میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۰
 
 
نمایندگان عالی دولت در استان‌ها:
اجازه نمی‌دهیم قیمت‌ها بخاطر مدیریت سوخت افزایش یابد

استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان‌های مختلف پیرو اجرای طرح مدیریت سوخت، تاکید کردند راهکار‌های نظارتی برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمتی در سطح استان را اعمال خواهند کرد و اجازه نخواهند داد پیرو اجرای این طرح، قیمت سایر اقلام افزایش یابد.
از بامداد روز جمعه ۲۴ آبان، طرح مدیریت سوخت اجرا شد و طبق اعلام مسئولان اجرایی بناست درآمد حاصل از این طرح در قالب سبد حمایتی به ۶۰ میلیون نفر از اقشار کم درآمد توزیع شود.
پیرو همین موضوع مجلس شورای اسلامی، صبح امروز با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی، مسئله افزایش قیمت بنزین را بررسی کرد.
اما فرمایشات رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقیه فصل‌الخطاب همه مسئولان برای تلاش و جلوگیری از کاهش فشار مشکلات ناشی از طرح مدیریت سوخت به مردم است.
در همین زمینه، با برخی استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان‌های مختلف، آخرین وضعیت تلاش‌ها و برنامه‌های آن‌ها را برای مدیریت بازار و جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی جویا شدیم.

نظارت کامل بر قیمت کالا‌ها و خدمات در سطح این استان وجود دارد
اکبر بهنام‌جو در همین زمینه گفت: در استان اردبیل به جهت همدلی بسیار خوبی که میان مسئولان و اعضای موثر در تامین امنیت استان وجود دارد و همچنین با عنایت به اطلاع رسانی‌های خوبی که برای مردم صورت گرفته است، تا کنون هیچ گونه مخاطره‌ای در زمینه افزایش قیمت بنزین نداشته‌ایم.
وی افزود: از همان لحظات اولیه افزایش قیمت بنزین، جلسات ستاد تنظیم استان اردبیل برگزار شد و این ستاد، نظارت کامل بر قیمت کالا‌ها و خدمات در سطح استان را آغاز کرده و این روند همچنان ادامه دارد.
استاندار اردبیل با بیان اینکه تعداد نیرو‌های نظارتی جهت بازدید و سرکشی میدانی در استان اردبیل بیشتر شده است و معاونت اقتصادی استانداری هم مستقیما بر این روند نظارت دارد، گفت: محصولات تولیدی نباید افزایش قیمت داشته باشند چرا که قیمت گازوئیل هیچ‌گونه افزایشی نداشته است. بهنام‌جو با بیان اینکه قرار شده دولت مابه‌التفاوت تاکسی‌های اینترنتی را پرداخت کند، افزود: اگر کسی در این حوزه بخواهد افزایش قیمت دهد، قطعا با او برخورد خواهد شد.
وی در پایان گفت: چند مورد گزارش افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی را داشته‌ایم که دستور رسیدگی فوری به آن‌ها را صادر کردیم.

با تشدید نظارت‌ها بر صنوف و کنترل بازار، اجازه افزایش قیمت‌ها را نمی‌دهیم
فریدون همتی نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره موضوع مدیریت مصرف سوخت و دغدغه معظم‌له مبنی بر عدم تاثیرگذاری این موضوع بر قیمت سایر اقلام و کالا‌های مورد نیاز مردم بواسطه مراقبت مسئولان، گفت: همواره یکی از دغدغه‌های اصلی مقام معظم رهبری، عدم تحمیل گرانی اقلام ضروری به مردم بویژه اقشار کم درآمد بوده است.
وی افزود: در موضوع مدیریت مصرف سوخت نیز، استانداری هرمزگان در لبیک به فرمایش و دستور معظم‌له، برنامه‌های ویژه‌ای را برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌ها بواسطه افزایش قیمت بنزین، تدارک دیده است.
وی تصریح کرد: امروز بعدازظهر جلسه ویژه‌ای در استانداری هرمزگان با حضور همه بازرسان سازمان صمت استان و بازرسان سازمان تعزیرات حکومتی استان برگزار خواهد شد و در این جلسه تدابیر اتخاذ شده برای تشدید نظارت‌ها بر صنوف و بازار تشریح و تجمیع می‌شود و از همین امروز این راهکار‌های نظارتی برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمتی در سطح استان اعمال خواهد شد.
همتی بیان داشت: برای سازماندهی نظارت‌ها بر صنوف و کنترل بازار و تحت نظر قراردادن بیشتر حمل و نقل‌های باری مرتبط با اقلام ضروری، قرارگاه‌هایی در سطح استان هرمزگان تشکیل شده است؛ با فعالیت شبانه‌روزی این قرارگاه‌ها، هیچگونه افزایش قیمتی در اقلام و کالا‌های موردنیاز مردم بواسطه تغییر قیمت بنزین رخ نخواهد داد.
استاندار هرمزگان، تاکید کرد: همچنین با هماهنگی سپاه استان هرمزگان، مشغول آموزش فوری حدود ۳۰۰ بسیجی برای تشدید امر نظارت بر بازار و صنوف هستیم؛ این نیرو‌های بسیجی زیرنظر سازمان صنعت و معدن استان فعالیت خواهند کرد. وی افزود: همچنین بخش تعزیرات حکومتی استان هرمزگان نیز تجهیز شده است و این بخش با هرگونه فرصت‌طلبی و سودجویی و افزایش قیمت بی‌ضابطه‌ای برخورد قاطعانه خواهد کرد.
همتی تصریح کرد: همانطور که مردم شریف استان هرمزگان طی ۴۸ ساعت اخیر در بحث حفظ نظم و آرامش استان با دستگاه‌های انتظامی و امنیتی نهایت همکاری را انجام دادند و اجازه سوء استفاده را به تعداد معدودی از اشرار ندادند، امیدواریم همین مردم شریف در بحث نظارت بر بازار و صنوف نیز کمک کار استانداری و دستگاه‌های تابعه باشند.

