میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
۵ نکته مهم درباره برجام
دلسپردگان هنوز هم تصور می‌کنند برجام مشکل‌گشاست؟!
آمریکا با برجام و بدون برجام دست از دشمنی با ملت ایران برنخواهد داشت
دلسپردگان هنوز هم تصور می‌کنند برجام مشکل‌گشاست؟!
 

توافق هسته‌ای و به دنبال آن برجام آنقدر برای غرب و آمریکایی‌ها امتیاز داشته که حالا بیشتر آنان نگران کله‌شقی دونالد ترامپ برای خروج از این توافق هستند، البته به این رئیس‌جمهور تازه به دوران رسیده پیشنهاد دادند فشارها و محدودیت‌ها علیه تهران را چند برابر کند تا بتوانند امتیازات بیشتری از جمهوری اسلامی بستانند، چنانچه «ناتالی گولت» عضو مجلس سنای فرانسه ضمن هشدار درباره مواضع برجامی دونالد ترامپ، خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را «اشتباهی برگشت‌ناپذیر» خواند.
عاموس یادلین‌ رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی در یادداشتی خطاب به دونالد ترامپ نوشته‌ است: «به جای تلاش برای پایان دادن به توافق هسته‌ای در حال حاضر، آمریکا بهتر است ایران را از طریق تهدید به خروج از توافق در زمانی استراتژیک‌تر، تحت فشار بگذارد».
رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی نیز بیان داشته آنچه آمریکا باید انجام دهد این است که متحدان خود را برای تصویب قطعنامه‌های جدید سازمان ملل علیه آزمایش‌های موشکی و آنچه که فعالیت‌های تروریستی در خاورمیانه خوانده، بسیج کند.
وی می‌افزاید، اگر آمریکا سعی کند که ایران را وارد شرایط جدیدی کند، از حمایت اروپا برخوردار نیست و این در شرایطی است که اصلا حمایت روسیه و چین را کنار بگذاریم.
در همین حال وندی شرمن قائم‌مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در یادداشتی برای روزنامه «نیویورک‌تایمز»‌ تأکید کرد:‌ «دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با خروج از برجام اشتباه بزرگی را مرتکب خواهد شد».
شرمن گفته است:‌ «حق با دولت ترامپ است که می‌گوید فعالیت‌های ایران ثبات منطقه را بر هم می‌زد اما آنجا که می‌گویند این رفتارها در تناقض با روح توافق هسته‌ای است، و اقدام رئیس‌جمهور آمریکا برای اعلام عدم پایبندی ایران به توافق، به همین دلیل توجیه شده است، کاملا در اشتباهند».
حالا باید گفت، اینکه برخی در داخل تصور می‌کنند برجام مشکل‌گشا است چراکه باعث انزوای سیاسی آمریکا شده است، اشتباه می‌کنند.
اینکه برخی در داخل تصور می‌کنند برجام مشکل گشا است چراکه باعث انزوای سیاسی آمریکا شده است، اشتباه می‌کنند و در این یادداشت خواهم نوشت که چرا؟!
ابتدا متولیان مذاکرات هسته‌ای که به توافق انجامید، باید صراحتاً بگویند که این مذاکرات و درپی آن توافق هسته‌ای برای چه منظور و هدفی برگزار و به دست آمد؟ آیا غیر از این است که مذاکره انجام شد تا تحریم‌های اقتصادی غیراخلاقی و غیرقانونی آمریکا علیه ایران برچیده شود؟
اگر غیر از این است، مدافعان و حامیان بی‌چون چرای برجام بگویند پس برای چه هدفی مذاکراه و توافق هسته‌ای انجام شد، تا افکار عمومی هم تکلیف خود را بداند.
اصلاح‌طلبان یادشان نرفته زمانی که خبر توافق هسته‌ای اعلام شد جمعی از مردم به خیابان‌ها آمدند و برای این دستاورد شادمانی کردند. همان مردم در شادی خود از کاهش قیمت‌ها، کاهش قیمت دلار، مسکن، مواد غذایی و کاهش قیمت خیلی از کالاها را تصور می‌کردند.
