میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۹
 
 
همزمان با توافق ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه برای مدیریت مشترک مناطق مورد مناقشه صورت گرفت
شادی مردم کردستان عراق از برکناری بارزانی
شادی مردم کردستان عراق از برکناری بارزانی
 

میان بغداد و نیروهای پیشمرگه برای مدیریت مناطق مشترک در حالی توافقات صورت گرفت که ساکنین مناطق مختلف اقلیم کردستان عراق درپی استعفای مسعود بارزانی به خیابان‌ها ریختند و شادی کردند.
واهی بودن ادعای بارزانی مبنی بر رای و حمایت از همه‌پرسی این روزها آشکارتر می‌شود چنانکه درپی استعفای مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق مردم مناطق مختلف این اقلیم به خیابان‌ها آمدند و شادی کردند. البته احزاب سیاسی کُرد با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه، حمله به دفاترشان توسط هواداران «مسعود بارزانی» را محکوم کردند. احزاب سیاسی حاضر در اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌هایی جداگانه، حمله هواداران «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان، به دفاتر آن‌ها را به شدت محکوم کردند.
این یورش‌ها و آتش زدن دفاتر احزاب کُرد، چند ساعت پس از اعلام کناره‌گیری مسعود بارزانی رخ داد. حزب اتحاد میهنی کردستان (پی یو کا)، جنبش تغییرات و جنبش گوران در بیانیه‌هایی جداگانه اعلام کردند شب دوشنبه دفاتر آن‌ها در شمال اربیل مورد غارت قرار گرفت و به دست هواداران بارزانی به آتش کشیده شد. این حوادث تلفاتی به دنبال نداشت؛ اما خسارت‌های سنگینی برجا گذاشت.
دولت مستقر در اقلیم کردستان از نیرو‌های محلی پلیس خواست آشوبگران را متوقف کند. بارزانی ۷۱ ساله روز یکشنبه اعلام کرد قصد ندارد دوران ریاست خود را بر اقلیم کردستان تمدید کند و در همه‌پرسی اول نوامبر قدرت را به رئیس جدید واگذار خواهد کرد.
در این میان استاندار برکنار شده کرکوک، با پافشاری بر درست بودن برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، گفت که به زودی کردستان مستقل خواهد شد. «نجم الدین کریم» استاندار برکنار شده کرکوک، در اظهاراتی تاکید کرد که رویای تشکیل کشور مستقل کردستان همچنان وجود دارد. وی که با درخواست پارلمان و حکم نخست‌وزیرعراق از پست استانداری کرکوک برکنار شده، در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان اظهار داشت: بارزانی استعفا نکرده است و تنها دوره ریاستش به پایان رسیده است.
وی به مردم کردستان وعده داده بود که رئیس منطقه کردستان باقی نخواهد ماند و دوره ریاستش را تمدید نمی‌کند و حتی برای انتخابات بعد، نامزد نمی‌شود. این امر کاملا طبیعی بود. وی پرچم همه‌پرسی استقلال کردستان را بلند کرد و این همه‌پرسی در آرامش برگزار شد اما واکنش دولت عراق و کشورهای همسایه بسیار سخت بود اما این رویا همچنان زنده است و من معتقدم که کردستان یک روز یک کشور مستقل خواهد شد. وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت کردستان درباره زمان برگزاری همه‌‌پرسی در نحاسباتش اشتباه کرده بود، گفت: پیش از برگزاری همه‌پرسی، تظاهرات‌ها در تایید این اقدام بود و هیچ‌یک از احزاب سیاسی اعلام نمی‌کردند که مخالف همه‌پرسی هستند و همگی استقلال را تایید می‌کردند. تنها کسی که مخالف این اقدام بود نتوانست بیش از ۲ هزار نفر را دور خود جمع کند.
خبر دیگر آنکه اربیل و بغداد پس از دو روز رایزنی توافق کردند که نیروهای مشترک عراقی - کردی در ۸ منطقه مورد منازعه در استان نینوی مستقر شوند. مناطقی که درباره استقرار نیروهای مشترک در آنها توافق شده عبارتند از: المحمودیه، شیخان، سحیلة، خازر، فایدة، الکویر و مقلوب. دو طرف توافق کرده‌اند سه طرف اداره گذرگاه مرزی «فیشخابور» را برعهده داشته باشند که شامل نیروهای گارد مرزی، نیروهای پیشمرگه و نیروهای آمریکایی می‌شود.
به گفته منابع آگاه، دو طرف طی نشست‌های تحت نظارت ائتلاف بین‌المللی طی دو روز گذشته توافق کردند که سایر مسائل موجود را براساس قانون اساسی حل و فصل کنند. هیأت‌های بغداد و اربیل طی دو روز گذشته در کاخ‌های ریاست ‌جمهوری موصل و مرکز فرماندهی عملیات نینوی، نشست‌هایی را برای بررسی مسئله اداره مناطق مورد منازعه در این استان برگزار کردند. خبر دیگر آنکه خطوط هوایی رسمی عربستان سعودی اعلام کرد که از دیروز پس از ۲۷ سال، پروازهای مستقیم و منظم به عراق را از سر خواهد گرفت. این هواپیما شهر جده عربستان سعودی را به مقصد بغداد ترک می‌کند.
حدود دو هفته پیش هم یک فروند هواپیمای «فلای ناس» نخستین پرواز تجاری از ریاض به بغداد را انجام داد. خبر دیگر آنکه یک نماینده عراقی اعلام کرد که سه کشور این مسئله را تایید می‌کنند که کرکوک متعلق به ترکمان‌ها باشد. جاسم محمد جعفر، از نمایندگان عراقی اعلام کرد که هیئت عالی هماهنگی ترکمان‌های عراق روز گذشته نشستی در آنکارا، پایتخت ترکیه با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه برگزار کرد که این نشستِ بخش هماهنگی ترکمن‌ها با اردوغان، در نوع خود بی‌سابقه بوده است.

کد مطلب: 101636
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۰۸-۰۹ ۰۸:۲۰:۳۸
دفاتر مخالفان همه پرسی را اتش زدند مفهومش این است شادی کردند !!!!!!!!!!!!!!!!!
۱۳۹۶-۰۸-۰۹ ۰۷:۵۵:۲۱
برای شما متاسفم که همچین دروغی رو خوراک روزنامه ضعیفتون کردید چون اصلا تو کردستان هیچ شادی برای رفتن مسعود بارزانی انجام نشده است. و این مطالب به شدت تو روحیه کردهای ایران بازتاب منفی خواهد داشت. توصیه میکنم مواظب نوشتن مطالبتون باشید.