میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
ربیعی تشریح کرد
اقدامات دولت برای کاهش تبعات بارش برف سنگین
اقدامات دولت برای کاهش تبعات بارش برف سنگین
 

سخنگوی دولت گفت: تعداد روستاهایی که برق آنها بر اثر بارش‌های اخیر برف قطع شده است کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که ۹۰ هزار روستا بر اثر برف دچار مشکل شده بودند.
علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران درباره ارزیابی دولت از حضور پرشور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت:‌‌ هیأت دولت از حضور مردم در راهپیمایی روز گذشته ۲۲ بهمن تقدیر می‌کند. ضمن اینکه از همه افرادی که در این راهپیمایی حضور پیدا کردند سپاسگزاریم.
سخنگوی دولت تصریح کرد: راهپیمایی سال جاری ۲۲ بهمن برای همه ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این در حالی است که با وجود همه مشکلاتی که در کشور وجود دارد شامل تحریم‌ها و جنگ اقتصادی علیه مردم اما مردم کماکان در صحنه حضور داشته و در اصول اساسی هم نظر هستند. لذا این موضوع برای دولت فرصتی مغتنمی است.
وی با اشاره به بارش برف سنگین در برخی نقاط کشور گفت: مشکلاتی که این بارش برای مردم به وجود آورده در جلسه هیأت دولت مطرح شد و این در حالی است که دولت تلاش‌های زیادی کرد تا راه‌های مواصلاتی و اصلی کشور باز شود و عمده این مسیرها هم قابل تردد است و فقط چند مسیر مانده است.
سخنگوی دولت گفت: الحمدالله با کارهای صورت گرفته گاز در روستاهای مناطق برفگیر قطع نشده و منازل مردم گرم است. این در حالی است که ما در برق مشکل داشتیم اما با تامین اعتبار صورت گرفته و با اعزام تعدادی نیرو به استان‌های مختلف وزارت نیرو عملا سعی خواهد کرد مشکلات را برطرف کند.
ربیعی گفت: تعداد روستاهایی که برق آنها در اثر بارش‌های اخیر برف قطع شده است کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که ۹۰ هزار روستا در اثر برف دچار مشکل شده بودند. اما با توجه به گزارش امروز وزیر نیرو امیدواریم امروز مشکل برق این روستاها حل شود ضمن اینکه مشکلات جاده‌ای هم حل خواهد شد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه به مردم توصیه می‌کنیم با توجه به بروز مشکلات برف در جاده‌های کشور مسافرت نکنند افزود:‌ این برف منجر به بسته شدن برخی جاده‌‌های اصلی کشور شده بود. این در حالی است که برخی مردم از جاده‌های فرعی تردد می‌کنند و این اصرار برای عبور ومرور کمی مشکلات را زیاد کرده است لذا به آنها می‌گویم به توصیه دستگاه‌های اجرایی عمل کنند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: وزیر نیرو در جلسه هیأت دولت درباره رها سازی آب‌های پشت سدها نیز توضیحاتی داد تا استان‌هایی که در اثر بارش‌های فروردین ماه دچار مشکل خواهند شد معضلی را نداشته و غافلگیر نشویم.
ربیعی گفت: مردم باید به توصیه‌های سازمان هواشناسی و اخطارهای پلیس راه توجه کنند و وقتی به مردم تاکید می‌کنند که مسافرت نکرده و تردد نکنند مردم هم باید به این توصیه توجه کنند.
سخنگوی دولت درباره شایعه استعفای رئیس جمهوراظهار کرد: قبلا نوشته ام که تا ۱۲مرداد۱۴۰۰ دولت در کنار مردم بوده و نگاه رو به جلو هم دارد. ازین پس هم هر شایعه ای درباره استعفای رئیس جمهور را پیشاپیش تکذیب می‌کنیم.

امیر حاتمی: ممکن است ماهواره‌ای با اهداف دفاعی استفاده کنیم
وزیر دفاع با بیان اینکه ماهواره و ماهواره‌بر یک موضوع غیرنظامی است، گفت: ممکن است ماهواره‌ای با اهداف دفاعی هم استفاده کنیم، اما ماهواره‌بر یک موضوع کاملا غیردفاعی است و حق مسلم و قطعی ملت ایران است و ما هم با قدرت توسعه این برنامه را پیش می‌بریم و هیچ منعی هم برای آن در دنیا وجود ندارد.
امیر حاتمی در حاشیه جلسه هیات وزیران و در جمع خبرنگاران در خصوص ادعای وزارت امور خارجه فرانسه و وزیر خارجه آمریکا پیرامون برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه موضوع پرتاب ماهواره و ماهواره بر در دنیا روشن است و ارتباطی با بحث موشکی ندارد، اظهار داشت: در بحث موشکی هم آن چیزی که منع شده، ساختن و پرداختن به موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است که در جمهوری اسلامی ایران چنین چیزی وجود ندارد و کلیه موشک های ما که به آنها افتخار می کنیم و یک مولفه مهم قدرت دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران است با سر جنگی متعارف استفاده می شود و الحمدالله چون دقت آنها بسیار بالاست و آمریکایی ها هم این دقت را در عین الاسد به خوبی لمس کردند، نیازی به چیز دیگری نداریم. وی تاکید کرد: ما موشک های دقیق با سرجنگی متعارف داریم.
امیر حاتمی با بیان اینکه ماهواره ظفر-۲ نیز با ماهواره بر سیمرغ پرتاب خواهد شد، گفت: ماهواره‌بر سیمرغ و ماهواره‌های ما هنوز موضوعی تحقیقاتی هستند و حتما این تحقیقات تا جایی که به ثبات برسد و بتوانیم آن را پایدار کنیم، ادامه خواهد یافت و در اولین فرصتی که بتوانیم این کار را انجام خواهیم داد که فکر کنم حول و حوش اوایل سال آینده خواهد بود.