هرگونه افزایش قیمت کالا ممنوع است
محمد صادق معتمدیان همچنین با اشاره به اقداماتی که استانداری خراسان جنوبی برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات همزمان با افزایش قیمت بنزین در نظر گرفته است، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌ها و هماهنگی‌های قبلی، قرار شد نظارت کامل بر بازار داشته باشیم تا شاهد افزایش غیرمنطقی قیمت کالا‌ها و خدمات نباشیم.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در همین راستا ظرف چند روز گذشته، جلسات تنظیم بازار به صورت مستمر برگزار شد و تکالیفی را برای دستگاه‌ها مشخص کردیم؛ اول اینکه براساس مصوبه ستاد مرکزی تنظیم بازار افزایش هرگونه قیمت کالا ممنوع است.
وی گفت: همچنین در مواردی هم که قبلا شورای اقتصاد مجوز افزایش قیمت داشته اند، فعلا این موارد نیز مسکوت بماند. معتمدیان خاطرنشان کرد: به برخی از دستگاه‌ها همچون واحد نظارت سازمان صمت ماموریت داده شد تا نظارت خود را گسترش و افزایش دهند. همچنین تعزیرات حکومتی در حضور‌های میدانی خود کنترل‌شان روی بازار را افزایش دهند و به اصناف هم دستور دادیم که بر واحد‌های صنفی نظارت بیشتری کنند.
وی با تاکید بر اهمیت فرهنگسازی در این زمینه، افزود: به مردم اعلام کردیم تا در صورت مواجهه با هرگونه افزایش قیمت، مراتب را به دستگاه‌های مرتبط اعلام کنند تا مانع افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات در سطح استان باشیم.

نظارت‌ها در بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها تشدید شده است
محمدعلی طالبی نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره موضوع مدیریت مصرف سوخت و دغدغه معظم‌له مبنی بر عدم تاثیرگذاری این موضوع بر قیمت سایر اقلام و کالا‌های مورد نیاز مردم بواسطه مراقبت مسئولان، اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار در استان یزد فعال شده و این ستاد روزانه چندین جلسه را برای رصد بازار و کنترل قیمت‌ها برگزار می‌کند.
استاندار یزد تصریح کرد: واحد‌های نظارتی در استان از جمله تعزیرات حکومتی، بازرسان اداره صنعت و معدن و همچنین بازرسان اتاق اصناف، نظارت مستمری بر روند قیمت‌ها در بازار دارند و به نوعی نظارت‌ها را تشدید کرده‌اند تا بواسطه تغییر قیمت بنزین، قیمت سایر اجناس افزایش نیابد.
طالبی بیان داشت: همچنین کمیته‌های مستقل و مجزایی نیز برای نظارت بر فرآیند‌های جانبی بازار نظیر حمل‌ونقل و سایر خدمات مرتبط با آن، در استان یزد تشکیل شده است و این کمیته‌ها نیز جلسات مداومی برای جلوگیری از هرگونه افزایش قیمت‌ها دارند.

