میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
توصیه ایران به کره شمالی کاملا درست است

روزنامه رای‌الیوم با اشاره به بدعهدی‌های مکرر آمریکا در عمل به تعهدات خود نوشت واشنگتن به احتمال زیاد توافق‌های خود با کره شمالی را نقض می‌کند.
روزنامه اینترنتی رای‌الیوم در سرمقاله خود نوشت: یکی از مجلل‌ترین هتل‌های سنگاپور میزبان نشستی تاریخی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و دشمنش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، است؛ کسی که بیش از سی سال از او کوچک‌تر است و مسلما دکمه هسته‌ای کوچک‌تری هم در اختیار دارد؛ اما به گفته بیشتر کارشناسانی که تحولات سیاسی و امنیتی شرق آسیا را دنبال می‌کنند، از اعصابی قوی و زیرکی سیاسی بسیاری برخوردار است.
رای الیوم در ادامه با اشاره به هشدار ایران به کره شمالی درباره بدعهدی‌های آمریکا در عمل به تعهدات بین‌المللی خود افزود: ایرانی‌هایی که روابط ائتلافی قوی با کره شمالی دارند، فورا به رئیس این کشور توصیه کردند، به ترامپ، رئیس جمهور تاجر آمریکا، اعتماد نکند و به او هشدار دادند، این مرد (ترامپ) برای امضای خود احترام قائل نیست؛ بنابراین توافق با او فایده‌ای ندارد. ما هم علاوه بر این توصیه یاد آور می‌شویم که صدام، رئیس جمهور سابق عراق، و معمر القذافی، رئیس جمهور سابق لیبی، پس از آنکه به حرف آمریکا گوش دادند و سلاح‌های به اصطلاح کشتار جمعی را کنار گذاشتند، چه بلایی بر سر خودشان آمد و چگونه کشورشان دچار ویرانی شد.
در ادامه این مطلب آمده است: این توصیه ایران، کاملا درست است؛ زیرا ترامپ پس از کمتر از دو سال از به قدرت رسیدن خود، تمام توافقات یا معاهدات از جمله توافق‌نامه‌ها با نزدیک‌ترین متحدان آمریکا را پاره کرده و آن‌ها را زیر پا گذاشته است. در توضیح بیشتر باید بگوییم ترامپ از معاهده آب و هوایی پاریس خارج شد و توافق مبادلات تجاری آزاد با متحدان اروپایی خود را لغو کرد و یک جنگ تجاری علیه آنان به راه انداخت و با در پیش گرفتن سیاست‌های حمایتی، مالیات‌هایی را بر کالا‌های وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک اعمال کرد. او همچنین از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سفارت آمریکا را به قدس اشغالی منتقل کرد.
ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی به سنگاپور رفت، آن هم پس از آنکه نشست اخیر خود با کشور‌های صنعتی گروه هفت را به هم زد و بیانیه پایانی آن را امضا نکرد و وارد مشاجره لفظی با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، نزدیک‌ترین متحد آمریکا شد. در انتهای این مطلب با اشاره به تنش در روابط تجاری آمریکا با متحدانش و ادامه اقدامات جنجالی ترامپ در این چارچوب آمده است: کسی که نشست خود با متحدان آمریکا یعنی کشور‌های صنعتی گروه هفت را بر هم زد، به هیچ وجه برای بر هم زدن توافقات نشست سنگاپور به هر علتی تردید نخواهد کرد.
باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 104724
 
Share/Save/Bookmark