میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۹
 
 
ادامه جنایات ائتلاف سعودی - آمریکایی در سایه سکوت مدعیان حقوق بشر
«وبا» یمن را به حالت فوق‌العاده کشاند
«وبا» یمن را به حالت فوق‌العاده کشاند
 

سکوت مدعیان حقوق بشر و سازمان ملل در برابر ادامه جنایات ائتلاف آمریکایی - سعودی موجب شده تا درپی شیوع بیماری وبا در یمن وزارت بهداشت عمومی و مسکن دولت نجات ملی، در این کشور حالت فوق‌العاده اعلام کرد.
یمن سرزمینی است که به صراحت می‌توان آن را رسواکننده مدعیان حقوق بشر غربی و سازمان ملل دانست. سرزمینی که بیش از ۴ سال است که در آتش جنگی می‌سوزد که ائتلاف آمریکایی - سعودی با حمایت انگلیس، فرانسه و کانادا برای نابودسازی استقلال ساکنان این سرزمین به پا کرده‌اند و مردم یمن صرفا مدافعانی هستند که برای آزادی سرزمینشان تا پای جان ایستاده‌اند.
محاصره اقتصادی و سیاسی و نیز استمرار تجاوز ائتلاف آمریکایی- سعودی موجب شده تا وضعیت بحرانی یمن هر روز ابعاد گسترده‌تری بگیرد. در همین چارچوب وزارت بهداشت عمومی وابسته به جنبش انصار الله یمن (دولت نجات ملی یمن) برای مقابله با بیماری وبا که از ابتدای ماه ژانویه امسال ( ۲۰۱۹ ) منجر به مرگ دهها نفر و بستری شدن هزاران تن دیگر شده ، در این کشور حالت فوق العاده اعلام کرده است.
یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت دولت ( نجات ملی ) یمن گفت: با توجه به شرایط فعلی ناشی از شیوع بیماری وبا و گسترش این بیماری در صنعا و بقیه استان های یمن ، وزارت بهداشت حالت فوق العاده اعلام کرده است. یوسف الحاضری به العربی الجدیدی گفت جنگ چهار ساله در یمن عامل اصلی شیوع این بیماری است.
وی خاطر نشان کرد اعلام حالت فوق العاده ایجاب می کند تا همه افراد در حوزه های دولتی ، مدنی ، مردمی ، حزبی و غیره برای مقابله با بیماری وبا بسیج شوند . الحاضری افزود از ابتدای سال ۲۰۱۹ ، حدود ۲۹ هزار و ۷۵۰ مورد مشکوک به ابتلا به بیماری وبا در پایتخت (صنعا) مشاهده شده است و تا تاریخ ۴ آوریل (۱۵ فروردین) دست‌کم ۲۹ نفر بر اثر این بیماری در صنعا جان باختند. سخنگوی وزارت بهداشت دولت (نجات ملی) یمن گفت: شمار مبتلایان به بیماری وبا فراتر از میانگین طبیعی آن است و سیستم بهداشتی توان کافی برای کنترل این فاجعه بی سابقه را در صنعا و بقیه استان های کشور ندارد.
وی یادآور شد شمار مبتلایان به بیماری وبا در کشور از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ تا اواخر ماه مارس به ۱۶۲ هزار و ۴۶۳ مورد رسیده است.
الحاضری تاکید کرد از ابتدای سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۳۲۷ نفر در کشور بر اثر بیماری وبا جان باختند و آمار کل قربانیان این بیماری از زمان شیوع آن در سال ۲۰۱۶ به بیش از سه هزار نفر رسیده است و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در استان های مختلف کشور به این بیماری مبتلا شدند.
در همین حال سازمان جهانی بهداشت دوشنبه گذشته از افزایش تعداد کشته های ناشی از ابتلا به بیماری وبا در یمن از ابتدای سال ۲۰۱۹ به ۲۹۱ مورد خبر داد. بر اساس بیانیه سازمان جهانی بهداشت در این مدت همچنین ۱۴۷ هزار و ۹۲۷ نفر در یمن به بیماری وبا مبتلا شدند . سازمان جهانی بهداشت افزود تعداد تلفات ناشی از بیماری وبا در یمن در ماه مارس افزایش چشمگیری داشته است و دست کم ۱۹۵ نفر در ماه مارس بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند .
کودکان، نوزادان و افراد مسن به شدت در برابر وبا آسیب پذیر هستند و گاهی اوقات این گروه های سنی در صورت درمان نشدن خیلی زود جان خود را از دست می دهند. اما ملت یمن به رغم تمام این سختی‌ها حاضر به تسلیم شدن نیست چنانکه وزیر خارجه دولت مستعفی یمن اعلام کرد، حاضر نیست «گزینه شکست» در «الحدیده» در غرب یمن را بپذیرد.
«خالد الیمانی» وزیر خارجه دولت مستعفی یمن که در «ریاض» پایتخت عربستان مستقر است، به «شکست» در الحدیده در غرب یمن، اذعان کرد. شبکه خبری العربیه در وبسایت خود به نقل از الیمانی نوشت، «دولت [مستعفی] یمن شکست در الحدیده را... نمی‌پذیرد».
لازم به ذکر است سه نهاد حقوق بشر جهانی تلاش دارند این هفته در یک روند قضایی به صادرات سلاح لندن به عربستان سعودی اعتراض کنند. این سازمان به همراه سازمان «حقوق بشر جهانی» و سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» که مقر آن در انگلیس است، تصمیم دارند در دادگاه استیناف لندن علیه صدور مجوز صادرات سلاح از انگلیس به عربستان سعودی (که در ژوئن ۲۰۱۷ در دادگاه عالی انگلیس صادر شد) اعتراض کنند. در این میان «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن وارد شهر «صنعاء» پایتخت این کشور شد. قرار است وی در جریان سفر به صنعاء با طرف‌های مختلف یمنی دیدار کند.

کد مطلب: 108413
 
Share/Save/Bookmark