میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲
 
 
محافل رسانه‌ای و سیاسی به توافقات نخست‌وزیر بریتانیا و ولیعهد سعودی واکنش نشان دادند
شرمساری ملی برای انگلیس
شرمساری ملی برای انگلیس
 

احزاب مخالف انگلیس می‌گویند که توافق انگلیس با سران سعودی برای دریافت کمکی ۱۰۰ میلیون پوندی را موجب شرمساری ملی دانسته‌اند که برگرفته از دلبستگی سران لندن به پول‌های سعودی است.
در واکنش به توافقات ترزا می‌نخست‌وزیر انگلیس با ولیعهد سعودی، نشریه گاردین در گزارشی با اشاره به سفر ولیعهد سعودی به لندن و توافقات صورت گرفته برای کمک ۱۰۰ میلیون پوندی بین سران سعودی و دولتمردان انگلیسی عنوان «یک شرمساری ملی» را برای گزارش خود انتخاب کرده است.
گاردین نوشته است که با وجود خشم از رابطه انگلیس با دولت‌های (حاشیه جنوبی) خلیج‌فارس، و همزمان با سفر محمد بن‌سلمان از لندن، وزرای دولت انگلیس توافقنامه کمکی به ارزش ۱۰۰ میلیون را با ریاض منعقد کردند.
دولت انگلیس این توافق را به عنوان یک «مشارکت نوین بلندمدت» برای بهبود معیشت و تقویت توسعه اقتصادی در برخی از فقیرترین کشورهای جهان توصیف کرده است. اما این توافق با خشم اعضای احزاب مخالف مجلس عوام انگلیس و نهادهای خیریه این کشور مواجه شد، گروه‌هایی که از نقش عربستان سعودی در جنگ یمن عمیقا نگرانی دارند.
کیت اوسامار، وزیر درسایه توسعه بین‌المللی انگلیس گفت که این توافق «موجب استهزاء» شهرت انگلیس به عنوان یک رهبر جهانی در ارائه کمک‌های بشردوستانه می‌شود. به گفته وی، «ترزا مِی گفته بود که با بن‌سلمان برای توقف بمباران غیرنظامیان و پایان بخشیدن به استفاده از حربه گرسنگی به عنوان یک سلاح جنگی رایزنی خواهد کرد». وی افزود: «زندگی بیش از ۲۲ میلیون یمنی به دسترسی کامل و دائمی به کمک، غذا و سوخت وابسته است.
اما به جای آن، [نخست‌وزیر انگلیس] نتوانست هیچ مصالحه‌ای را (از سوی بن‌سلمان) به دست آورد و تنها مدالی در زمینه مشارکت بشردوستانه نوینی را همراه با تأییدی از جانب سازمان توسعه بین‌المللی انگلیس تقدیم عربستان سعودی کرد». وی تصریح کرد که این اقدام «موجب پاک شدن وجهه عربستان سعودی و نقش آن در این جنگ می‌شود، و این یک شرمساری ملی است».
در همین حال سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به امضای تفاهم نامه فروش جنگنده‌های تایفون انگلیس به عربستان اعلام کرد: قرارداد فروش جنگنده‌های انگلیسی به عربستان، به منزله ریختن بنزین در آتش بحران یمن است. این تفاهم در آخرین روز از سفر 'محمدبن سلمان' ولیعهد عربستان سعودی به لندن صورت گرفت.
در پی انتشار این خبر ارزش سهام شرکت انگلیسی «بی.ای.ئی سیستمز» که چندی پیش به دلیل نوسانات مالی مجبور به تعدیل نیرو شده بود، ۲ درصد افزایش یافت.
امضای این تفاهم‌نامه سبب خشم نهادهای حقوق بشری و فعالان ضدجنگ در انگلیس خواهد شد که تداوم معاملات تسلیحاتی لندن و ریاض را مانع پایان جنگ در یمن و بحران انسانی در این کشور می‌دانند. انگلیس یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی سلاح برای تجاوز حاکمان سعودی به مردم فقیر و بی‌دفاع یمن به شمار می‌رود. این کشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که تاکنون موجب شهادت بیش از ۱۴ هزار شهروند این کشور و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده است، مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است. لازم به ذکر است ریاض و لندن در پایان سفر «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی به انگلیس، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. انگلیس در این بیانیه از تلاش‌های عربستان سعودی در مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع مالی آن تمجید کرده است!
لازم به ذکر است حمایت‌های آمریکا و انگلیس نیز نتوانسته سعودی را از شکست در یمن رهایی دهد چنانکه دایره اطلاع رسانی رسانه جنگ یمن در گزارشی از دستاوردهای نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از ابتدای سال ۲۰۱۸ ا تاکنون از انهدام بیش از ۳۰۰ تانک و خودروی زرهی دشمن و شلیک بیش از بیست موشک بالستیک به مواضع متجاوزان سعودی و مزدورانشان خبر داد.
تجهیزات زمینی منهدم شده متجاوزان بالغ بر ۱۸۹ دستگاه شامل ۲۷ خودروی زرهی، ۳ تانک و ۱۵۹ جنگ افزار مختلف دیگر بوده است. اما در حوزه تجهیزات نیروی هوایی یک فروند جنگنده تورنادو، یک فروند جنگنده اف ۱۵ و یک فروند پهپاد ائتلاف سعودی توسط نیروهای مقاومت یمن سرنگون شده است. لازم به ذکر است دیروز یگان تک تیرانداز ارتش یمن و انصارالله در ادامه عملیات خود در مرز با عربستان سعودی، دیروز ۶ نفر از نظامیان سعودی مستقر در جازان و نجران را از پای درآوردند.

کد مطلب: 103626
 
Share/Save/Bookmark