میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق:
فروش اعتباریِ مواد اولیه به خروج از رکود کمک می‌کند

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با تاکید بر اینکه «صنایع مادر» باید در قبال یارانه‌هایی که دریافت می‌کنند، مواد اولیه مورد نیاز صنایع کوچک و متوسط را تامین کنند، گفت: یکی از راهکارهای خروج از رکود، فروش اعتباریِ مواد اولیه به زنجیره تامین است.
علیرضا کلاهی در نشستی خبری اضافه کرد: در شرایطی که سود سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف پایین‌تر از نرخ سود سپرده بانکی است، اگر صنایع کوچک و متوسط مواد اولیه خود را به صورت اعتباری دریافت کنند، انتظار آنها برای کسب سود کمتر می‌شود و این امر چرخه صنایعی مختلف از جمله صنعت برق، لوازم خانگی و ... را به حرکت درمی‌آورد.
وی ادامه داد: صنایع مادر - از جمله فلزات پایه و پتروشیمی‌ها – سالیانه از میلیاردها دلار یارانه در بخش‌های مختلف انرژی، حق بهره‌برداری و ... برخوردار می‌شوند اما در قبال این یارانه‌ها چه می‌کنند؟ محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.
رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران با تاکید بر اینکه معافیت مالیات صادرات مواد اولیه باید لغو شود، گفت: در شرایطی که عرضه محصولات به دیگر کشورها مشمول معافیت مالیاتی است، صنایع مادر به جای تامین نیاز داخل به سمت صادرات مواد اولیه گرایش پیدا می‌کنند.
وی گفت: در حالی که انتظار می‌رود صادرات مواد اولیه مشمول عوارض صادراتی شود، آنها حتی از پرداخت مالیات نیز معاف شده‌اند؛ در این شرایط باید گفت «نمی‌خواهیم صادرکنندگان مواد اولیه را جریمه کنید، حداقل برای آنها دست نزنید».
کلاهی افزود: در این شرایط، روند تعطیلی و ورشکستگی شرکت‌های خصوصی در صنعت برق ادامه پیدا کرده است؛ به طوری که حتی برخی حاضرند در عوض پرداخت بدهی‌هایشان، شرکت را به صورت مجانی واگذار کنند.
فعال بخش خصوصی صنعت برق درباره عملکرد وزارت نیرو در دولت یازدهم گفت: دولت یازدهم وزارت نیرو را در شرایطی سخت تحویل گرفت و در این دوره دو نقطه ضعف داشت؛ نخست اینکه از ظرفیت‌های ماده ۱۲ بهره‌برداری نکرد و دوم اینکه در قراردادهای فاینانس (تامین مالی خارجی) تعجیل کرد.
به گزارش ایرنا، ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور تاکید می‌کند که کلیه دستگاه‌های موضوع این ماده، می‌توانند به منظور صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌ها و کاهش هدر رفت، تلفات و هزینه‌ها، افزایش تولید کالاها و خدمات و ... که منجر به افزایش درآمد یا کاهش هزینه گردد، در زمینه وظایف مصوب خود قراردادهای لازم را در چارچوب قوانین و مقررات با اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی با اولویت بخش خصوصی یا تعاونی منعقد کرده و ترتیبی اتخاذ کنند که سرمایه‌گذاری یا اقدام صورت گرفته، از محل درآمد اضافی و یا صرفه‌جویی ایجاد شده بازپرداخت شود.
رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران، معرفی حبیب‌الله بیطرف برای تصدی وزارت نیرو در دولت دوازدهم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبین هستیم که با حضور بیطرف، شاهد اتفاق‌های خوبی در وزارت نیرو باشیم.

کد مطلب: 100520
 
Share/Save/Bookmark