میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴
 
 
شهردار تهران در مراسم افتتاح ایستگاه مترو هروی:
خسارت جانی آلودگی هوا در روز بیشتر از حادثه پلاسکو است

شهردار تهران با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی ما در پایتخت چالش محیط‌زیست و آلودگی هواست، گفت: چه بسا خسارت‌های جانی بحران آلودگی هوا در روز بیشتر از خسارت جانی است که در حادثه پلاسکو شاهد بودیم، اما این یک حادثه نیست که همه به آن توجه کنیم بلکه یک خسارت آرام است.
به گزارش شهرنوشت، محمدباقر قالیباف، طی سخنانی در آیین افتتاحیه ایستگاه متروی هروی از خط سه مترو تهران ضمن تبریک دهه مبارک فجر ابراز داشت: ملت ما هیچ‌گاه فرهنگ جهاد و شهادت و ایثارگری را در دوران دفاع‌مقدس و سختی‌های عرصه اقتصادی و تهاجم فرهنگی فراموش نکرده است. خیلی‌ها می‌گفتند این روحیه تنها برای دهه اول انقلاب است، اما در دهه چهارم انقلاب وقتی می‌بینیم کشور نیازمند مجاهدت است، می‌بینیم شهدای مدافع حرم برای دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالمان و امنیت کشور به میدان می‌روند و نسل جوانان امروز چگونه همان فرهنگ جهاد و شهادت و ایثار را دارند.
وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در حادثه پلاسکو دیدید چگونه جوانان آتش‌نشان برای خدمت به مردم و تلاش برای حفظ جان مردم، از خودشان رشادت نشان دادند و آگاهانه جانشان را برای نجات شهروندان در آن ساختمان گذاشتند. در ۱۰ شب که آنجا بودم همه دوران دفاع‌مقدس در ذهن دوباره مرور شد؛ از همان شب اول خانواده‌هایی بودند که هرگز از روی قضاوت‌های زود، نمی‌شد باور می‌کرد حضور بیابند. گاهی فکر می‌کنیم اگر ظاهر ما اسلامی‌تر باشد اعتقاد ما بیشتر است، این در حالی است که ارتباط با خدا، معنویت، باور داشتن به مردم، نظام و انقلاب تنها با قضاوت ظاهری افراد نیست.
شهردار تهران با بیان اینکه در این شب‌ها خانواده‌هایی را دیدیم که هرآنچه در توان داشتند به آنجا آورده بودند، تاکید کرد: هرچه از آنها خواهش می‌کردیم اینجا به چیزی نیازی نیست، اما می‌گفتند ما آرام نیستیم. از امکانات، تجهیزات گرفته تا غذا و دارو را آورده بودند. در شب‌های سرد زیر باران و برف تا صبح می‌ایستادند تا به افرادی که زحمت کشیده بودند خدمت کنند.
وی افزود: مردم ما مشکلات و فشار دشمن را هم درک می‌کنند اما در جایی ممکن است از دست ما مسئولان ناراحت باشند که گاهی به خاطر ضعف کارها، کم‌کاری، تنبلی و وادادگی خود ما در کار، آن طوری که زیبنده این مردم است تلاش و کار و فعالیت و تدبیر نکنیم و اگر این ضعف خودمان را به حساب دشمن بگذاریم، اینجا دیگر مردم ما نمی‌بخشند.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه همان روحیات دهه اول انقلاب امروز در جوانان و جامعه ما وجود دارد، گفت: باید تلاش کنیم که بتوانیم در سایه نظام اسلامی آسایش، رفاه، رستگاری و سعادت را برای آخرت شهروندانمان فراهم کنیم تا شرایط بندگی خدا در این شهر برای مردم مهیا شود. توقع امام(ره) و شهدا و خواسته مقام معظم رهبری هم از همه ما این است که تلاش کنیم با محبت و همدلی برای این مردم عزیز گام برداریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش بحران‌ها را دو نوع دانست و بیان کرد: گاهی حادثه طبیعی اعم از سیل، زلزله و... اتفاق می‌افتد، بعضی مواقع هم ممکن است حوادثی مثل پلاسکو به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. با این وجود بعضی بحران‌ها مداوم شده و ادامه‌دار هستند و تلفاتی که این بحران‌ها از بعد جانی و مالی می‌گیرند بسیار بالا و غیرقابل قبول است.
