میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
ضرورت برخورد قانونی با نمایندگان متخلف
گرچه وجود برخی نمایندگان متخلف در مجلس شورای اسلامی مسبوق به سابقه است اما این دلیل نمی شود که چنین روندی ادامه داشته باشد...

گرچه وجود برخی نمایندگان متخلف در مجلس شورای اسلامی مسبوق به سابقه است اما این دلیل نمی شود که چنین روندی ادامه داشته باشد. با وجودی که نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از فیلترهای گوناگون برای بررسی صلاحیت آنها عبور می کنند، اما پس از برگزیده شدن نامزدهای انتخابات مجلس، پس از چندی برخی از آنها تو زرد از آب در می آیند.
مردم هر شهر و استان، نماینده خود را با امیدهای زیادی به مجلس شورای اسلامی فرستاده اند تا بتوانند گرهی از کار کشور بگشایند، نه این که خود گرهی شوند بر روی گره‌های دیگر!
اگر تاکنون با چنین نمایندگانی که هنگام مسئولیت نمایندگی، تخلف کرده اند و با آنها در همان زمان هیچگونه برخوردی نشده است، از این پس باید برخورد شود. اگر در این راه مشکلی وجود دارد یا قانون اجازه چنین کاری را نمی‌دهد باید موانع قانونی برداشته شود، در حالی که گام دوم انقلاب در پایان ۴۰ سالگی از سوی رهبر معظم انقلاب گامی مهم، سرنوشت ساز و حیاتی برای جمهوری اسلامی ایران تبیین شده است، برای جمهوری اسلامی ایران غیر قابل تحمل خواهد بود که در نهادهای کشور افرادی مسئولیت داشته باشند که دارای پرونده های تخفات مالی و اقتصادی باشند. مجلس شورای اسلامی با راه اندازی هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی، قرار بود با نمایندگان متخلف برخورد کند، در حالی که از زمان تشکیل این هیئت تاکنون یک نمونه هم دیده نشده که با نماینده متخلف و مقصر برخورد شده باشد یا پرونده او به قوه قضاییه ارسال شده باشد.
اکنون که در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند ماه سال جاری قرار داریم، نامزدهای این دوره از انتخابات مجلس یکی از تعهدات خود به مردم را تصویب قانونی در مجلس آینده برای برخورد با نمایندگانی اعلام کنند که در زمان نمایندگی تخلف می کنند، این تخلف و قصور از هر جنسی که باشد در این مصوبه نمایندگان گنجانده شود که همین امر باعث خواهد شد مردم نیز با شور بیشری در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند.
مردم باید در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آستانه آن برگزاری آن، سرداری را از دست دادند که از جنس مردم و برای مردم بود، توقع و انتظار بیشتری از نامزدهایی دارند که خود را برای انتخابات مجلس آینده آماده کرده اند.
مردم، نمایندگانی انقلابی، جهادی و سلیم النفس همچون سردار سلیانی می خواهند، او گرچه نماینده رسمی مردم در مجلس شورای اسلامی نبود، اما حیات و شهادت او نشان داد که نماینده واقعی مردم است.
مردم افرادی را میخواهند که اگر به نمایندگی مردم انتخاب شدند مدافع حقوق مردم، انقلاب و آرمان‌های آن باشند، نه آن که با تخلفات خود موجب سرشکستگی ایران اسلامی و مردم شوند.
نامزدهایی که در انتخابات برگزیده می‌شوند، حب قدرت و ریاست نباید آنها را فریفته خود کند، علاوه بر آن که مسئولین باید نفس سلیم داشته باشند، نهادهای قانونی و نظارتی نیز باید شدیدتر و سخت تر با هرگونه تخلف و فسادی برخورد کنند.
زیبنده جمهوری اسلامی ایران نیست که تعدادی از نمایندگان مجلس آن، هم اکنون که در این جایگاه قرار دارند، دارای تخلفات اقتصادی و مالی هستند و هیچ دستگاهی هم با آنها برخورد نمی کند.
حتی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است برخی از نمایندگان کنونی در قوه قضاییه پرونده دارند و دستگاه قضایی اعلام کرده که چون آنها اکنون نماینده هستند نمی تواند با آنها برخورد قضایی کند. باید قوانینی تهیه، تنظیم و تصویب شود تا اگر هر مسئولی هنگام مسئولیت تخلفی مرتکب شد و قصوری انجام داد، همان زمان مسئولیت با او برخورد قانونی انجام شود. پس از پایان مسئولیت اگر با افراد مسئول برخورد شود تأثیر اولیه را ندارد ضمن آنکه به چنین افرادی اجازه داده شده هنگام مسئولیت به اقدامات خلاف خود در هر زمینه‌ای ادامه دهند. 

نویسنده: سیاوش کاویانی

کد مطلب: 112616
 
Share/Save/Bookmark