میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۱
 
 
طرح‌های سوخته
فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی خواستار آتش بس در یمن شده و ادعای کاهش برخی محدودیت‌ها در قابل فرودگاه صنعا و بندر الحدیده شده ا

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی خواستار آتش بس در یمن شده و ادعای کاهش برخی محدودیت‌ها در قابل فرودگاه صنعا و بندر الحدیده شده است. این طرح با مخالفت یمنی‌ها همراه شده است. حال این سوال مطرح است که چرا یمنی‌ها با این طرح مخالفت کرده اند. ؟ پاسخ به این پرسش در چند حوزه قابل ارزیابی است.
نخست آنکه این طرح در قالب یک میانجی مطرح شده است که به اصطلاح میان گروه‌های داخلی یمن میانجی گری می کند حال آنکه سعودی خود ریشه اصلی تجاوز به یمن حال آنکه هیچ اشاره‌ای به ماهیت متجاوزسعودی در این طرح نشده است.لذا یمنی‌ها این طرح را اقدامی برای پاک سازی پرونده جنایات سعودی می دانند که با فریب کاری القاء جنگ داخلی بودن یمن صورت می گیرد.
دوم آنکه طرح مذکور در شرایطی صورت می گیرد که یمنی‌ها دست برتر را در جنگ نسبت به سعودی دارند از یک سو علمایت‌های موشکی و پهپادی به مراکز نظامی و فرودگاهی استراتژیک سعودی ابعاد گسترده‌ای گرفته است. از سوی جنگ در مارب به سود انصارالله و ارتش یمن در جریان است و ازادسازی این منطقه نزدیک است. طرح آتش بس در چنین شرایطی از دیدگاه یمنی‌ها اقدامی فرافکنانه برای رهایی سعودی از شکست در جنگ هوایی و زمینی و متوقف سازی آزادسازی مارب است.
سوم آنکه سعودی در حالی ادعای آتش بس سر می دهد که در ۶ سال تجاوز به یمن بارها ادعای آتش بس سر داده و هرگز آنها را اجرا نکرده است. سعودی هیچ ضمانت اجرایی برای پایبندی به اتش بس نداشته است و همواره اتش بس بهانه‌ای تشدید حملات به یمن بوده است چنانکه اکنون نیز به بهانه وادار سازی یمن به پذیرش اتش بس بمباران مناطق غیر نظامی را تشدید کرده است.
چهارم آنکه طرح سعودی ادامه طرح‌های اخیر آمریکایی‌ها مبنی بر ادعای اقدام برای پایان جنگ یمن است. این ادعابرای پاسخگوی به افکار عمومی جهان در حالی مطرح می شود که کشورهای غربی هیچ اقدامی برای شکستن محاصره یمن صورت نداده و حتی برخی اعضا و مقامات نظامی و سیاسی یمن را تحریم کرده‌اند. یمنی‌ها طرح آتش بس را اقدامی برای تطهیر کارنامه سیاه غرب در یمن در برابر افکار عمومی داخلیشان می دانند.
پنجم آنکه طرح سعودی و پیشتر از آن طرح آمریکایی‌ها با ادعاهای واهی نسبت دادن تجاوز سعودی به یمن به دخالت ایران در یمن همراه بوده است. یمنی‌ها تاکید دارند که طرح اتهامات واهی در طرح آتش بس سعودی به ایران، خود سندی دیگر بر سیاسی کاری و غیر واقعی بودن این طرح است که صرفا برای فریب یمنی‌ها و افکار عمومی صورت گرفته است.
ششم آنکه یمنی‌ها تاکید دارند جنگ و تجاوز را سعودی آغاز کرده است و راهکار پایان آتش بس آن نیز پایان حملات به یمن، رفع تحریم‌ها و محاصره و پذیرش حق تعیین سرنوشت برای ملت یمن است. با توجه به اینکه هیچ کدام از این اصول در طرح سعودی وجود ندارد یمنی‌ها آن را غیر قابل قبول و به دور از منطق و رفتار صلح طلبانه می دانند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 117496
 
Share/Save/Bookmark