میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۰
 
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی:
نظر قلبی ما حضور رایگان مردم در اربعین است

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: نظر قلبی ما حضور رایگان مردم در اربعین است.
حسین ذوالفقاری دیروز در همایش دست‌اندرکاران مراسم اربعین حسینی اظهار کرد: مدیریت و برنامه‌ریزی در حوزه اربعین باید مبتنی بر فرهنگ حسینی باشد؛ به همین سبب نیازمند فعالیت‌های جهادی و مخلصانه هستیم. وی افزود: نام، نشان، سازمان و نهاد در راهپیمایی اربعین حسینی نداریم و فقط نشانه حسینی بودن و خدمت بدون نام معنا دارد.
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه نباید کاری کنیم که بین خدمات موکب‌های ایرانی و عراقی خط‌کشی شود، تصریح کرد: عدم خط‌کشی بین موکب‌ها یکی از اولویت‌ها محسوب می‌شود به همین سبب اعلام کردیم تا از موکب‌های ایرانی در عراق تا اندازه‌ای کاسته شود و بیشتر خدمات‌رسانی به عهده موکب‌های عراقی واگذار شود چراکه آنها میزبان اصلی هستند و ما باید نیز به سنت قدیمی آنها احترام بگذاریم.
ذوالفقاری با اشاره به موضوع روادید و برنامه‌ریزی برای آن گفت: نظر قلبی ما حضور رایگان مردم در اربعین است اما هر کاری مقررات و قوانینی دارد و نباید قوانین عراق را زیر پا بگذاریم چراکه در این بین تاکید مراجع، شرع و قوانین نیز بر مبنای عبور زائران همراه با روادید و مدارک قانونی است.
وی تاکید کرد: دولت عراق در مذاکرات به ما اعلام کرده که بدون روادید نباید وارد این کشور شد بنابر‌این در صورت تجمع افراد بدون روادید در مرزها، عراقی‌ها مرزهای ورودی را می‌بندند که به همین منظور از ما نیز به طور جد از ورود افراد فاقد مدارک به مرزها جلوگیری خواهیم کرد.
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی نقش مردم در کمک‌ها و نذورات برای ایام اربعین حسینی را بسیار چشمگیر و مناسب دانست و اظهار کرد: حدود ۸۰ درصد موضوع تغذیه، اسکان و پذیرایی زائران از نذورات مردمی تامین می‌شود و باقی خدمات نیز به صورت داوطلبانه از سوی نهادها و سازمان‌ها صورت می‌گیرد.
ذوالفقاری با تاکید بر هماهنگی و هم‌افزایی بین همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها در بحث اربعین حسینی گفت: نباید کاری در این ایام بر روی زمین بماند ضمن اینکه هماهنگی‌ها در عراق نیز برعهده سفیر ایران قرار دارد. وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته شاهد گسترش جمعیت زائران در ایام اربعین بوده‌ایم، توضیح داد: این رشد جمعیت زائران مستلزم برنامه‌ریزی و فعالیتی جهادی و مخلصانه است که این مهم نیز از سوی تمامی دستگاه‌های ذیربط انجام می‌گیرد.
ذوالفقاری تصریح کرد: مشی آینده ما در برنامه‌ریزی برای اربعین حسینی به سمت استانی کردن مدیریت آن می‌رود بنابراین نباید فقط منتظر اقدامات ستاد مرکزی اربعین بود بلکه این ستاد فقط نقطه مرکزی است و به مدیریت ملی می‌پردازد که جزئیات برنامه‌ها توسط استان‌ها انجام می‌گیرد. وی با بیان اینکه امسال برنامه‌ریزی‌های کامل و مدونی برای تسهیل سفر زائران انجام گرفته است، گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است در هر یک از مرزها تیمی از ایران و تیمی از عراق برای رفع مشکلات حضور داشته باشند.

زمانی موفق هستیم که محتوا و معنی مراسم اربعین را به مردم دنیا بشناسانیم
وزیر کشور با بیان اینکه راهپیمایی اربعین باید تجلی معرفت زائران باشد، گفت: وقتی موفق هستیم که محتوا و معنی مراسم اربعین را به مردم دنیا بشناسانیم و آنها را با محور این کار عظیم آشنا کنیم.
عبدالرضا رحمانی‌‌فضلی نیز اظهار کرد: آقای ذوالفقاری، استانداران و همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط تلاش‌های زیادی برای برگزاری این مراسم داشته‌اند. وی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین حسینی باید تجلی معرفت زائران باشد، افزود: چند سال است که مراسم اربعین در دنیا انعکاس داشته و همه افکار، عقاید و سلایق جهانی را به داوری و قضاوت فرا می‌خواند؛ در ظاهر این مراسم این گونه است که عده‌ای از نقطه‌ای راهی می‌شوند و در نقطه دیگری مراسمی برگزار می‌کنند اما ما وقتی موفق هستیم که محتوا و معنی مراسم اربعین را به مردم دنیا بشناسانیم و آنها را با محور این کار عظیم آشنا کنیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه طبق اعتقادات ما زمین از حجت خدا خالی نیست، تصریح کرد: ما پیامبر و ائمه را انسان‌های کامل و حجت خدا می‌دانیم که الگویی برای طی مسیر به سوی خداوند هستند؛ تفکر و اعمال آنها برای ما درس است، بنابراین رفتار و اعمال ما هم باید در اربعین الگوی مناسبی باشد تا بتوانیم امام حسین(ع) را به جهانیان معرفی کنیم و این امام همام متعلق به همه آزادی‌خواهان جهان است.

دولت مقابل سوء‌استفاده‌ از اربعین ایستادگی کند
نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت با بیان اینکه باید دولت جلوی سوء‌استفاده برخی اشخاص از اربعین را بگیرد گفت: نباید این سفر عبادی وسیله سوء‌استفاده برخی افراد بویژه دریافت هزینه گزاف صدور ویزا شود.
حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی عسگر نیز در جمع خبرنگاران گفت: مسئله زیارت در فرهنگ شیعه ما، یک مسئله بسیار مهم و قابل توجه است به این معنا که هدف ما از زیارت آن است که بتوانیم از نزدیک با آن‌ها آشنا شده و درسی را که در دوره زندگی آنها نتوانستیم بیاموزیم را دریابیم. وی به سوء‌استفاده برخی‌ها از زائرین اربعین اشاره کرد و گفت: باید حتما دولت قاطعانه با این افراد برخورد کند و جلوی آن را بگیرد چراکه سفر عبادی که مردم با عشق سفر می‌کنند نباید وسیله سوء استفاده شود و عده‌ای هزینه زیادی برای صدور روادید از زائرین دریافت کنند.
وی افزود: ۲ دولت ایران و عراق باید ضمن مذاکره موضوع هزینه ویزا را حل و فصل کنند البته به چه دلیل زائر ایرانی برای رفتن به راهپیمایی اربعین باید ٤٠ دلار هزینه بدهد؟

کد مطلب: 101420
 
Share/Save/Bookmark