میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
تظاهرات گسترده بحرینی‌ها در سالگرد انقلاب ۱۴ فوریه برگزار شد
طغیان مردم علیه دیکتاتوری و سرسپردگی آل‌خلیفه
طغیان مردم علیه دیکتاتوری و سرسپردگی آل‌خلیفه
 

به رغم سرکوب‌گری‌های گسترده رژیم آل‌خلیفه همچنان مردم بجرین بر ادامه طغیان علیه دیکتاتوری و سرسپردگی آل‌خلیفه به آمریکا و سعودی و خیانت آن به فلسطین ادامه دارد چنانکه خیابانهای بحرین همزمان با نهمین سالگرد آغاز انقلاب ۱۴ فوریه شاهد تظاهرات گسترده مردم و درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی بود.
بحرینی ها در نهمین سالگرد آغاز انقلاب ۱۴ فوریه در خیابان های منامه پایتخت،و مناطق دیگری از جمله: بلاد القدیم، السنابس، المصلی، کرانة در تظاهرات مشارکت کردند. این تظاهرات ها همچنان ادامه یافت و اهالی مناطق دیگر نیز -با توجه به جو امنیتی حاکم- به ترتیب و مستقلا به خیابانها آمدند. تظاهرات در دو منطقه السنابس و بلاد القدیم توسط نیروهای امنیتی بشدت سرکوب شد و نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم اشک آور بسوی مردم آنها را برای بازداشت مورد تعقیب قرار دادند. گزارش ها از بازداشت ۵ جوان در منطقه المرخ در شمال غرب منامه پایتخت خبر می دهند. مغازه داران نیز در مناطق متعددی دست به اعتصاب زده و مغازه های خود را بسته اند.جوانان اقدام به آتش زدن خیابانها و بستن برخی خیابانهای فرعی و ورودی مناطق کرده اند تا علاوه بر نشان دادن خشم خود از رژیم آل خلیفه از ورود نیروهای امنیتی به مناطق برای سرکوب تظاهرات ها و بازداشت جوانان جلوگیری نمایند. گفتنی ست طی روزهای اخیر حداقل چهار تن از پدران شهدا، یک فعال میدانی و دو تن از روحانیون بحرین نیز به مراکز پلیس احضار شده اند.گفتنی است؛ بحرین در حالی وارد سالروز انقلاب می شود که مطالبات مردم در انقلاب ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ هنوز محقق نشده است و رژیم آل خلیفه با سرکوب اعتراضات مدنی فعالان سیاسی این کشور را به بهانه های واهی اعدم می کند.
در آستانه نهمین سالروز انقلاب بحرین، «ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه» با صدور بیانیه‎ای، بر پایبندی به اصول و اهداف انقلاب، به‎خصوص پایان دادن به حکومت دیکتاتوری، دستیابی به حق تعیین سرنوشت و مبارزه با رژیم تأکید کرد. «ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه» در این بیانیه به آیت‎الله «شیخ عیسی قاسم» رهبر برجسته بحرینی و رهبران انقلابی بازداشت شده توسط رژیم آل خلیفه به مناسبت نهمین سالگرد انقلاب تبریک گفته و بر تداوم این جنبش مردمی تا دستیابی به تمامی اهداف و آرمان‎هایش تأکید کرده است. این ائتلاف با تأکید بر پایبندی به اصول و اهداف انقلاب، به‎خصوص پایان دادن به حکومت دیکتاتوری، دستیابی به حق تعیین سرنوشت، مبارزه با رژیم و برملا کردن ماهیت دروغین آن به جامعه جهانی، با شهدا، بازداشت‎شدگان و کسانی‎که از سوی رژیم حاکم سلب تابعیت شده‎اند، تجدید عهد و میثاق کرده است. این ائتلاف همچنین در بیانیه خود، بر محوریت قضیه فلسطین تأکید و «معامله ترامپ» را به عنوان طرحی که سردار شهید «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» برای ناکام گذاشتن آن تلاش می‎کردند، ردّ کرده است. «ائتلاف جوانان ۱۴ فوریه» خواستار افزایش سطح آمادگی‎های مردمی در تمامی شهرها و روستاهای بحرین در آستانه سالگرد انقلاب شده است و از ملت بحرین خواسته به سرکوب مزدوران رژیم، که مورد حمایت آمریکا و انگلیس است، وقعی ننهند. در همین حال فعالان مدافع حقوق بشر بحرین در نشستی در بیروت از ظلم و ستمی گفتند که حکام آل خلیفه ضد مردم مظلوم بحرین روا می‌دارند.فاطمه یزبک از فعالان حقوقی در کنفرانس مطبوعاتی نهاد‌های حقوقی درباره نقض حقوق بشر در بحرین گفت: مقامات بحرینی به هیچ محاکمه عادلانه‌ای پایبند نیستند. فعالان زن بحرینی بازداشت شده به بدترین شکل در زندان‌ها شکنجه و تهدید می‌شوند. یزبک خاطر نشان کرد علیه ده‌ها نفر از کودکان بحرینی احکام ناعادلانه و تاسف باری صادر شد و طی این احکام کودکان بحرینی از آموزش محروم شدند. باقر درویش رییس انجمن حقوق بشر بحرین و مقیم در بیروت گفت: بیش‌تر حملات به منازل شهروندان بحرینی شب‌ها انجام شده است. رژیم آل خلیفه سرکوب جامعه مدنی را گسترش داده و تلاش می‌کنند تا شهروندان بحرینی را به لحاظ سیاسی منزوی کند و حق فعالیت و کار در موسسات گوناگون را از آن‌ها بگیرد.

کد مطلب: 112824
 
Share/Save/Bookmark