قالیباف با اشاره به بحران محیط‌زیست در آّب، خاک و هوا تصریح کرد: در شهر تهران یکی از چالش‌های جدی ما همین چالش محیط‌زیست و آلودگی هواست. این بحران هر روز از ما تلفات می‌گیرد. چه بسا خسارت‌های جانی این بحران در روز بیشتر از خسارت جانی است که در حادثه پلاسکو شاهد بودیم، اما این یک حادثه نیست که همه به آن توجه کنیم بلکه یک خسارت آرام است.
شهردار پایتخت گفت: اگر موضوع حمل‌و‌نقل عمومی با همه مشکلات در زمینه حمایت و پشتیبانی در اولویت قرار گرفته و لحظه‌ای از آن درنگ نمی‌کنیم به این دلیل است که معتقدیم راه مقابله با آلودگی هوا توسعه حمل‌و‌نقل عمومی با تاکید بر توسعه مترو است و بعد از آن باید اقدامات سلبی انجام شود.
وی ادامه داد: آلودگی هوا در شهر تهران قابل حل است. می‌توانیم در شهر تهران به شرایط استاندارد برگردیم، این کار به زمان بسیار طولانی هم نیاز ندارد بلکه در یک دوره زمانی شش ساله در دسترس همه ما قرار دارد.
قالیباف اظهارکرد: ما و همکاران‌مان در مجموعه مدیریت شهری مصمم هستیم. به طوری که هم‌اکنون در حال اتمام ساخت ۱۰۰ کیلومتر هستیم و این خطوط مترو جدید در ماه‌های پیش‌رو تمام خواهد شد تا مردم از آن استفاده کنند و این کار در تاریخ کارهای عمرانی تا صد‌ها سال باقی خواهد ماند. وی با تاکید بر اینکه اگر به دنبال رفاه و آسایش شهر هستیم باید قبل از اقدامات سلبی، اقدامات ایجابی انجام دهیم، افزود: همه عزیزانی که شبانه‌روز زیر زمین تلاش می‌کنند و همه افرادی که با وجود سختی‌ها و زخم زبان‌ها امکان مالی این کار را فراهم می‌کنند، مصمم هستند تا این مهم به انجام برسد و هرگز دست از این کار بر نمی‌داریم چون معتقدیم این راه نجات ما و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی است.
شهردار پایتخت خاطرنشان کرد: همه ایستگاه‌های خط ۳ تا قبل از پایان سال‌جاری به اتمام می‌رسد. در کنار آن یکی از زیباترین، بهترین و بزرگ ترین ایستگاه‌های شهر با مساحت ۴۵ هزار متر مربع در میدان حضرت ولیعصر(عج) افتتاح می‌شود که در این مکان خط ۳ و ۶ مترو با هم تقاطع دارد و یک پلازای بزرگ شهری در زیر میدان افتتاح خواهد شد. امیدواریم همچنین بتوانیم به تدریج افتتاحیه خط هفت، شش و خط فرودگاه حضرت امام(ره) را با تلاش‌های شبانه‌روزی در اسفندماه پیش‌رو شروع کنیم. بعد از احداث ایستگاه‌ها و تجهیزات الکترونیکی و فنی با کار خوبی که در حوزه واگن‌سازی انجام داده‌ایم، در سال آینده عمده فشار و امکانات مالی خودمان را در تولید بیشتر واگن و قطار بگذاریم تا شرمنده مردم نباشیم که در بعضی خطوط ۱۵ دقیقه منتظر قطار باشند.
وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی، امکانات و تجهیزات فنی ما این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم در همه ایستگاه‌های خودمان هر دو و نیم دقیقه یک قطار داشته باشیم تا دیگر فشار جمعیت را نداشته باشیم و کسی میل نداشته باشد با ماشین شخصی وارد شهر شود چراکه از قطار ایمن، راحت و بدون فشار با قیمت مناسب استفاده خواهد کرد. این همان راهی است که می‌توانیم رسالت‌مان را نسبت به امام(ره)، شهدا و مردم ادا کنیم. ما رضایت مردم را نشانه‌ای از رضایت الهی می‌دانیم و خدمت به مردم را همان معامله با خداوند می‌دانیم، طبیعتا اجر و ثواب آن را نیز از خداوند می‌خواهیم.

کد مطلب: 98431
 
Share/Save/Bookmark