میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
پنهان‌سازی شکست

سوریه بار دیگر خبر ساز شد و رسانه‌ها از حمله خمپاره‌ای رژیم صهیونیستی به شهر «البعث» در شمال استان قنیطره سوریه خبر دادند که درپی این حمله، رژیم صهیونیستی با واکنش راکتی روبه‌رو شد. ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در نتیجه این حملات سه نفر کشته و و دو نفر مجروح شدند و یک سامانه راداری به همراه یک انبار مهمات منهدم شد و چند سایت راداری آسیب دید. بنا بر اعلام ارتش سوریه، بیش از نیمی از موشک‌های شلیک شده رژیم صهیونیستی را پدافند هوایی سوریه منهدم کرد.
در این میان رژیم صهیونیستی در ادامه، این واکنش را حمله از جانب ایران توصیف کرد و جنگنده‌های آن، به چندین نقطه در خاک سوریه حمله موشکی کردند. در همین حال سخنگوی فدریکا موگرینی افزود: «همانطور که اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده، اسرائیل حق دفاع از خودش را دارد. به موازات این موضوع، ما از همه بازیگران منطقه‌ای می‌خواهیم که خوشتنداری نشان داده و از هرگونه تشدید تنش که می‌تواند سبب تضعیف بیشتر ثبات منطقه شود، اجتناب کنند».
پیرو درگیری نظامی اخیر میان ارتش سوریه و رژیم صهیونیستی در منطقه جولان چند نکته مهم قابل توجه است. این درگیری و حمله موشکی توسط ارتش سوریه و در پاسخ به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی صورت گرفته است که برگرفته از حق دفاع مشروع و دفاع از تمامیت ارضی سوریه برای دولت و ارتش سوریه و تنبیه متجاوز بوده است.
این اقدام سوریه نشان داد که ارتش این کشور پس از ۷ سال مبارزه با تروریسم همچنان در آمادگی کامل است و می‌تواند در کنار مبارزه با تروریسم با دشمن منطقه‌ای نیز نبرد کند. با توجه به این مسئله می‌توان گفت که رژیم صهیونیستی به دلیل ترس وضعف خود به واسطه غافلگیری و جبران این شکست، تلاش دارد تا خود را مقابل قدرت بزرگی توصیف کند. لذا با عملیات روانی این حمله را به ایران منتسب کرده است. در حالی که عاری از واقعیت است.
در اصل رژیم صهیونیستی در برابر سوریه ناتوان بود با دشمن‌تراشی واهی به دنبال ادعای هدف قرار گرفتن از سوی یک قدرت بزرگ است تا عمق شکست خود را پنهان سازد. در این میان دو نکته مهم مشاهده می‌شود. نخست اقدام بحرین در محکوم‌سازی اقدام سوریه است که نشانگر همراهی این رژیم با رژیم صهیونیستی و البته خیانت آن به یک کشور عربی است.
دوم آنکه واکنش کشورهای اروپایی نیز امری قابل تامل است چراکه این کشورها به جای محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی به بیان ادعاهای واهی علیه ایران پرداخته که خود نشانگر ماهیت ضد بشری اروپا و استمرار زیاده‌خواهی آنها از ایران در معادلات منطقه است. به هر تقدیر اقدام سوریه در پاسخگویی به تجاوز رژیم صهیونیستی را باید حق این کشور در دفاع مشروع و مقابله با تهدیدات دانست که براساس قوانین بین‌المللی حق این کشور در تامین امنیت خود است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104318
 
Share/Save/Bookmark