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دیروز از طریق گذرگاه انسانی که از اردوگاه «الوافدین» می‌گذرد، ۳۹۱۶ تروریست به همراه خانواده‌های خود با ۹۶ اتوبوس وارد شمال استان حلب شدند.

کد مطلب: 103931
 
Share/Save/Bookmark