میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
طرفداران شفافیت همسایه!

وقتی پای بررسی قراردادها و کارهای دولت قبلی به میان باشد همه جا باید در دسترس و شفاف باشد و برای مردم توضیح داده شود، حتی وقتی نوبت به بررسی کارهای اقتصادی نهادهایی چون سپاه مطرح می‌شود صدای وااسفا و شفاف باشید و توضیح دهید از در و دیوار و رسانه‌های زنجیره‌ای شنیده می‌شود اما وقتی قرار می‌شود همین سوالات شفاف را از خودشان بپرسید شروع می‌کنند به حاشیه‌سازی و این حرفا یعنی چه و ...
آن وقت است که فکت شیت برجام را بعد از همه کشورهای عضو و مردم آن کشورها ارائه می‌دهی آن هم ناقص! آن وقت است که قراردادهای نفتی محرمانه می‌شود و دست مردم از اطلاعات کوتاه! اگر از توتال بپرسی هم چشم تنگ می‌خوانندت! طرفدار دسترسی به اطلاعات آزاد هستند و چهار سال است که سندی از این اطلاعات نداریم حتی هنوز درباره ریجستری موبایل! هم که مانع از ورود قاچاقی آن می‌شود اقدامی نشده چه برسد که بخواهیم درباره گزارش کیفیت بنزین وارداتی و قرارداد نفتی و توتال و... بدانیم!!
البته این مدل رفتار، خاص گروه و جناح و دولت فعلی نیست و تقریبا هر کسی و هر جناحی دستش برسد و بتواند به راحتی از این شفافیت طفره رفته و با فرار به جلو سعی می‌کند از واضع ناشفاف دیگری سخن بگوید! یا به صداوسیما ایراد می‌گیرد و خواستار رسانه ملی غیرحکومتی می‌شود و یا به سپاه وقت و بی‌وقت خرده می‌گیرد!! اگر اعتراضی هم باشد آن وقت راحت بهتان کاسب تحریم و ماجراجویی و تندرویی را حواله‌ات می‌کند!
هر چند که ایراداتی که به صداوسیما و سپاه و نهادهای اینچنینی هم گرفته می‌شود قابل بررسی و رسیدگی است و ما طرفدار عدم شفافیت در این ارگان‌ها هم نیستیم اما اینکه با چنین حربه‌ای قصد فریب افکار عمومی را داشته باشند، عین بی‌توجهی به مردم و نادیده گرفتن درک آنهاست، وگرنه به خوبی از رفتار عالی‌ترین مقام کشور (مقام معظم رهبری) بر‌می‌آید که هیچ ارگان و شخصیتی حتی شخص ایشان اجازه پنهان‌کاری از مردم را ندارند و باید با مردم شفاف صحبت کرد.
خود مقام معظم رهبری در ابلاغ فرمان هشت مادهای مبارزه با مفاسد اقتصادی در بندهای نخست کسانی را که با انتصاب به شخص یا دفتر ایشان از ارائه شفاف کارهای اقتصادی طفره می‌روند مصون ندانسته و خواستار رسیدگی به همه ارگان‌ها شده‌اند، اما انگار برخی‌ها خودشان را تافته جدا بافته می‌بینند و تا جایی شعار شفافیت سر می‌دهند که قرار باشد از محتویات خانه همسایه با خبر شوند، وقتی نوبت به شفافیت خودشان می‌رسد کلا قائله راه انداخته و فریاد وااسفا سرداده و خودشان را به کوچه حاشیه‌ها نزدیک می‌کنند. 

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 100025
 
Share/Save/Bookmark