میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۵
 
 
نشست بازندگان

ریاض بار دیگر شاهد برگزاری نشستی است که ادعا می‌شود برای حل بحران‌های منطقه‌ای است. روزنامه الحیات عربستان، در گزارشی از برگزاری نشستی در ریاض با حضور وزرای خارجه و رؤسای ستاد مشترک ارتش کشورهای همپیمان عربستان در جنگ علیه یمن و ائتلاف موسوم به «حمایت از دولت قانونی یمن»، طی دیروز خبر داد. بررسی نیازهای مراحل آتی جنگ علیه یمن و تلاش‌های اعضای ائتلاف کشورهای همپیمان عربستان در این جنگ، برای رفع این نیازها و همچنین تلاش برای جلوگیری از آنچه مداخلات ایران در منطقه از آن یاد شده از دیگر اهداف نشست امروز وزرای خارجه و رؤسای ستاد مشترک ارتش کشورهای ائتلاف ضد یمن است. حال این سوال می‌شود که ریشه این نشست چیست و چه اهدافی در ورای آن پیگیری می‌شود.؟
این نشست در حالی برگزار می‌شود که وضعیت درونی یمن نکات قابل توجهی را آشکار می‌سازد. در یک سوی معادله سعودی و متحدانش قرار دارند که در طول دو سال و نیم اخیر جز کشتار و جنایت در یمن اقدام دیگری صورت نداده‌اند. سران سعودی در حالی ادعا داشتند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند در یمن مسلط شوند که بعد از دو سال و نیم تنها دستاوردشان ده‌ها هزار کشته و ویران‌سازی زیرساخت‌های یمن بوده‌ است. نکته مهم دیگر آنکه درون این اعتلاف اختلافات بسیاری ایجاد شده که نمونه بارز آن تنش‌ها میان امارات و عربستان است به گونه‌ای که هر کدام علیه دیگری اقدامات نظامی و سیاسی بسیاری در یمن صورت دادند.
در طرف دیگر معادله ارتش و نیروهای مردمی یمن قرار دارند که در برابر تجاوز ائتلاف سعودی نه تنها تسلیم نشده‌اند بلکه هر روز دستاوردهای نظامی و سیاسی جدیدی کسب کرده‌اند. از یک‌سو ارتش توانسته توان موشکی خود را ارتقا بخشد چنانچه اکنون بسیاری از مناطق عربستان و حتی امارات در تیررس این موشک‌ها قرار دارند و از سوی دیگر روند سیاسی در یمن با تشکیل پارلمان و دولت وحدت ملی روند رو به رشدی را نشان می‌دهد حتی استفاده ائتلاف سعودی از گروه‌های تروریستی نیز نتوانسته مانع از استمرار این دستاوردها شود.
با توجه به جمیع شرایط یاد شده می‌توان گفت محور نشست ریاض گردهم آیی مجموعه‌ای از بازندگان با اختلاف‌های شدید است که در ورای این نشست سعی دارند در فضای تبلیغاتی ضمن پنهان‌سازی اختلافات درونی همگرایی خود برای ادامه جنگ در یمن را به نمایش گذارند این فرآیند در حالی است که کشورهای غربی به ویژه امریکا، فرانسه و انگلیس برای حفظ منافع اقتصادی خود همچنان به حمایت از کشتار و جنایت در یمن ادامه می‌دهند چنان که فالون وزیر دفاع انگلیس رسما اعلام می‌کند نباید از عربستان انتقاد کرد چراکه مانعی برای فروش تسلیحات به این کشور خواهد شد. این روند نشان می‌دهد که ادعای کشورهای غربی مبنی بر مبارزه با تروریست و حقوق بشر یک ادعای واهی و ساختگی است و آنها همچنان به حمایت از قاتلان بشریت ادامه خواهد داد.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 101618
 
Share/Save/Bookmark