نمکی:
تاکنون مورد مثبتی از کرونا در کشور نداشته‌ایم
وزیر بهداشت با بیان اینکه قطعا کرونا یک تهدید جدی است و صدای پای آن از پشت مرزها شنیده می‌شود، گفت: تا امروز مورد مثبتی از ‌کرونای جدید نداشتیم.
سعید نمکی ادامه داد: خانمی ‌در زنجان بود که چند وقت تحت نظر بود و سه بار تست شد که ‌‌آخرین تست وی‌ هم ‌منفی بوده است.۳۶ مبادی ورودی به کشور از طریق زمینی، هوایی و دریایی برای پیشگیری از ویروس کرونا کنترل می شود. وی ادامه داد: ویروس کرونا برای جهان و ما تهدید جدی است و اکنون تمام پروازهای مستقیم چین به کشور متوقف شده و به وزارت امور خارجه اعلام کردیم اگر ایرانیانی که می خواهند از چین وارد کشور شوند از قبل فهرست آنها را به ما بدهند تا بررسی کنیم.
وی با بیان اینکه مردم نیاز متداول به ماسک ندارند، گفت: بر اساس مکاتبات با گمرک واردات پارچه های مخصوص ماسک و ماسک را متوقف کردیم و با پارچه های تولید داخل، ماسک تهیه می کنیم و استفاده از آن را بطور متداول به مردم نیز توصیه نمی‌کنیم.

آذری‌جهرمی: ماهواره ظفر ۹۵ درصد موفق بود
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه ماهواره ظفر ۹۵ درصد موفق بود، گفت: هیچ نشانه‌ای از دخالت سرویس‌های جاسوسی خارجی در عدم موفقیت قرارگیری ماهواره در مدار دیده نمی‌شود. محمدجواد آذری‌ جهرمی در مورد انتشار لباس فضایی در توئیتر خود گفت: انسان باید صداقت و شجاعت بیان را داشته باشد. به نظر می‌رسد که لازم است یک توضیح بسیار شفاف داد و هدف ما از آن مسئله این بود که ما برنامه ارسال فضانورد را که سفارش ۵ کپسول زیستی را داده بودیم، رسانه‌‌ای کنیم و دوستان پیشنهاد داشتند یک پیش خبر رسانه‌ای نسبت به موضوع داده شود و یک خطای غیرقابل انکار در این مسئله رخ داد و تیم ما در انتخاب این تصویر اشتباهاتی کرده بودند و افکار عمومی حساسیت نشان داد.
وزیر ارتباطات ادامه داد: البته من همان شب توضیح دادم اما به نظر می‌رسد در مورد این موضوع هم باید بدون لکنت عذرخواهی کرد و توضیح داد این یک اشتباه رسانه‌ای بود که توسط تیم ما در انتخاب آن لباس بود.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش که علت نرسیدن ماهواره ظفر به سرعت مورد نظر چه بوده است‌، تصریح کرد: ۱۲ ثانیه لعنتی! دوازده ثانیه آخری که این ماهواره باید سوخت یا توان موتورش افزایش پیدا می‌کرد که به آن سرعت برسد، نرسید و این هم می‌تواند به کیفیت سوخت و هم به عزم مرحله دوم ماهواره بر ربط داشته باشد و هم به توان موتور ربط داشته باشد.
وزیر ارتباطات درباره طرح بحث خرابکاری در ارسال ماهواره ظفر گفت: چنین موضوعی نیست و کاملا برنامه و سنسورها چارچوب‌هایی که برای ماهواره سیمرغ بودند ثبت کرده و مشخص است که مشکل چه چیزی بوده است و هیچ ارتباطی با دخالت سرویس‌های جاسوسی خارجی در این موضوع دیده نمی‌شود.

پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی درباره صلاحیت داوطلبان انتخاباتی تحویل هیأت وزیران می‌شود
معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: پیش‌نویس لایحه برگزاری همه‌پرسی درباره صلاحیت داوطلبان انتخاباتی بزودی تحویل هیأت وزیران می‌شود.
پیش‌نویس لایحه همه‌پرسی درباره صلاحیت داوطلبان انتخاباتی تحویل هیأت وزیران می‌شود
لعیا جنیدی اظهار کرد: لوایحی که برای همه پرسی تدوین می‌شود معمولاً باید کوتاه و روشن باشد و پاسخ آنها نیز به صورت آری یا نه باشد.

کد مطلب: 112798
 
Share/Save/Bookmark