میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۱
 
 
ماجراجویی‌های سریالی

غرب آسیا همچنان کانون بحران‌های گسترده‌ای است چنانکه ارتش رژیم صهیونیستی با اعلام حالت آماده‌باش نظامی در مرز سرزمین‌های اشغالی با لبنان، عملیاتی را با عنوان «سپر شمال» برای کشف «تونل‌های هجومی» حزب‌الله آغاز کرد. بنا بر اعلام ارتش رژیم صهیونیستی این عملیات در شمال سرزمین‌های اشغالی و امتداد مرزها با لبنان آغاز شده و هدف از آن کشف تونل‌هایی است که رژیم صهیونیستی مدعی است حزب‌الله در این مناطق حفر کرده تا به واسطه آنها به داخل سرزمین‌های اشغالی نفوذ کند.
ستاد ارتش رژیم صهیونیستی با صدور بیانیه‌ای درباره این عملیات اعلام کرد: «این عملیات بزرگ‌ترین تحرک نظامی اسرائیل در مرز با لبنان از سال ۲۰۱۴ است و ارتش خود را برای هر سناریویی آماده کرده است.» از سوی دیگر منابع خبری فاش کردند، بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار اخیر خود با مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا در بروکسل پیامی را به وی داده مبنی بر اینکه فعالیت‌های حزب‌الله را متوقف کنید در غیر این صورت اسرائیل خود حزب‌الله لبنان را متوقف خواهد کرد؛ اما سؤال مهم این است که چرا سیاست‌های تهاجمی رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر بسیار تشدید شده است.
رژیم صهیونیستی در عرصه داخلی و خارجی با چالش‌های زیادی مواجه است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با اتهام فساد مالی روبه‌رو بوده و همین مسئله سبب تضعیف دولت این رژیم در عرصه داخلی شده است؛ به همین دلیل تل‌آویو به تازگی سعی داشته است با یک عملیات اطلاعاتی به نوار غزه نفوذ کرده و یکی از فرماندهان نظامی حماس را به عنوان گروگان در اختیار خود بگیرد. این مسئله با شکست کامل مواجه شد و به دنبال این عملیات ناموفق مقاومت فلسطین به شدت به این عملیات واکنش نشان داد. جنبش حماس با شلیک ۴۷۰ موشک به سرزمین‌های اشغالی موفق شد شکست سختی بر صهیونیست‌ها تحمیل کند؛ به گونه‌ای که نتانیاهو به سرعت درخواست آتش‌بس کرده و یکی از سریع‌ترین آتش‌بس‌ها مورد پذیرش قرار گرفت.
این مسئله پیامدهای بسیاری برای نتانیاهو داشت و لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با خروج از کابینه نتانیاهو، دولت این رژیم را در آستانه فروپاشی قرار داد. به همین دلیل نتانیاهو به دنبال این است تا به نوعی با برخی اقدامات دیگر علیه محور مقاومت شکست‌های متعدد خود به ویژه در برابر مقاومت فلسطین را جبران کند.
در کل، رژیم صهیونیستی اکنون در یک هراس راهبردی در برابر محور مقاومت به سر می‌برد. افزون بر این، رژیم صهیونیستی در جبهه جنوب نیز بازی را به گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه واگذار کرده است و شلیک ۴۷۰ موشک از سوی جنبش حماس در حملات اخیر به سرزمین‌های اشغالی و تعجیل نتانیاهو برای پذیرش آتش‌بس نشان داد که جبهه جنوب نیز به یک معضل امنیتی پیچیده برای رژیم صهیونیستی تبدیل ‌شده است.
عملیات سپر شمالی رژیم صهیونیستی را که علیه تونل‌های حزب‌الله شروع شده است می‌توان جدیدترین اقدام این رژیم غاصب برای مقابله با محور مقاومت دانست. به ویژه اینکه نتانیاهو پس از دیدار با پمپئو دستور اجرای این عملیات را صادر کرد و این به معنای نقشه و پروژه جدید آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت است.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107127
 
Share/Save/Bookmark