میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۲
 
 
آمریکا کشتاری دیگر را در سوریه رقم زد
بمباران تشنه‌لبان بر سر چاه آب
بمباران تشنه‌لبان بر سر چاه آب
 

جنگنده‌های آمریکایی دیروز برای دومین‌بار افراد غیرنظامی حاضر در شهر رقه سوریه را هدف قرار دادند که در اثر آن مردمانی که بر سر یک چاه آب گردآمده بودند قتل‌عام شدند.
جنگنده‌های ائتلاف آمریکا موسوم به ضدداعش طی یک روز دو بار غیرنظامیان حاضر در رقه سوریه را بمباران کردند. جنگنده‌های آمریکایی مردمی را در شهر رقه بمباران کردند که بر سر یک حلقه چاه برای کشیدن آب جمع شده بودند. وبگاه خبری معارض «الدرر» گزارش داد که در جریان این جنایت جدید آمریکا دست‌کم ۲۱ غیرنظامی کشته شدند. صبح دیروز نیز جنگنده‌های آمریکایی به محله «التوسعیه» شهر رقه به بهانه حضور عناصر داعش حمله کردند.
در جریان حملات جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه ۴۵ غیرنظامی کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند. جنگنده‌های ائتلاف روز دوشنبه نیز روستای «بقرص فوقانی و شهر البوکمال» واقع در ریف دیرالزور را بمباران کردند. در جریان حملات مذکور نیز ۱۲ غیرنظامی سوری به خاک و خون کشیده شدند. جنگنده‌های ائتلاف آمریکا همچنین چندی پیش از بمب‌های ممنوعه فسفری سفید در اطراف شهرک «صور» واقع در ریف شمالی دیرالزور استفاده کردند که چند غیرنظامی جان خود را از دست دادند. در واکنش به حملات ائتلاف آمریکا و کشتار غیرنظامیان، وزارت خارجه سوریه چندین‌بار به شورای امنیت و سازمان ملل نامه ارسال کرده و از این دو نهاد بین‌المللی خواستار انحلال این ائتلاف شده، ولی هیچ پاسخی دریافت نکرده است.
در نقطه مقابل آمریکا وزارت دفاع روسیه اعلام کرد ظرف دو روز گذشته در حمله هوایی جنگنده‌های روسی به مواضع تروریست‌ها در کرانه شرقی رود فرات در سوریه، ۳۰۴ تروریست داعشی به هلاکت رسیده و ۱۷۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند. "ایگور کوناشنکف"، سخنگوی وزارت دفاع روسیه با صدور بیانیه‌ای با اعلام این خبر گفت ۷ تن از این افراد از فرماندهان میدانی "داعش" بوده اند. مسئول هماهنگی عملیات‌های "داعش" در فرات موسوم به "ابو اسلام قزاقستانی" از قزاقستان جزء تلفات است.
در این بیانیه آمده است: در یکی از حمله‌های هوایی روسیه به مواضع و مقر تروریست‌ها، این مقر که حدود ۴۰ تروریست را از شمال قفقاز و نیز تعدادی تک تیرانداز را در خود جای داده بود ویران شد. همچنین ۳ مقر فرماندهی تروریست‌ها و ۹ سنگر به همراه تعدادی تجهیزات سبک و سنگین و نیز ۴ انبار مهمات منهدم شدند.
در این میان نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد گفت: رنج‌های هفت ساله ملت سوریه از تروریسم نشان می‌دهد که بخش بزرگ، بانفوذ و پرقدرت جامعه بین‌المللی هنوز دغدغه و اراده مبارزه با تروریسم ندارد.
بشار الجعفری در نشست کمیته حقوقی مجمع عمومی سازمان ملل متحد افزود: باید اراده سیاسی واقعی برای مبارزه با تروریسم و محاکمه و مجازات ایجاد کنندگان و حامیان آن وجود داشته باشد و به معنای دیگر باید سر افعی را قطع کرد نه اینکه دم آن را دنبال کرد.
وی اضافه کرد: تا زمانی که سر افعی قطع نشده، نمی‌توان قطعنامه‌های شورای امنیت درباره مبارزه با تروریسم را اجرا کرد و نمی‌توان راهبرد سازمان ملل درباره مبارزه با تروریسم را در واقعیت اجرا کرد و کشورهای عضو نیز نمی‌توانند در مذاکرات به توافقنامه‌ای جهانی و فراگیر درباره مبارزه با تروریسم دست یابند. الجعفری اظهار داشت: سر افعی، سیاست کشورهایی است که عضو سازمان ملل هستند و نفوذ، قدرت و ثروت دارند ولی ارزش‌های سیاسی و حکومت عاقلانه‌ای ندارند که آن را از سوء‌استفاده از توان خود به منظور تحمیل سلطه خود و تجاوز به دیگران و مسلح کردن تروریست‌ها درکشورهایی که با سیاست‌های آن‌ها مخالفند، بازدارد.
وی بیان کرد: حکومت‌های این کشورها همچنان به گروه‌های تروریستی مسلح و تروریست‌های خارجی به عنوان سلاحی سیاسی، نظامی و اقتصادی نگاه می‌کنند که می‌توان از آن برای سرنگونی دولت‌های قانونی، ویران کردن اقتصادها، کشتار شهروندان، آواره کردن و فرستادن بسیاری از آن‌ها به کام دریاها استفاده کرد و سپس به ظاهر برای آن‌ها اشک ریخت.
نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد اظهار داشت: تروریست‌های خارجی، افرادی عادی بودند که در مدارس دینی مورد حمایت با میلیاردها دلار نفتی با هدف فرو کردن افکار وهابی، تروریستی و خشن تحت تاثیر قرار گرفتند. خبر دیگر آنکه نمایندگان گروه‌های مخالف نظام سوریه در رایزنی با وزیر امور خارجه روسیه خواستار تشکیل هیئت مشترک برای حضور در گفت‌وگوهای صلح ژنو شدند.

کد مطلب: 101212
 
Share/Save/Bookmark