میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا وارد میدان شدند
خادمان ملت
خادمان ملت
 

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره در مقاطع گوناگون چه در جنگ و چه در زمان صلح در خدمت ملت ایران بوده‌اند و اکنون که ویروس کروناه همه گیر شده است از همان روزهای نخست همه امکانات خود را وارد میدان کردند تا از تبعات این ویروس بکاهند.
اکنون در موج سوم کرونا که به شدت در حال گسترش است بار دیگر با دستور فرمانده کل قوا، سپاه و ارتش ظرفیت‌های بهداشتی و درمانی خود را در اختیار مردم گذاشتند، چنین اقداماتی تنها از یک سازمان نظامی مکتبی بر می‌آید.
مردم هیچگاه فراموش نخواهند کرد که ارتش و سپاه در زمان بحران‌هایی چون سیل و زلزله چگونه به یاری آنها شتافتند و با مدیریت جهادی توانستند از در مردم مصیبت زده بکاهند، ویروس کرونا به مانند سیل و زلزله ویرانی ندارد اما موج این ویروس تبعات خاص خود را دارد و برای کاتسن از وخامت اوضاع نیازمند همکاری همه سازمان‌ها و دستگاه‌های حاکمیتی است.
در تازه ترین واکنشی که از سوی سپاه و ارتش برای مقابله با موج سوم کرونا صورت گرفته، سرلشکر سلامی در جلسه گزارش‌گیری اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از دستور فرمانده‌کل قوا به نیروهای مسلح گفت: در صدد هستیم همه ظرفیت‌های درمانی و پشتیبانی سپاه را در خدمت ستادهای ملی و استانی مبارزه با کرونا قرار دهیم.
فرمانده کل سپاه در نخستین جلسه گزارش‌گیری اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از دستور اخیر فرماندهی معظم کل قوا به رئیس ستادکل نیروهای مسلح مبنی بر در اختیار قرار دادن ظرفیت حداکثری مراکز درمانی نیروهای مسلح به بیماران مبتلا به کرونا که از طریق ارتباط زنده ویدئویی با فرماندهان نیروها، سازمان بسیج مستضعفین، سپاه‌های استانی و فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) برگزار شد، با بیان اینکه پیرو فرمایش‌ها و فرامین پیوسته فرماندهی معظم کل قوا، در روزهای اخیر مأموریت جدید مشارکت حداکثری تمامی ظرفیت‌ها و امکانات نیروهای مسلح از جمله سپاه در بخش خدمات پیشگیری و درمان بیماران کرونایی ابلاغ شد، گفت: این مهم هم در فرمایش‌های روز دوشنبه معظم‌له در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاههای افسری نیروهای مسلح و هم در فرمان جدیدی که به ستادکل نیروهای مسلح ابلاغ فرمودند؛ وجود داشت.
وی افزود: بر اساس این تدبیر و دستور مبارک متعهد هستیم که تمامی ظرفیت‌ها و امکانات درمانی سپاه اعم از بیمارستان‌های ثابت و سیار، امکانات تولید و توزیع ماسک و بسته‌های بهداشتی و مشارکت در غربالگری و کمک بسیج جامعه پزشکی به کادر ایثارگر و فداکار درمانی را به میدان آوریم.
فرمانده‌کل سپاه گفت: کنار این اقدامات، کمک‌های مؤمنانه و توزیع بسته‌های معیشتی با هدف کاهش مشکلات مردمی که از کرونا و یا غیرکرونا دچار رنج معیشتی هستند، به‌طور مداوم انجام می‌پذیرد.
وی با تصریح به ضرورت اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی همه هموطنان، قطع زنجیره تماس را تنها راه برخورد منطقی و مؤثر در پیشگیری از تداوم شیوع کرونا دانست و گفت: از مردم عزیزمان خواهش می‌کنیم دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را که از سوی نهادهای مسئول به آنها متذکر می‌شوند، رعایت کنند تا با حفظ سلامتی خود، خانواده و سایرین، شرایط به شکل عادی برگردد؛ تحقق این مهم جز با پیوند خوردن اراده‌ها و انگیزه‌ها و عزم آحاد مردم و تمامی نهادها و دستگاه‌های مسئول ممکن نیست.
ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز پس از دستور فرمانده کل قوا برای مقابله با کرونا در موج سوم، استعداد بینارستانی و درمانی خود را فعال‌تر کرد تا دذر این زمینه بتواند کمک حال وزارت بهداشت در مقابله با کرونا باشد.
در همین زمینه رییس اداره بهداشت و درمان نزاجا با بیان اینکه صد در صد ظرفیت‌های‌مان را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم، گفت: مجموعه پادگان‌های ما و نقاط مرزی ما از سالم‌ترین مناطقی هستند که کمترین درگیری با بیماری کرونا را دارند.
امیر سرتیپ دوم بهزاد مؤذنی در این زمینه، با اشار به رزمایش کمک‌های مؤمنانه نزاجا، به میزان گفت: در راستای اقدامات ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی محوری قهرمان، مدافعان سلامت ما هشت ماه است به صورت مداوم در خط اول مبارزه با ویروس منحوس کرونا مشغول خدمت هستند.
رییس اداره بهداشت و درمان نزاجا ادامه داد: بیش از هشت هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان جان برکف بهداشت و درمان در کشور پهناور اسلامی ما در ۲۴ استان، مشغول خدمت رسانی هستند.
مؤمنی تأکید کرد: با توجه به دستور اخیر مقام معظم رهبری، ما از روز جمعه، بیش از ۷۰ درصد خدمات‌مان را که راجع به دستور ایشان ارائه می‌دادیم، صددرصد ظرفیت‌های‌مان را در اختیار بیماران کرونایی قرار دادیم و تا زمانی که لازم باشد به این ندای مقام معظم رهبری لبیک می‌گوییم و ان‌شاءالله می‌ایستیم تا سلامت جامعه تأمین شود. وی با اشاره به تحریم‌های ناجوانمردانه در بحث دارو و تسلیحات نظامی، اضافه کرد: خدا را شکر جوانان این کشور نشان دادند، هر چه فشار تحریم‌ها بیشتر می‌شود، عزم جوانان و نخبگان این مملکت بیشتر می‌شود و تحریم‌ها را تبدیل به فرصت می‌کنند.
مؤمنی افزود: از زمانی که ویروس منحوس کرونا وارد کشور شده است، ما به صورت مرتب نیرو‌های مرزی‌مان را غربال‌گری و پایش می‌کنیم، خدا را شکر همه آن‌ها در صحت و سلامت به سر می‌برند. وی تأکید کرد: به مردم عزیز کشورمان اطمینان می‌دهیم، همین‌طور که مقام عظمای ولایت فرمودند، «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّار رُحَماءُ بَینَهُم» هستیم و ان‌شاءالله مثل قبل در کنار آحاد مردم در بحث مبارزه با ویروس منحوس کرونا تلاش می‌کنیم.
مؤمنی ادامه داد: خواهشی که از هموطنان عزیزم دارم این است که با توجه به شیوع موج سوم کرونا کماکان سه اصل رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و شستشوی دست‌ها را جدی بگیرند.
مؤمنی اظهار داشت: بدانید هر یک نفر از هموطنان عزیز ما که فوت می‌کنند، یک فرد صادر کننده انقلاب اسلامی را از دست می‌دهیم، باید تلاش کنیم تا ان‌شاءالله سلامت جامعه را حفظ کنیم و ما هم عزم‌مان را در نیروی زمینی ارتش، مخصوصاً اداره بهداشت و درمان جزم کردیم، تا آخرین نفس و آخرین قطره خون‌مان این راه را ادامه دهیم تا سلامت جامعه تأمین شود.

کد مطلب: 115712
 
Share/Save/Bookmark