میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
 
 
جنایات ائتلاف آمریکایی - عربستانی در یمن هر روز گسترده‌تر می‌شود
هر ۳۵ ثانیه یک کودک قربانی وبای آل‌سعود
هر ۳۵ ثانیه یک کودک قربانی وبای آل‌سعود
 

سکوت مدعیان حقوق بشر غربی زمینه‌ساز فاجعه انسانی در یمن شده است چنانکه «وبا» در یمن به دلیل ادامه جنگ عربستان، بسرعت در حال شیوع است و آل‌سلمان و همپیمانانش که در ویرانی یمن از هر نوع بمبی استفاده کرده‌اند، مسئول این فاجعه هستند.
اکنون دو سال و چهار ماه است که از جنگ و بمباران عربستان علیه مناطق مسکونی و زیرساخت‌های یمن پس از محاصره دریایی، زمینی و هوایی آن می‌گذرد و اکنون اهالی مناطق مختلف یمن علاوه بر بمباران روزانه باید شاهد شیوع بیماری کشنده‎ای به نام وبا باشند؛ بیماری که عربستان آن را یک نوع «موفقیت و پیروزی» برای خود در یک کشور فقیر عربی می‌داند.
کمیته بین‌المللی صلیب سرخ روز گذشته اعلام کرد که تاکنون ۳۰۲ هزار و ۴۸۸ نفر دست کم به این بیماری مبتلا شدند که از این میان ۱۷۱۳ یمنی جان خود را از دست دادند. «روبرن ماردینی» مدیر منطقه‌ای خاورمیانه در صلیب سرخ اعلام کرد که «روزانه دست‌کم ۷ هزار نفر در یمن وبا می‌گیرند.»
از سوی دیگر، «کریستوف پلیارک» سخنگوی سازمان یونیسف علت اصلی ابتلای کودکان به وبا را سوء تغذیه دانست و اعلام کرد که «علت وبا سوء تغذیه و آلودگی آب است و ادامه این روند در یمن برای کودکان بسیار خطرناک است؛ کودکانی که سیستم دفاعی بدن آنها در معرض خطر قرار دارد.» وی افزود: اکنون ۷ میلیون نفر در یمن با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند که ۲.۲ میلیون نفر از آن را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند. پلیارک افزود: حتی اگر بتوانیم وبا را درمان کنیم، این بیماری در صورتی که آب‎های آشامیدنی آلوده باشند، برمی‌گردد.
سازمان بین‌المللی «کودکان را نجات دهید» در این‌باره می‌گوید که «هر ۳۵ ثانیه یک کودک یمنی به بیماری وبا دچار می‌شود و در صورتی که اقدام سریعی برای پیشگیری از آن صورت نگیرد، کشور یمن در آستانه فروپاشی کامل قرار می‌گیرد.
این سازمان بین‌المللی درباره سرعت شیوع این بیماری گفت: طی دو هفته گذشته میانگین مبتلایان به وبا در یمن به بیش از ۳ برابر افزایش یافت.
این بیماری در ۲۱ استان از ۲۲ استان یمن شیوع پیدا کرد و استان سقطری تنها منطقه ای است که هنوز هیچ گونه بیماری وبا در آن ثبت نشده است، این در حالی است که تلفات وبا در استان «حجه» واقع در شمال غرب یمن بیش از سایر استان‌های یمن است که تعدادی قربانیان آن به ۳۲۵ نفر رسید و ۳۲ هزار نفر نیز مبتلا هستند. از دلایل اصلی شیوع بیماری وبا آلودگی آب است که منابع و مخازن آن طی دو ساله گذشته توسط عربستان هدف قرار گرفته است. طی این مدت بیش از ۳۰۷ شبکه و خزانه آب و همچنین صدها چاه بمباران شدند و همین مساله باعث شد که آب‌های آشامیدنی و بهداشتی به روی ۱۴.۵ میلیون نفر و ۸ میلیون کودک قطع شود که رسانه‌ها و روزنامه‌ها از آن به عنوان «جنگ آب‎ها» تعبیر کردند.
سازمان «دیده بان حقوق بشر» در ماه می‌گذشته ریاض و واشنگتن را به ارتکاب جنایت جنگی در یمن متهم کرد. براساس آخرین آمار رسمی از تعداد تلفات جنگ عربستان علیه یمن، ۳۰ هزار یمنی طی بیش از دو سال جنگ و جنابت عربستان کشته و یا زخمی شدند و بیش از ۴۰۳ هزار منزل مسکونی تخریب شدند.
در این میان مقاومت یمنی‌ها شکست سنگینی بر سعودی وارد ساخته چنانکه یگان تک تیراندازهای ارتش و کمیته‌های مردمی در جبهه‌های فرامرزی قریب به ۲۴۷ نظامی سعودی و علاوه بر آن ۴۲۹ مزدور را در دیگر جبهه‌ها از پای درآورده‌اند.
یگان‌های ارتش و کمیته‌های مردمی متخصص در استفاده از تسلیحات ضد زره نیز قریب به ۱۹ تانک آبرامز، ۸۸ خودروی زرهی و ۷۷۱ وسیله نقلیه نظامی دیگر را منهدم کردند که در مجموع ۸۷۹ خودرو متجاوزان منهدم شده است. واحد موشکی نیروی دریایی یمن نیز یک ناوچه سعودی، یک کشتی جنگی اماراتی و یک قایق جنگی و همچنین کشتی ائتلاف که برای هلی برن نیروهایشان استفاده می‌شد منهدم کرد.
طبق ادعای این گزارش، رزمندگان یمنی همچنین دو فروند جنگنده سعودی اف ۱۶، یک فروند جنگنده اف۱۵ و همچنین چهارده پهپاد و دو بالگرد آپاچی سعودی‌ها را سرنگون کردند.
خبر دیگر آنکه کمیته تهیه مقدمات برگزاری سالگرد جنبش "الصرخه" (فریاد) در یمن خواهان برگزاری راهپیمایی در شهر صنعا در جمعه آینده شد. جنایات سعودی صرفا معطوف به یمن نمی‌شود چنانکه عربستان سعودی ۱۴ زندانی از جمله یک معلول را به اتهام شرکت در تظاهرات، گردن می‌زند. مدیر پژوهش‌های دفتر منطقه‌ای سازمان عفو بین‌الملل، این اعدام‌ها را وحشیانه توصیف و خاطرنشان کرد «این اقدامات در ذیل روند بی وقفه آزار و اذیت اقلیت شیعه از سوی مقامات عربستان قرار می‌گیرد.

کد مطلب: 100124
 
Share/Save/Bookmark