میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
جزئیات سبد کالایی پایان سال اعلام شد
نان گران نمي‌شود
نان گران نمي‌شود
 

روز گذشته مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اين مساله كه ذخایر کالاهای اساسی کشور درحد ایده‌آل قرار دارد ازتوقف واردات برنج، روغن و شکر به دلیل کافی بودن ذخایر خبر داد.
به گزارش سياست روز؛ عباس قبادی اظهار داشت: سال گذشته ۶ میلیون تن گندم خریداری کردیم و امسال تاکنون ۵ میلیون تن گندم خریداری شده است که ۲.۵ میلیون تن آن وارد کشور شده و بقیه آن در حال ورود به کشور است. وی افزود: علاوه بر این ۲ میلیون تن روغن خام خریداری شده است که ۱.۹ میلیون تن آن وارد کشور شده است.
قبادی تأکید کرد: در تأمین ارز مورد نیاز واردات همواره مشکلاتی داشتیم اما به هر ترتیبی بود کالاهای اساسی مورد نیاز را وارد کشور کرده‌ایم و امروز کشور در شرایط ایده‌آل قرار دارد.

کاهش واردات به یک ششم
معاون وزیر صنعت گفت: تاکنون ۸۵ هزار تن مرغ ذخیره‌سازی شده است که ۸۰ هزار تن آن از محل تولید داخل است به نحوی که به تولید کنندگان مرغ اعلام کرده‌ایم، اگر هرکیلوگرم مرغ را به قیمت ۶۵۰۰ هزار تومان نخریدند ما می‌خریم و ذخیره‌سازی می‌کنیم و این اقدام در راستای حمایت از تولید داخل است. وی با تأکید بر اینکه امسال واردات مرغ به یک ششم کاهش پیدا کرده است، گفت: ما می‌توانیم از سال آینده صادر‌کننده مرغ باشیم.
وی افزود: قیمت کالاهای کشاورزی به موقع و به نحو مناسب اعلام شده است به نحوی که قیمت هر کیلوگرم گندم ۱۰۵۰ تومان از خروج گندم و مصرف نیروی انسانی آن جلوگیری می‌کند. وی در خصوص سبد کالای کارمندی به فارس گفت: این سبد کالا شامل برنج، روغن، مرغ، تخم‌مرغ و پنیر است و بر‌اساس اطلاعات اولیه ۸۰ هزار تن مرغ در این سهم بین مردم توزیع می‌شود.
قبادی گفت: بر‌اساس بررسی‌های کارشناسی اولیه ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر از سبد کالایی استفاده می‌کنند که شرکت بازرگانی دولتی برنج، روغن و مرغ را تأمین می‌کند و همچنین بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده است تا تخم‌مرغ و پنیر را برای سبد کالایی تأمین کند. وی افزود: میزان اعتبارات و نحوه توزیع به سبد کالایی تا هفته دیگر نهایی می‌شود.
قبادی در پاسخ به سؤالي در خصوص جزئیات طرح انتزاع گفت: شرکت پشتیبانی امور دام به طور کلی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار می‌شود و در خصوص خرید گندم نیز هر طور که قانون بگوید ما حاضریم عمل کنیم.
معاون وزیر صنعت ادامه داد: بر‌اساس قانون مصوب مجلس شرکت بازرگانی دولتی ایران در وزارت صنعت باقی می‌ماند اما بخش سیاست‌گذاری گندم به وزارت جهاد واگذار می‌شود، لذا اگر قرار باشد خرید تضمینی گندم را وزارت جهاد انجام دهد ما ۱۱ میلیون تن ظرفیت نیروی دولتی را به وزارت جهاد تحویل می‌دهیم ضمن آنکه بین ۵ تا ۶ میلیون تن نیز ظرفیت نیرو در بخش خصوصی وجود دارد. قبادی گفت: مسئولیت واردات گندم به عهده شرکت بازرگانی دولتی ایران است.