قیمت‌ها در سطح استان به صورت لحظه‌ای رصد می‌شود
استاندار اصفهان نیز به گفت: ما در استانداری اصفهان از همان دقایق اولیه اعلام نرخ جدید بنزین در بامداد جمعه، کمیته ستاد تنظیم بازار استان اصفهان را فعال کردیم.
عباس رضایی با بیان اینکه بازرسی‌ها برای رصد قیمت‌ها در سطح بازار توسط استانداری اصفهان به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود، عنوان کرد: به صورت مستمر باید نظارت قیمت‌ها ادامه داشته باشد تا خدای نکرده شاهد سوءاستفاده برخی‌ها نباشیم. استاندار اصفهان همچنین گفت: با وجود برخی ادعا‌ها تا کنون گزارشی درباره افزایش قیمت کالا‌ها و خدمات در نتیجه افزایش قیمت بنزین، به استانداری اصفهان ارائه نشده است.

کنترل قیمت‌ها در سطح استان آذربایجان شرقی با جدیت ادامه دارد
محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه ما در استانداری آذربایجان شرقی از زمان اعلام خبر افزایش نرخ بنزین تا کنون ۳ جلسه بسیار مهم برگزار کرده‌ایم، گفت: جلسه «ستاد تنظیم بازار»، جلسه «اصناف» و جلسه با «تعاونی‌های حمل و نقل» ۳ جلسه فوق‌العاده‌ای بوده که طی دو روز گذشته استانداری آذربایجان شرقی برگزار کرده است.
وی افزود: در جلسه ستاد تنظیم بازار تاکید کردیم که قیمت هیچ کالا و خدماتی در سطح استان نباید افزایش پیدا کند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه، چون برای حمل و نقل کالا نوعا از گازوئیل استفاده می‌شود، دلیلی برای افزایش قیمت کالا‌ها وجود ندارد، تاکید کرد: کنترل قیمت‌ها در سطح استان آذربایجان شرقی با جدیت ادامه دارد.

هیچ‌گونه افزایش قیمت کالا یا خدماتی را در نتیجه افزایش قیمت بنزین برنمی‌تابیم
قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام نرخ جدید بنزین، جلسه ستاد تنظیم بازار در استانداری ایلام با حضور استاندار، دادستان، مدیرکل تعزیرات و رئیس امور صنفی استان برگزار شد.
وی افزود: در این جلسه گشت‌های مشترک تعزیرات و صنوف و سازمان صمت تشکیل شدند.
استاندار ایلام با بیان اینکه هیچ‌گونه افزایش قیمت کالا یا خدماتی را در نتیجه افزایش قیمت بنزین برنمی‌تابیم، ادامه داد:مدیر اصناف کشور در شبکه استانی ایلام برای مردم در خصوص اینکه قیمت هیچگونه کالایی در نتیجه افزایش قیمت بنزین نباید افزایش پیدا کند، صحبت کرد.
سلیمانی دشتکی خاطرنشان کرد: تجمعات اعتراض‌آمیزی طی یکی دو روز گذشته در برخی نقاط استان ایلام صورت گرفت که با مدیریت خوبی که صورت گرفت، بدون حادثه‌ای پایان یافتند.

ظرفیت‌های استان بسیج شده‌اند تا قیمت بنزین آسیبی به معیشت مردم نزند
هدایت‌الله جمالی‌پور استاندار قزوین نیز با اشاره به اقداماتی که استانداری قزوین برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا‌ها به تبع افزایش قیمت بنزین در نظر گرفته است، گفت: همه ظرفیت‌های استان هماهنگ و بسیج شده‌اند تا افزایش قیمت بنزین آسیبی به معیشت مردم وارد نکند.
وی ادامه داد: معتقدم افزایش قیمت بنزین، تاثیر بسیار ناچیزی بر افزایش قیمت کالا‌ها دارد؛ بررسی‌های ما نشان می‌دهد که این طرح اجرا شده درباره بنزین، تاثیری بین ۲-۱ درصد بیشتر نداشته باشد.
استاندار قزوین تاکید کرد: ممکن است برخی فرصت طلبان بخواهند از این فضا سوءاستفاده کرده و به احتکار کالا و افزایش قیمت‌ها دست بزنند که برای جلوگیری از چنین اقداماتی، همه ظرفیت‌های استان بسیج شده و ستاد تنظیم بازار هر روز جلسه تشکیل می‌دهد، تعزیرات و دستگاه‌های مسئول حضور جدی در بازار دارند.
وی با بیان اینکه افزایش قیمت سوخت یک امر واجب بود، گفت:هم اینک قیمت یک باتری نیم لیتری در کشور دو هزار تومان است، اما قیمت یک لیتر سوخت حدود هزار تومان بود و این نشان از پایین بودن قیمت سوخت داشت.

کد مطلب: 111627
 
Share/Save/Bookmark