میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
عرصه داخلی و بیرونی آمریکا به نخستین سخنرانی سالیانه ترامپ واکنش نشان دادند
بازنده‌ای در توهم پیروزی
بازنده‌ای در توهم پیروزی
 

ترامپ در حالی تلاش داشت تا خود را یک فاتح بزرگ سیاست داخلی و خارجی آمریکا در طول یک سال ریاست جمهوری بر این کشور معرفی کند که واکنش به سخنرانی وی توهم بودن این ادعاها را آشکارتر می‌سازد.
اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا درباره مسائل مختلف در نخستین سخنرانی سالانه او، واکنش‌هایی از سوی مقامات آمریکایی درپی داشت. نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا، همزمان با سخنرانی سالانه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، درپیامی در صفحه توییتر خود نوشت: دونالد ترامپ باید دست از گمراه کردن مردم بردارد. شاید شاخص بازار بورس افزایش یافته است (خبر خوبی برای ترامپ است)، اما طبقه کارگر در سختی و دشواری هستند.
کاردین در توییتی دیگر تاکید کرد: گوانتانامو آفتی در رهبری حقوق بشر آمریکا در جهان است. این زندان هدف و ابزاری برای کسانی است که می‌خواهند به شهروندان ما صدمه بزنند. ادامه فعالیت این بازداشتگاه در خلیج گوانتانامو به امنیت ملی ما صدمه می‌زند. از سوی دیگر، دان کیلدی، نماینده دموکرات ایالت میشیگان، همزمان با سخنرانی سالانه ترامپ درپیام‌هایی در صفحه توییتر خود نوشت: اقتصاد ترامپ تاحد زیادی مرهون فعالیت‌های صورت گرفته در دوران اوباماست. واقعیت درباره نرخ اشتغال در بین آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار نشان می‌دهد ترامپ در واقع هیچ کاری برای این قشر از جامعه نکرده است.
سناتور دموکرات برنی سندرز در واکنش به سخنرانی سالانه ترامپ، در صفحه توییتر خود نوشت: ترامپ در سخنرانی‌اش به این مطلب اشاره نکرد که از مارس تاکنون ثروت و دارایی‌های سه تن از ثروتمندترین افراد در آمریکا بیش از ۶۸ میلیارد دلار افزایش یافته است این در حالی است که میانگین افزایش حقوق کارگران چهار سنت در ساعت بوده است. سناتور باب کیسی، نماینده دموکرات پنسیلوانیا، در بیانیه‌ای گفت: ریاست جمهوری ترامپ مجموعه‌ای از وعده‌های عملی نشده برای طبقه متوسط و کارگران است. حقیقتی که در سخنرانی ترامپ نیز تغییری نکرد. سناتور مایکل بنت، نماینده دموکرات گفت: دونالد ترامپ آمریکایی‌ها را به پیوستن به دیدگاه تاریک و عقب مانده خود دعوت می‌کند.
در همین حال پایگاه اینترنتی سی‌ان‌ان در گزارشی به سراسیمگی آمریکا در تهیه فهرست تحریمی علیه روسیه پرداخت و نوشت این اقدام، روس‌ها را نگران نکرده است. خبرگزاری رسمی کره شمالی در واکنش به لفاظی‌های ترامپ علیه پیونگ‌یانگ در سخنرانی اخیر خود، واشنگتن را یک ناقض فاحش حقوق بشر خواند.
لازم به ذکر است براساس یک نظرسنجی، رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۷ فقط در ۱۲ ایالت از ۵۰ ایالت این کشور محبوبیت بالای ۵۰ درصد داشته است. پیش از ورود دونالد ترامپ به ساختمان کنگره برای ایراد نخستین سخنرانی سالانه‌اش، گروهی از مخالفان رئیس‌جمهور آمریکا علیه او تظاهرات کردند. پایگاه «مک کلاچی» با اشاره به سخنرانی سالیانه رئیس‌جمهور این کشور در کنگره، نوشت: «محور شرارت از نظر ترامپ، کوبا، ونزوئلا، ایران و کره شمالی هستند». ترامپ اشاره‌ای به دیگر دشمنان آمریکا شامل چین و روسیه کرد اما آنها را بیشتر، رقبای اقتصادی خواند نه تهدیدات ویژه علیه آمریکا یا مردم این کشور.
در این میان یکی از وزیران رژیم صهیونیستی خواستار به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان بخش از خاک رژیم اسرائیل شد.
«گیلعاد اردان»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی طی سخنرانی خود در نشست سالانه «اندیشکده تحقیقات امنیت ملی اسرائیل» در دانشگاه تل‌آویو بدون آنکه به مقامات مشخصی اشاره کند، خواستار به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان اشغالی سوریه به عنوان بخشی از خاک این رژیم شد. با این حال مقامات صهیونیست ماه‌های گذشته گفتند که رژیم اسرائیل از ایالات متحده آمریکا خواسته است حاکمیت این رژیم بر این بلندی‌‌ها در هر راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه به رسمت بشناسد.

کد مطلب: 103022
 
Share/Save/Bookmark