میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۳
 
 
وزیر دفاع آمریکا: به خلبان‌های عربستان آموزش می‌دهیم تلفات غیرنظامیان یمن را کمتر کنند
شهادت ۱۰ زن در حمله جنگنده‌های سعودی به الحدیده
شهادت ۱۰ زن در حمله جنگنده‌های سعودی به الحدیده
 

در حمله جنگنده‌های سعودی به «الحدیدة» یمن؛ ۱۰ زن جان خود را از دست دادند در حالی که همزمان آمریکا ادعا کرده با آموزش نیروهای سعودی به دنبال کم کردن تلفات غیر نظامیان است.
در حملات مجدد جنگنده‌های ائتلاف سعودی- آمریکایی به شهرستان «الخوخه» در استان «الحدیدة» در غرب یمن، ده زن جان خود را از دست دادند. خبرنگار شبکه «المسیرة« طی گزارشی اعلام کرد که جنگنده‌های متجاوز به مزرعه‌ای در شرق منطقه «قطابة» در شهرستان «الخوخة» حمله کردند که طی آن ۱۰ زن کشته شدند.در حمله جنگنده‌های سعودی به منطقه «تشدان» در شهرستان «غمر» واقع در استان صعده، نیز دو مرد و یک زن و یک کودک کشته و یک زن و کودک زخمی شدند و دو منزل مسکونی کاملا تخریب گردید. دو شهروند دیگر نیز در حمله این جنگنده‌های منطقه «بنی صیاح» در شهرستان مرزی «رازح» کشته شدند.
ائتلاف سعودی - آمریکایی اخیرا در سایه عدم تحقق اهدافش از آغاز جنگ یمن؛ بر شدت حملات خود علیه ملت یمن در استان‌های مختلف افزوده است به طوری که از آغاز دسامبر تاکنون، بیش از ۶۰۰ شهروند یمنی کشته و زخمی شده‌اند که اغلب آنها زنان و کودکان هستند.
در این میان وزیر دفاع آمریکا، بعد از انتشار گزارش سازمان ملل که نشان می‌دهد ائتلاف متجاوز سعودی در ۱۰ روز گذشته دست‌کم ۱۰۰ غیرنظامی در یمن را کشته مدعی شد کشورش در حال ارائه آموزش‌ به خلبان‌های این ائتلاف است. «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا بعد از آنکه در جمع خبرنگاران درباره میزان تلفات غیرنظامیان در حملات ائتلاف متجاوز عربستان به یمن و حمایت‌های واشنگتن از آن تحت فشار قرار گرفت گفت آمریکا با آموزش خلبان‌های عربستانی است در تلاش است این تلفات را کم کند.
اظهارات متیس یک روز بعد از آن مطرح می‌شد که یک گزارش سازمان ملل متحد افشا کرد تنها ظرف ۱۰ روز گذشته بیش از یکصد غیرنظامی یمنی در حملات ائتلاف متجاوز عربستان کشته شده‌اند. متیس در پاسخ به سوالی در این باره که آمریکا چه اقدامی در این زمینه انجام می‌دهد گفت: «ما به خلبان‌های [ائتلاف] شناسایی هدف و بالا بردن قابلیت‌هایشان را در آن مناطق آموزش می‌دهیم. ما با خلبان‌های آنها کار خواهیم کرد و برای آنها توضیح خواهیم داد که بمباران چطور انجام می‌شد.»
خبر دیگر از یمن آنکه یک منبع آگاه نظامی یمن اعلام کرد که پدافند هوایی ارتش یمن، یک فروند پهپاد سعودی را در شهرستان مرزی «حرض» سرنگون کرد. یکی منبع آگاه نظامی اعلام کرد که پدافند هوایی یمن، این پهپاد را در شهرستان مرزی حرض هدف قرار داد و ساقط کرد. یگان موشکی یمن یک موشک بالستیک را به سوی وزارت دفاع عربستان در ریاض شلیک کرده است.
محمد علی الحوثی رئیس شورای عالی انقلاب یمن خبر پرتاب موشک بالستیک را تأکید کرد اما به هدف این موشک اشاره‌ای نکرد. وی در پیامی توئیتری پرتاب این موشک را به یگان موشکی یمن تبریک گفت و آن را یک پیروزی دانست که به پیروزی‌ها در جبهه خوخه و سایر جبهه‌ها افزوده شده است. در تحولی دیگر نیروی ضدهوایی یمن توانست یک فروند هواپیمای جاسوسی متجاوزان سعودی را در منطقه جمارک در نزدیکی گذرگاه مرزی با عربستان سرنگون کند.
از سوی دیگر سه سازمان بین‌المللی با تاکید به نیاز فوری ۷۵ درصد از مردم یمن به کمک‌های بشر دوستانه، خواستار توقف فوری حملات متجاوزان سعودی و ائتلاف عربی _ آمریکایی به یمن و
امداد رسانی به یمنی‌ها شدند. مطبوعات ایتالیا از جمله روزنامه لارپوبلیکا با بازتاب دادن گزارشی از روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" درباره فروش تسلیحات ایتالیایی به عربستان سعودی نوشتند: ریاض در یمن از بمب‌های ساخت ایتالیا برای کشتن غیرنظامیان استفاده می‌کند. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونیسف» اعلام کرد که ۷۵ درصد خانواده‌های یمنی به کمک‌های فوری نیاز دارند. منابع خبری یمن سندی محرمانه از مکاتبات سفرای آمریکایی و اماراتی با مسئولان اطلاعاتی و نظامی آمریکا و سفرای کشورهای عضو شورای امنیت منتشر کردند که در آن «وقاحت» عربستان و امارات در یمن را نشان می‎دهد.
خبرگزاری یمنی الصحافه ضمن انتشار این سند به دو نکته اساسی اشاره کرده است: نکته اول، برگزاری دیدارهای مستمر سفیر عربستان در واشنگتن و سفیر امارات در آمریکا با دیگر سفرای کشورهای عضو دائم شورای امنیت و فرماندهان عالی رتبه امنیت ملی و اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا به منظور متقاعد کردن آنها به ضرورت برگزاری نشست فوق العاده شورای امنیت جهت صدور قطعنامه سازمان ملل درباره دخالت نظامی مستقیم علیه یمن و اتخاذ تدابیر حفاظتی در باب المندب و بنادر یمنی به بهانه «تهدیدات تروریستی حوثی‎ها» است.

کد مطلب: 102492
 
Share/Save/Bookmark