میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۹
 
 
فلسطینیان قیام شکم‌های خالی را وارد فاز‌های جدیدی کردند
پیوستن خانواده‌ها به انتفاضه اسرا
پیوستن خانواده‌ها به انتفاضه اسرا
 

خانواده اسیران فلسطینی در سی ویکمین روز اعتصاب غذای اسیران فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی دیروز ضمن تاکید بر همراهی اسرا در اعتصاب غذا، دفتر سازمان ملل در رام الله را بستند.

خانواده اسیران فلسطینی دفتر سازمان ملل در رام‌الله را بستند
خانواده اسیران فلسطینی و فعالان اجتماعی با تحصن در مقابل ورودی ساختمان دفتر سازمان ملل در رام‌الله مانع از ورود کارمندان آن به ساختمان شدند. آنان در حالی که تصاویری از اسیران اعتصاب غذاکننده در دست داشتند، شعارهایی برای حمایت از سازمان ملل از مساله اسرا سر دادند. درپی تحصن خانواده‌های اسیران فلسطینی، نیروهای پلیس فلسطین به سرعت در محل حاضر شدند.
تحصن‌کنندگان از مقامات سازمان ملل خواستند تا جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی قضیه اسیران فلسطینی و رسیدگی به درخواست‌های آنان تشکیل دهند و به نقض موارد حقوق بشر و تهدید اسیران به تغذیه اجباری که آنان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد، رسیدگی کنند. تحصن‌کنندگان همچنین خواستار دخالت فوری برای حمایت از اسیران فلسطینی اعتصاب غذاکننده که امروز ۳۱ روز از اعتصاب غذای نامحدود آنان می‌گذرد، شدند و از این نهاد بین‌المللی خواستند تا کمیته‌ای برای تحقیق درباره جنایت‌های رژیم اشغالگر در حق اسیران بازداشتی تشکیل دهد.
خانواده اسیران فلسطینی در بیانیه‌ای که در همین رابطه منتشر کردند، خواستار پاسخگویی رژیم صهیونیستی به نقض قوانین انسانی و قوانین بین‌المللی حقوق بشر و اجبار این رژیم به برخورد با اسیران فلسطینی براساس قوانین سوم و چهارم ژنو شدند. اسیران فلسطینی محبوس در زندان‌های رژیم صهیونیستی به منظور اعتراض به سیاست‌های ادامه‌دار بازداشت‌های اداری، زندان‌های انفرادی، ممانعت از ملاقات با خانواده و بی‌توجهی به بهداشت و موارد پزشکی توسط اشغالگران صهیونیست از ۱۷ آوریل گذشته (۲۸ فروردین) دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند.
«عیسی قراقع» رئیس کمیته امور اسرا و آزادگان فلسین اعلام کرد «مروان البرغوثی» رهبر اسرای اعتصا‌ب‌کننده فلسطینی که بیش از یک ماه است به همراه ۱۶۰۰ اسیر دیگر دست به اعتصاب غذا زده، به دلیل بی‌توجهی رژیم صهیونیستی به مطالبات اسرا، از نوشیدن آب دست کشیده است. لازم به ذکر است دیروز نظامیان رژیم صهیونیستی با یورش به شهرالخلیل واقع در کرانه باختری ۲ اسیر آزاد شده فلسطینی را بدون تفهیم اتهام بازداشت کردند.
از سوی دیگر مشاور دبیرکل اتحادیه عرب در امور فلسطین و اراضی اشغالی عربی نسبت به خطرات پیش‌روی اسرای فلسطینی پس از ۳۱ روز اعتصاب غذای متوالی هشدار داد و از جامعه بین‌الملل و تمامی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواست رژیم صهیونیستی را به منظور تن دادن به خواسته‌های مشروع و عادلانه اسرا تحت فشار قرار دهند.
مخبر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در سرزمین‌های اشغالی اسرائیل را به پایبندی به قوانین و استانداردهای بین‌المللی شرایط بازداشت فراخواند. مایکل لینک، مخبر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در اراضی اشغالی نسبت به وضعیت اسیران فلسطینی که در زندان‌های انفرادی به سر می‌برند و اجازه وکیل گرفتن ندارند و از بسیاری از حقوق خود به دلیل مشارکت‌شان در اعتصاب غذا محروم شده‌اند، اعتراض کرد. این مسئول سازمان ملل بر ضرورت ارائه خدمات "بهداشتی بهتر" به اسیران فلسطینی در بند زندان‌های اسرائیلی و خاتمه دادن به بازداشت‌های اداری، مستبدانه و صدور مجوز دیدار اسیران با خانواده‌هایشان تاکید کرد.
روستای «العراقیب» در اراضی اشغالی ۱۹۴۸ بار دیگر به دست نظامیان رژیم صهیونیستی تخریب شد. روستای عراقیب یکی از ۴۵ روستای اعراب ۱۹۴۸ در فلسطین اشغالی است که رژیم صهیونیستی آنها را به رسمیت نمی‌شناسد. مدیریت اراضی رژیم اشغالگر قدس، ساکنان این روستاها را که در سرزمین آباء و اجدادی خود زندگی می‌کنند به تصرف غیرقانونی اراضی متهم می‌کند. مقامات ارشد دولتی به آنها گفته‌اند که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی تلفنی تماس گرفته و درباره سفرش به فلسطین اشغالی صحبت کرده است.
بر این اساس، تماس ترامپ با نتانیاهو که مدت کمی بعد از تماس با «عبدالله دوم» پادشاه اردن صورت گرفت، توسط دفتر نخست‌وزیری اسرائیل یا کاخ سفید رسانه‌ای نشد. اما بعد از پرس‌وجوی هاآرتص، دفتر نتانیاهو آن را تایید کرد.

کد مطلب: 99331
 
Share/Save/Bookmark