میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
نتانیاهو در جست‌وجوی چیست؟

نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با سفر به مسکو با مقامات روسیه از جمله ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیدار داشته است.حال این سوال مطرح است که اهداف وی از این سفر چیست ؟ اصلی ترین محور ادعایی صهیونیست‌ها از این سفر پرداختن به رفتارهای منطقه‌ای ایران است چنانکه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ایران همچنان تهدیدی برای موجودیت اسرائیل است.
وی گفت: ایران از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و به توسعه برنامه موشکی اش ادامه می‌دهد. نتانیاهو گفت: ایران تلاش‌های گسترده‌ای برای تقویت حضور خود در سوریه انجام می‌دهد که تهدیدی برای اسرائیل، خاورمیانه و همه جهان است. هر چند که سران صهیونیست‌ها تلاش کرده اند تا این سفر را اقدام علیه ایران عنوان و چنان وانمود سازد که مسکو با این رژیم در برابر ایران همراهی می‌کند اما بررسی تحولات منطقه بیانگر حقایقی دیگر است که ابعاد پنهان این هوچی‌گری را نشان می‌دهد. نخست آنکه نتانیاهو در داخل با بحران اعتراض‌های گسترده و از جمله پرونده فساد مواجه است. وی که در داخل جایگاه چندانی ندارد به دنبال یارگیری خارجی برای ادامه حیات سیاسی خود است. همگرایی او با برخی کشورهای اروپایی و آمریکا و سفر وی به روسیه را می‌توان در این چارچوب دانست.
دوم آنکه رژیم صهیونیستی در معادلات منطقه با شکست‌های سنگینی مواجه شده است. در سوریه، شکست تروریست‌ها ابعاد گسترده‌ای گرفته و برگزاری نمایشگاه دمشق به عنوان نماد امنیت سوریه مولفه‌ای مهم در نشان دادن این شکست است. در لبنان نیز مقاومت و ارتش در منطقه عرسال توانسته‌اند مناطق بسیاری را از تروریست‌ها پاکسازی کنند که این هم شکست صهیونیست‌ها است. در عراق نیز عملیات تلعفر را باید مولفه‌ای مهم در تکمیل این شکست دانست. آنچه در این معادلات رقم خورده است ارتقای جایگاه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران در تحقق امنیت منطقه است بر این اساس می‌توان گفت که نتانیاهو با سفر به روسیه سعی دارد تا فضای افکار عمومی را از این دستاوردها به مسائل حاشیه‌ای سوق داده تا این جایگاه و دستاورد مقاومت را کمرنگ‌ سازند.
به عبارتی نتانیاهو سعی دارد تا از یک‌سو با برجسته‌سازی نام ایران و تهدید بودن آن افکار عمومی را به مسکو سوق دهد و از سوی دیگر با همسو نشان دادن روسیه با خود، ماموریت تقلیل جایگاه روسیه در میان مقاومت را اجرایی سازد. آمریکایی‌ها تاکید دارند که مسکو با رویکرد به مقاومت توانسته جایگاهی ویژه کسب نماید، لذا می‌توان گفت که آمریکا و شرکایش برآنند تا با دور نشان دادن روسیه از مقاومت طرح تضعیف موقعیت آن را رقم زنند. در جمع‌بندی کلی از سفر نتانیاهو به روسیه می‌توان گفت که این سفر نه از روی قدرت بلکه برگرفته از شکست‌های داخلی و بیرونی نتانیاهو است که با هوچی گری در قبال ایران به دنبال پنهان سازی این وضعیت است در حالی که مواضع روسیه در حمایت از سوریه و تاکید بر توسعه همکاری با ایران در معادلات منطقه این طراحی را با ناکامی همراه ساخت.

علی تتماج

کد مطلب: 100629
 
Share/Save/Bookmark