وی در تدوین مشکلاتی که برای واردات کالاهای اساسی داشته است گفت: مشکلات ما در خصوص حمل و نقل بین‌المللی، کشتیرانی، ایمن، انتقال پول و حتی در برخی موارد مشکلات ریالی هم بوده است که الحمدالله از شرایط سخت عبور کرده‌ایم و حتی تشدید تحریم‌ها نتوانسته است جلوی کشور ما را در تأمین کالای اساسی بگیرد. وی افزود: طی سال گذشته و امسال شرکت بازرگانی دولتی ایران ۱.۳ میلیون تن شکر و ۷۵۰ هزار تن برنج وارد کرده است.
وی افزود: آمار واردات برنج در سال جاری ۱.۴ میلیون تن است که یک سوم آن را شرکت بازرگانی دولتی و مابقی توسط بخش خصوصی وارد شده است.
قبادی با تأکید بر اینکه بالغ بر ۶ ماه ذخایر کالای اساسی در کشور وجود دارد گفت: هیچ کمبودی در نهاده‌ها نداریم و ذخایر جو، ذرت و کنجاله سویا بین ۴ تا ۶ ماه آینده پاسخگوی نیاز کشور است به نحوی که در حال حاضر کنجاله سویا بیش از ۵۰۰ هزار تن در کشور وجود دارد که این رقم در تاریخ کشور بی‌نظیر بوده است.
معاون وزیر صنعت در خصوص قیمت نان گفت: برای قیمت نان در سال ۹۳ هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است اما تا پایان امسال قیمت نان تغییر نمی‌کند. برای سال آینده اعتبارات خوبی دیده شده است و اینکه قیمت نان تغییر کند یا خیر بستگی به مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۳ دارد.
وی با تأکید بر اینکه، فرآیند واردات گندم فرآیند بسیار دشواری است، گفت: ما همواره مایلیم که از محل تولید داخل گندم خریداری کنیم، اما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کمبود تولید داخل را از طریق واردات تأمین کنیم به نحوی که تاکنون ۱۱ میلیون تن مصرف گندم داخلی و ۳ میلیون تن ذخیره استراتژیک نیاز داریم. وی افزود: تاکنون وزارت جهاد هیچ رقمی را به صورت رسمی در خصوص تولید گندم در سال آینده اعلام نکرده است.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص هزینه انبارداری گندم اظهار داشت: تخفیف‌هایی که برای سرعت تخلیه کشتی‌ها دریافت می‌کنیم دو برابر هزینه انبارداری است. وی افزود: ذخایر روغن، شکر، برنج و مرغ تا پایان سال پاسخگو است.
وی با ذکر اینکه در سال گذشته روزهایی بودند که موجودی گندم به زیر یک هفته رسیده بود، گفت: ما ۳۰ هزار تن گندم را از طریق مرزهای زمینی وارد کشور و ثابت کردیم که اگر از طریق آبهای بین‌المللی هم مشکل وجود داشته باشد می‌توانیم از طریق زمینی کالا وارد کشور کنیم.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به دلیل موجودی مناسبی که در کشور وجود دارد واردات برنج، شکر و روغن توسط این شرکت متوقف شده است. وی در خصوص واردات گندم از هند و پاکستان گفت: ما حتی یک کیلوگرم گندم از هند و پاکستان وارد نکرده‌ایم و تهاتری که انجام می‌دادیم به این شکل بود که به تاجر هندی می‌گفتیم در ازای پول نفت از کانادا برای ما گندم بخرید.
همچنین قبادی گفت: اگر دامدارانی هستند که شیر خود را در چرخه بازرگانی کشور توزیع کرده‌اند اما مابه‌التفاوت قیمت نهاده را دریافت نکرده‌اند می‌توانند به ما مراجعه کنند.

کد مطلب: 85229
 
Share/Save/Bookmark