میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۱
 
 
یونیسف در ادامه اذعان جهانی به جنایات عربستان مطرح کرد
سعودی قاتل ۱۷۰۰ کودک یمنی
سعودی قاتل ۱۷۰۰ کودک یمنی
 

در ادامه اعتراف جهانی به کشتارها و جنایات سعودی، نماینده یونیسف در یمن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی گفت، از آغاز درگیر‌ی‌ها در یمن بیش از یک هزار و هفتصد کودک کشته شده‌اند.
مریتکسل ریلانو گفت: ما می‌دانیم که از آغاز درگیری‌ها در یمن یک هزار و هفتصد و بیست و یک کودک کشته شده‌ند. سه هزار نفر از کودکان هم به شدت زخمی شده‌اند. تنها در دو ماه اخیر به خاطر درگیری‌ها در سراسر یمن سی و هشت کودک کشته شده‌اند. این تنها آمار رسمی و ثبت شده است و آمار دقیق می‌تواند به مراتب بیشتر از این باشد. وی افزود: درگیری‌ها در شهرها ادامه دارد و تنها راه برای جلوگیری از کشتار کودکان این است که به این منازعه و درگیری خاتمه داده شود. بسیاری از کودکان و غیرنظامیان در مناطق درگیری به دام افتاده‌اند.
نماینده یونیسف در یمن گفت: ما همچنان بر روی این موضوع تاکید می‌کنیم که تنها راه برای پایان دادن به درگیریها رسیدن به راه‌حلی سیاسی و بر اساس مذاکره است. ما از تمامی طرف‌های درگیری خواهان این موضوع شده‌ایم. لازم است که موارد حملات به کودکان در یمن متوقف شود. ما تلاش می‌کنیم که کمک‌های خود را از طریق راه‌های زمینی به غیرنظامیان برسانیم اما حقیقتا مشکلات زیادی برای دسترسی به مناطق مختلف یمن وجود دارد. ما تلاش می‌کنیم که کمک‌ها را از طریق سازمان‌های غیردولتی مردم نهاد به دست غیرنظامیان برسانیم.
مدیر بخش تحقیقات خاورمیانۀ سازمان عفو بین‌الملل، از عربستان سعودی به خاطر نقض گسترده حقوق بشر در یمن انتقاد کرد. لین معلوف، مدیر بخش تحقیقات خاورمیانۀ سازمان عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با الجزیره انگلیسی از بیروت با اشاره اقدام ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی که بیش از دو سال و نیم است یمن را بمباران می‌کند به نقض گستردۀ قوانین بین‌المللی، گفت: از آغاز درگیری مسلحانه در یمن که در ماه مارس سال ۲۰۱۵ اتفاق افتاد تاکنون نقض‌های جدی و بیشماری اتفاق افتاده است.
همین هفتۀ گذشته بود که همۀ اعضای یک خانواده در حملۀ هوایی عربستان جان باختند. پنج تن از قربانیان این حمله کودک بودند. ریاض ادعا کرد این حمله به علت اشتباهی فنی اتفاق افتاد اما شاهد هستیم که موارد مشابه بارها و بارها تکرار می‌شود. سازمان‌های بین‌المللی هوادار حقوق بشر از ابتدای جنگ در یمن همۀ مواردی را که نقض حقوق بشر اتفاق افتاده مستند ثبت و ضبط کرده‌اند. دولت یمن و ائتلاف سعودی نیز کمیته‌هایی را برای بررسی موارد نقض حقوق بشر تشکیل داده‌اند اما این کمیته‌ها نه بی‌طرف بوده‌اند و نه مستقل. به همین علت سازمان عفو بین‌الملل به همراه دیگر سازمان‌های مردم نهاد تصمیم گرفتند چنین درخواستی را مطرح کنند.
وی همچنین به محدودیت هایی اشاره کرد که عربستان سعودی برای دسترسی به یمن ایجاد کرده است و افزود: ائتلاف به سرکردگی عربستان دسترسی روزنامه‌نگاران و سازمان‌های بین‌المللی را به یمن سخت و سخت تر کرده است و اجازه نمی‌دهد دستگاه‌های یاد شده کار مستندسازی خود را انجام دهند. به همین علت، شورای حقوق بشر در نشست هفتۀ آتی خود در ژنو باید به درخواست سازمان‌های مردم نهاد برای تشکیل نهادی مستقل و بی‌طرف و بررسی موارد بیشمار نقض حقوق بشر در یمن پاسخ بدهد.
کارولین آنینگ، مشاور سازمان مردم‌نهاد کودکان را نجات دهید نیز در گفت‌وگو با الجزیره از بدتر شدن اوضاع در یمن خبر داد و افزود: ما می‌دانیم در شورای حقوق بشر نظرهای متفاوتی وجود دارد و همۀ آنان از این ایده (تشکیل نهادی مستقل برای بررسی جنگ در یمن) پشتیبانی کرده‌اند و بر اهمیت آن تاکید دارند. لذا امیدواریم کشورهای آمریکا و انگلیس و دیگران در نشست سال‌جاری قطعنامه را تصویب کنند.
جنگنده‌های عربستان در استان صنعا یک خودروی باری نفت را هدف قرار دادند که منجر به کشته شدن ۵ غیرنظامی یمنی شد. منابع امنیتی اعلام کردند که در حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به یک خودروی باری مخزنی نفت دست‌کم ۵ نفر کشته شدند.
این حمله یک خودروی حامل نفت را در منطقه بنی‌مطر در استان صنعا هدف قرار داد که چندین قربانی به همراه داشت و بنا بر گزارش خبرنگار راشا تودی هنوز اجساد قربانیان در کنار خیابان قرار دارد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی هفته‌های اخیر پایگاه‌ها و مواضع ائتلاف متجاوز سعودی و مزدوران آن‌ها را هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی سنگین خود قرار داده‌اند که درپی این حملات شماری از آن‌ها کشته و یا زخمی شد‌ه‌ و خسارات زیادی به آن‌ها وارد شده است.

کد مطلب: 100728
 
Share/Save/Bookmark