حال اگر چنین تصور و رویایی به تحقق نشسته است نشانی آن را به ما دلواپسان هم بدهند تا از آنجا خرید کنیم! دلسپردگان به آمریکا حتی تا جایی پیش رفتند که مذاکره و توافق هسته‌ای را شکستن تابوی رابطه با آمریکا تلقی کردند و افق روبه‌روی خود را به خاطر این اتفاق، بسیار روشن و درخشان می‌دیدند.
این طیف از سیاستمداران که خود را نخبه سیاسی هم می‌دانند به علاوه هوادارانشان، توافق هسته‌ای را پایان همه اختلافات میان ایران و آمریکا تصور می‌کردند، تا جایی که حتی در گفتار خود به گونه‌ای تکلیف سفارت آمریکا در تهران را هم روشن کردند.
همین طرز تفکر هیچ‌گاه این توصیه و نصیحت دلواپسان را نپذیرفت که می‌گفتند چه اعتماد و اطمینانی به رئیس‌جمهور بعدی آمریکا است. اگر رئیس‌جمهور بعد از اوباما بر سر کار بیاید، تضمینی برای الزام او به اجرای برجام وجود دارد؟
و دلسپردگان به آمریکا با تبحر و تکبر خاص خود، دلواپسان را به سخره می‌گرفتند که چه می‌گویید؟! برجام یک قرارداد بین‌المللی است که در سازمان ملل ثبت شده و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد، همه دشمنی‌های آمریکا و ایران تمام شد. و اکنون که کار به اینجا رسیده است که می‌بینید، باز هم برای اینکه سیاست فرار به جلو را در پیش بگیرند، دلواپسان را متهم می‌کنند که سعی دارید دولت را وادار به خروج از برجام کنید؟!
آنطور که اتاق خبر ۲۴نوشته؛ آنها همچنان توافق هسته‌ای را یک توافق خوب می‌دانند که توانسته است خواسته‌های ایران را برآورده کند. از نظر آنها همین که برجام توانست اثبات کند ایران درپی ساخت سلاح هسته‌ای نیست کفایت می‌کند و این یک پیروزی بزرگ برای ایران است.
در حالی که ایران هیچگاه درپی ساخت سلاح هسته‌ای نبوده است، دلیل آن هم این است که اگر در این زمینه آمریکا اسناد و مدارکی به دست می‌آورد، براساس همان اسناد سال‌ها پیش از این تهدید نظامی خود را عملیاتی می‌کرد.
آمریکا، آژانس و اروپا به خوبی می‌دانستند که ایران هیچ‌گاه به سوی ساخت سلاح هسته‌ای حرکت نکرده است و این موضوع تنها یک بهانه برای تهدید، تحریم و فشار بر جمهوری اسلامی ایران است تا تن به خواسته‌های آنها بدهد.
دلسپردگان به برجام خود را به خواب زده‌اند یا واقعاً خواب هستند که واقعیات برجام را نمی‌بینند و تنها می‌خواهند آن را مثبت و بدون هیچ ایراد و اشکالی دریابند.
هواداران برجام و دلسپردگان به آمریکا این نکته را در نظر ندارند که قرار نیست آمریکا از برجام خارج شود. این نکته بسیار مهمی است که دوستان طیف سیاسی مقابل یا از آن غافلند یا خود را به غفلت زده‌اند.
توجه داشته باشید، آمریکا قرار نیست از برجام خارج شود یا آن را پاره کند، خود به خوبی می‌داند که سخنان رهبر معظم انقلاب درباره اینکه اگر آمریکا برجام را پاره کند ما آن را آتش می‌زنیم، شوخی بردار نیست، هر چند برجام نتوانست حقوق ایران را بازگرداند، اما از این مهم هم غافل نیست که تبعات سیاسی خروج از برجام برای ایران زیاد خواهد بود و سعی دارد این افتخار را به آمریکا تحمیل کند.
