میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۳
 
 
پیامی از ۱۷ کشور
یمن همچنان صحنه کشتار و جنایت ائتلاف سعودی- آمریکایی از یک و مقاومت ایستادگی ملت بزرگ یمن از سوی دیگر است...

یمن همچنان صحنه کشتار و جنایت ائتلاف سعودی- آمریکایی از یک و مقاومت ایستادگی ملت بزرگ یمن از سوی دیگر است. نکته قابل توجه در تحولات یمن آنکه امروز تظاهرات مردم یمن در حمایت از انصارالله برگزار می‌شود. نکته مهم تر آن است که تظاهرات‌های مشابهی در ۱۷ کشور جهان برگزار می‌شود.
این رویکرد جهانی در حالی صورت می‌گیرد که چند نکته در باب آن قابل توجه است. نخست آنکه در عرصه داخلی یمن، طیف‌های مختلف مردمی به حمایت از انصارالله پرداخته‌اند. دوم آنکه در عرصه جهانی نیز اقدام آمریکا علیه انصارالله با موجی از محکومیت مواجه شد است.
مجموع این واکنش‌ها در محکوم سازی اقدام آمریکا علیه انصارالله چند پیام قابل توجه به همراه دارد از جمله آنکه:اولا حمایت یکپارچه یمنی‌ها از انصارالله نشانگر محبوبیت و مقبولیت آن نزد مردم یمن است.
رویکردی نشانه‌ای بر جایگاه مردمی این جنبش و البته نهادینه بودن فرهنگ مقاومت میان ملت یمن است. ثانیا واکنش‌های جهانی در محکوم سازی اقدام‌ آمریکا بیانگر مشروعیت و اعتماد جهانی به انصارالله است. ثالثا: مجموع مقبولیت و محبوبیت داخلی در کنار مشروعیت و اعتماد جهانی به انصارالله از یک سو این حق را برای انصارالله ایجاد می کند که بخواهد برای دفاع از کشور و مردم به تقویت توان دفاعی اش بپردازد. مجموع این مولفه‌ها بیانگر آن است که مقاومت یمن به مقاومتی نهادینه مبدل شده است. دستاوردی که در سایه مقاومت رقم خورده است حال آنکه کشورهای عربی که با تصور یافتن جایگاه منطقه‌ای و جهانی سازش با رژیم صهیونیستی و تسلیم شدن در برابر آمریکا رویکرد آوردند امروز در مسیر انزوا قرار گرفته و تاوان سنگین همراهی با آمریکا گریبان گیر آن شده است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 116919
 
Share/Save/Bookmark