میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۸
 
 
انتخابات و هوشیاری مردم

عراق این روزها خود را برای برگزاری انتخابات پارلمانی آماده می‌کند، این انتخابات در حالی برگزار می‌شود که نسبت به انتخابات‌های گذشته دارای ویژگی‌ها و شرایط خاصی می‌باشد نخست آنکه این انتخابات اولین انتخابات پس از پیروزی عراق بر داعش است که نحوه برگزاری آن میزان اقتدار و توانایی امنیتی عراق را نشان می‌دهد دوم آنکه اولویت عراق پس از مبارزه با تروریست بازسازی ویرانه‌های کشور است تحقق این امر مستلزم تشکیل دولتی قدرتمند و مردمی است که توانایی حل چالش‌های اقتصادی و نیز ایجاد وحدت و یکپارچگی کشور را داشته باشد. سوم آنکه یکی از چالش‌های محوری عراق مساله اقلیم کردستان است که برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبی از عمق این بحران حکایت دارد تشکیل دولت قدرتمند برای حفظ یکپارچگی عراق امری مهم و ضروری است چهارم آنکه با توجه به دستاوردهای عراق در مبارزه با تروریسم و نیز موقعت منطقه‌ای آن تحرکات سعودی - امریکایی برای تاثیرگذاری بر این کشور به شدت افزایش یافته است.
بر این اساس است که مراجع و شخصیت‌های تاثیرگذار عراق مانند آیت‌الله سیستانی و حکیم هشدارهایی به مردم درباره تقلب و یا هدایت انتخابات براساس فشار غرب و آل‌سعود می‌‌دهند تا مردم فریب پیام‌ها و پالس‌های بیگانه را نخورده و افرادی را برگزینند که توان حراست از خاک کشور را داشته و بتواند امنیت برای مردم ایجاد کند.
مردم عراق نباید فراموش کنند که افرادی مانند حزب بعث یکبار در مقابل تجاوزات امریکا نتوانستند از جان و مال مردم حراست کنند و چندین نوبت هم در حمایت و حراست از شهرها در حمله تروریست‌های داعش چنان عملکرد بدی از خود به جای گذاشتند که بسیاری از اشغال شهرها توسط تروریست‌ها به دلیل فرار آنها به وجود آمد و مردم را در موصل به قتلگاه فرستاد.
در آخرین تلاش‌های حزب ناکام و البته بی‌عرضه بعثی هم شاهد شانتاژهایی برای جدایی‌طلبی کردستان عراق بودیم که در نهایت با هوشیاری مردم این نقشه شوم و تجزیه عراق در نطفه خفه شد. حالا که مردم عراق فرصت انتخاب را بعد از پشت سر گذاشتن مصائبی که یاد شد یافته‌اند و امروز بعد از نابودی داعش و نابود کردن نقشه جدایی‌طلبان می‌خواهند رایشان را به صندوق بیاندازند حواسشان جمع باشد که افرادی را برگزینند که ارامش و امنیت امروز جامعه را مدیونشان بوده و توانایی ایجاد امنیت در این کشور را داشته و در ادامه با ایجاد آرامش می‌توانند به سازندگی نیز بپردازند. مردم باید کسانی را برگزینند که قدرت دفاع از تمامیت ارضی، مبارزه با نقشه‌های قومیت گرا و تجزیه‌طلب را دارا بوده و در عین حال عزت و امنیت را برایشان به ارمغان آورد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104219
 
Share/Save/Bookmark