میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۸
 
 
ائتلافي بدون پشتوانه اسلامي

رياض بار ديگر ميزبان نشستي بود كه ادعا مي‌شود نشست وزراي دفاع كشورهاي اسلامي است كه به رياست و محوريت سعودي تشكيل شده است. اين نشست در حالي برگزار شد كه «محمد بن‌سلمان» ولیعهد و وزیر دفاع عربستان طی سخنانی در نشست «وزرای دفاع ائتلاف نظامی اسلامی» در ریاض اعلام کرد که اجازه نمی‎دهیم شهروندان کشورهای اسلامی به دلیل حضور تروریسم در منطقه دچار رعب و وحشت شوند. وزیر دفاع عربستان سعودی افزود: ۴۴ کشور اسلامی تلاش خود برای مبارزه با تروریسم را با یکدیگر هماهنگ می‎کنند. لازم به ذكر است چند روز پیش از آغاز نخستین نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریسم موسوم به «ائتلاف اسلامی» ، ریاض اعلام کرد که «راحل شریف» ژنرال پاکستانی را فرمانده و رئیس این ائتلاف تعیین کرده است.
مجموع اين ادعاها در حالي مطرح می‌شود كه چند نكته قابل توجه در قبال آن وجود دارد. ادعاي مبارزه با تروريسم و حمايت از ملت‌هاي اسلامي از سوي سعودي و ائتلاف مذكور در حالي مطرح مي‌شود كه عربستان در طول سال‌هاي اخير بيشترين نقش را در حمايت از گروه‌هاي تروريستي داشته و آن را پدرخوانده تروريسم مي‌نامند.
سرنگوني نظام سوريه و عراق و اقدام عليه مقاومت لبنان از جمله جنايات ضد بشري سعودي است كه عليه ملت‌هاي اسلامي و عربي صورت گرفته است. سعودي در طول نزديك سه سال است كه شديدترين و وحشيانه‌ترين حملات به مردم مظلوم يمن را داشته چنانكه سازمان ملل از قتل عام و مرگ تدريجي ميليون‌ها يمني بويژه زنان و كودكان خبر داده است. نكته ديگر آنكه ائتلاف مذكور در حالي از حمايت از ملت‌هاي مسلمان مي‌گويد كه در سخنان آنان صرفا مبارزه با تروريسم مطرح است در حالي كه از مبارزه با پدر تروريسم يعني آمريكا و انگليس سخني به ميان نيامده است و حتي به همكاري با آنها مي‌پردازند در همين حال از مبارزه با رژيم صهيونيستي و حمايت از فلسطين به عنوان اولين چالش جهان اسلام سخني به ميان نيامده است كه خود واهي بودن اين ادعا را نشان می‌دهد. يكي از نكات قابل توجه در این نشست آن است كه کشورهای اسلامی اعم از ایران، سوریه و عراق حضور ندارند حال آْنكه اين كشورها در سال‌هاي اخير بيشترين قربانيان تروريسم بوده و بيشترين نبرد را با تروريسم داشته‌اند و سرنگوني داعش توسط آنها رقم خورده است.
با توجه به اين شرايط می‌توان گفت كه نشست رياض نه به دنبال بحران‌های جهان اسلام بلكه صرفا در چارچوب‌های سياست‌های داخلي و جهاني آل‌سعود برگزار شده است چراکه اگر واقعا چنين ائتلافي براي حمايت از جهان اسلام وجود داشت بايد در كنار سوريه و عراق و متحدانش عليه تروريسم می‌جنگيد و در كنار حمايت از مردم يمن و فلسطين به محاكمه آمريكا، انگليس و شركاي منطقه‌اي آنان به جرم حمايت از تروريسم مي‌پرداخت و محور برنامه‌هاي خود را در حمايت از مقاومت فلسطين مي‌گذاشت نه آنكه به موضع‌گيري عليه مقاومت منطقه بپردازد و دست در دست سعودي و آمريكا براي كشتار مردم يمن اقدام نمايد. رفتارهای ائتلاف مذکور نشان می‌دهد که هدف آنها نه مبارزه با تروریسم و امنیت مسلمانان بلکه اقدامی تشریفاتی برای گرفتن عکسهای یادگاری است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 102013
 
Share/Save/Bookmark