میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
چند بار بی‌صداقتی اروپایی‌ها را تجربه کنیم؟
معاون اول رئیس‌جمهور: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در دستور کار وزارت خارجه ایران قرار گرفته است
چند بار بی‌صداقتی اروپایی‌ها را تجربه کنیم؟
 

بسیاری از ناظران سیاسی به دلیل بی‌صداقتی و تبعیت بی‌چون چرای غرب از آمریکا پیشنهاد تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران را امری اشتباه می‌دانند و معتقدند دخالت‌ اروپایی‌ها در قبال تهران بیش از گذشته خواهد شد.
دو روز پیش معاون اول رئیس‌جمهور در دیدار «فیل هوگان» کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا گفت: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران در دستور کار وزارت خارجه ایران قرار گرفته است.
اسحاق جهانگیری بیان داشت: تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران می‌تواند به توسعه روابط کمک کند و این موضوع در حال حاضر در دستور کار وزارت امور خارجه ایران قرار گرفته و در حال بررسی است.
در همین رابطه فیل هوگان با طرح پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تأسیس دفتر این اتحادیه در تهران، خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا مایل است دفتری در تهران داشته باشد تا بتواند مفاد توافق‌نامه‌ها میان ایران و اتحادیه اروپا را بهتر و با سرعت بیشتری پیگیری کند.
بسیاری از ناظران سیاسی به دلیل بی‌صداقتی و تبعیت بی‌چون چرای اروپا از آمریکا پیشنهاد تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران را امری اشتباه می‌دانند و معتقدند دخالت‌ اروپایی‌ها در قبال تهران بیش از گذشته خواهد شد.
البته یک سال و نیم گذشته نیز چنین پیشنهادی مطرح شد و آن زمان نیز بسیاری از ناظران سیاسی با دلایل منطقی مخالفت خود را نسبت به تأسیس این دفتر مطرح کردند اما، گویا دوباره خواب و خیال جدیدی برای فراهم شدن پای دخالت اروپایی‌ها در جمهوری اسلامی ایران دیده شده است.
این ناظران به تجربه ناموفق همکاری با کشورهای اروپایی تأکید و اظهار داشتند، نباید فراموش کرد همین اروپاییان در روزهای گذشته همصدا با آمریکا و رژیم صهیونیستی صحبت از کنترل سلاح‌های دفاعی بومی جمهوری اسلامی را از پایتخت کشورها و از زبان مسئولین آنان مطرح کردند.
هنوز ادبیات ماکرون رئیس جمهور فرانسه را فراموش نکردیم که خواهان ایستادگی در قبال توان دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی شد و به معنای واقعی از دخالت آشکار خود در امور داخلی ایران رونمایی کرد؛ البته در گزارش چند روز گذشته مان به ماکرون پیشنهاد دادیم اگر قرار است پیرامون همین موضوعات به ایران سفر و با مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو کند بهتر است سفر خود را لغو کند چراکه این سفر هیچ دستاوردی نخواهد داشت.
البته برخی ناظران سیاسی معتقدند تأسیس این دفتر باید با پیش شرط همراه شود وگرنه باب دخالت اتحادیه اروپا در امور ایران مهیا می‌شود.

اروپا همصدا با آمریکاست
دکتر سیدرضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی درخصوص احتمال بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران به سیاست روز گفت: با توجه به سابقه اقدامات اروپایی‌ها درخصوص کشور عزیزمان ایران باید بیان نمود، اروپا و بطور مشخص انگلیس و فرانسه سابقه مناسبی در تاریخ روابط بین‌الملل نداشته و علی‌رغم افول ستاره انگلستان در سپهر سیاست بین‌الملل مردم ما بسیاری از نابسامانی‌های موجود در کشور و منطقه را زیر سر انگلیس می‌دانند.
وی افزود: البته ناگفته پیداست نقش انگلیس در نابسامانی‌های منطقه از جمله اختلاف افکنی بین شیعه و سنی، اختلاف افکنی بین اقشار مختلف جامعه اسلامی در سطح منطقه و جاسوسی‌های مخرب هنوز هم از این کشور به عنوان نقش اول مخرب در منطقه یاد می‌شود.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز تعدادی از کشورهای اروپایی پس از ناکامی در ممانعت از این انقلاب در کنار صدام بعثی برای شکست انقلاب ازهیچ اقدامی کوتاهی ننموده و با اهدای سلاح‌های پیشرفته، مخرب و گازهای شیمیایی همکاری غیرقابل انکاری با دشمن بعثی این ملت داشته‌اند.
صدرالحسینی معتقد است، اگر نگاهی به نقش مخرب کشورهای اروپایی در پرونده هسته‌ای ایران نیز داشته باشیم کارشکنی‌های آنان بیشتر مشخص می‌گردد.
وی با طرح این سوال که چگونه می‌توان تجربه ناموفق همکاری با کشورهای اروپایی را مجددا تجربه کرد؟! بیان داشت: نباید از خاطر برد همین اروپاییان در روزهای گذشته همصدا با آمریکا و رژیم صهیونیستی صحبت از کنترل سلاح‌های دفاعی بومی جمهوری اسلامی را از پایتخت کشورها و از زبان مسئولین آنان شنیدیم.
این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: هنوز صوت آقای ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در اتمسفر سیاسی کشور به گوش می‌رسد که وی درخصوص برجام گفته است باید شرایطی را فراهم آوریم که ایران مانند گفت‌وگوهای هسته‌ای مجبور به گفت‌وگو درخصوص موشک‌های خویش نیز شود و پس از آن باید به سراغ نفوذ منطقه‌ای این کشور رفت.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در
نتیجه گیری پایانی به نظر می‌رسد کارشناسان دستگاه دیپلماسی کشور پس از بن‌بست برجام به واقعیت‌های بین‌المللی و نقش هریک از کشورها درمنافع ملی کشورمان بیشتر توجه نموده و حاضر نشوند برجام‌های بعدی بر ملت تحمیل شود.

پیش‌شرط‌های لازم برای اتحادیه اروپا تعیین شود
حسن هانی‌زاده دیگر کارشناس مسائل سیاست خارجی درخصوص احتمال بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران گفت: افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران موجب خواهد شد تا این اتحادیه در همه مسائل داخلی ایران بویژه در حوزه‌های مربوط به حقوق بشر و سیاسی دخالت کند و این امر در واقع نقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.
وی افزود: رفتار اتحادیه اروپا با کشورهای مستقل جهان رفتار کاملا تحقیر آمیز بوده و تجربه ایران تجربه کاملا تلخی در این زمینه است.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا سیاست‌های خود را با امریکا هماهنگ می‌کند، اظهارداشت: در طول مذاکرات هسته‌ای علی‌رغم مواضع نسبتا متفاوت اما، در عمل و درخصوص تبادل تجاری و بانکی با ایران ازسیاست‌های آمریکا تبعیت می‌کند و هنوز روابط بین بانکی بسته و امکان ارسال مبالغ بین ایران و اروپا وجود ندارد.
هانی‌زاده با تاکید بر اینکه ایران نباید بدون تعیین پیش‌شرط‌هایی این دفتر را تاسیس کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا به دنبال تحمیل سیاست‌های خود به ایران است، قبل از تاسیس این دفتر باید پیش شرط‌های لازم از جمله تعامل تجاری براساس منافع متقابل وحذف روادید بین ایران و اروپا فراهم شود، اگر بدون این پیش‌شرط این دفتر تاسیس این اتحادیه سعی خواهد کرد سیاست‌های خود را به تهران دیکته کند.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 101816
 
Share/Save/Bookmark