آمریکایی‌ها از همان ابتدا هم برجام را نقض کردند و این بدعهدی از زمان اوباما وجود داشت و در زمان ترامپ هم با شدت بیشتری ادامه دارد.
دلسپردگان به برجام و سینه‌چاکان آمریکا این نکته را همیشه به خاطر داشته باشند که برجام اگر قرارداد ترکمنچای هم نباشد که ما هم اعتقاد داریم نیست، نباید فراموش کنند ایران در قبال نقدهایی که به آمریکا پرداخته حتی جنس نسیه هم دریافت نکرده است.
نکته چهارم این موضوع و بحث این است که برجام برای آمریکا مطلوب است، چراکه با آن بازی می‌کند و به خاطر آن هراسی که در دلسپردگان داخلی وجود دارد، آن را همچون شمشیر دامکلوس بر سر ایران نگه داشته و مدام می‌گوید یا از آن خارج می‌شود یا اینکه ایران را به عنوان ناقض برجام معرفی خواهد کرد. خوشبختانه آنهایی که انقلابی هستند و رفتار و منش انقلابی دارند کم نیستند.
فریب این سخن و جمله ترامپ را نخورید که می‌گوید توافق هسته‌ای آمریکا را فریب داد یا اینکه قرارداد یکطرفه است و همه آن به سود ایران است.
یک نمونه از سود آن را نام ببرید تا ما هم مدافع تمام قد توافق هسته‌ای شویم. آمریکا برجام را ابزار فشار خود به ایران می‌داند. زمانی که برجامی وجود نداشت فی‌الواقع تحریم‌های اقتصادی هم برقرار بود، اکنون که برجام وجود دارد، تحریم‌های اقتصادی هم برقرار است، تهدیدات آمریکا همچون سال‌های گذشته و پیش از برجام ادامه دارد و بلکه افزایش هم یافته است.
در این میان چه چیزی تفاوت پیدا کرده است؟ این موضوع را یکی از دلسپردگان به آمریکا و برجام برای افکار عمومی توضیح دهد.
حال اروپا اگر در ظاهر با آمریکا در ماجرای برجام همراهی نمی‌کند، با برجام هم همراه نیست. در واقع نقش خنثی خود را به خوبی بازی می‌کند و این نقش تفاوتی با همراهی با آمریکا ندارد.
اروپا اگر به واقع مخالف اقدامات و رفتار ضد برجامی آمریکا است، چرا تمام قد به اجرای برجام اقدام نمی‌کند و صریح با آمریکا مخالفت نمی‌کند.
یادمان هست که همین دوستان و دلسپردگان به آمریکا و برجام اعتقاد داشتند بستن با کدخدا بهتر از این است که با چند کشور دیگر اروپایی و غیر اروپایی ببنیدم.
اکنون می‌گویند بدون آمریکا هم ایران به اجرای برجام همراه با اروپا ادامه می‌دهد.آیا اروپا هم اکنون در حال اجرای توافق هسته‌ای است؟
ایران برجام را ادامه می‌دهد اما اگر آمریکا با همکاری آژانس بهانه‌ای بر نقض برجام از سوی ایران مطرح کنند و ایران را ناقض آن معرفی کنند، آنگاه سیاست دولت و آنهایی که به برجام و آمریکا دلخوش کرده بودند چه می‌شود؟ شاید باز هم خواهان مذاکره با آمریکا خواهند شد؟
گفتنی است، بسیاری از منتقدان و دلسوزان برجام حتی در حین دو سال مذاکره نیز بارها بر بی‌اعتماد بودن آمریکایی‌ها به تیم مذاکره‌کننده کشورمان هشدار داده بودند اما گویا آن موقع گوش شنوایی وجود نداشت که درک کند آمریکا تا ابد دشمن جمهوری اسلامی ایران خواهد ماند و هزاران توافق دیگری با این کشور بسته شود باز هم کاخ سفید و مقامات آمریکایی دبه کرده و به هیچ تعهدی در قبال ملت ایران پایبند نخواهد ماند.

کد مطلب: 101321
 
Share/Save/Bookmark