میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
اقدامات تلافی‌جویانه چین در برابر تهدیدات ایالات متحده در چنگدو
پرچم آمریکا به پایین کشیده شد
پرچم آمریکا به پایین کشیده شد
 

تنش‌ها میان چین و آمریکا هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه به دنبال تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون و اقدام تلافی جویانه پکن در بستن کنسولگری آمریکا در شهر «چنگدو»، رسانه‌های چینی گزارش دادند که پرچم آمریکا از ساختمان کنسولگری این کشور در چنگدو پایین کشیده شده است.
چهارشنبه گذشته، واشنگتن از پکن خواست کنسولگری خود در شهر هیوستون ایالت تگزاس را ظرف ۷۲ ساعت تعطیل کند. بلافاصله دولت چین نیز به آمریکاییها دستور داد کنسولگری خود در شهر چنگدو را تعطیل کنند. وزارت خارجه چین همچنین از ورود غیرقانونی نیروهای آمریکایی به داخل کنسولگری که پس از دستور تعطیلی آنصورت گرفته بود به شدت انتقاد کرد و آن را برخلاف عرف و قوانین بین المللی خواند.
طبق گزارش‌های رسانه‌ای و تصاویر منتشر شده، کنسولگری چین در شهر هیوستون آمریکا اندکی پس از تعطیل شدن، مورد تعرض نیروهای آمریکایی قرار گرفته بود.وزارت خارجه چین در پاسخ به اقدام آمریکا علیه کنسولگری چین در ایالت تگزاس، از تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در یکی از مهم‌ترین شهرهای اقتصادی و ارتباطی خود خبر داد.بر این اساس، پلیس و چنگدو از ساعات آغازین دیروز معابر منتهی به این ساختمان را مسدود کرده و چهار نیروی امنیتی با تجهیزات محافظتی به سمت ورودی آن رفتند.
صفحه توئیتر «چاینا دیلی» نیز نوشت که مسئولان چینی با ورود به ساختمان کنسولگری آمریکا، کنترل آن را به دست گرفته‌اند.شهر مهم چنگدو، مرکز استان سیچوآن و در جنوب غرب چین و یکی از مهم‌ترین مراکز اقتصادی، حمل‌ونقل و ارتباطی چین است. این شهر را به عنوان مرکز و بنیانگذار صنایع الکترونیک و فناوری اطلاعات ملی چین می‌شناسند و شرکت‌های سرشناس و چندملیتی متعددی از جمله مایکروسافت، موتورولا، نوکیا، آلکاتل و اینتل در این شهر مهم مشغول فعالیت هستند. وزارت خارجه آمریکا ضمن تایید تعطیلی کنسولگری این کشور در «چنگدو»، درباره اقدام متقابل و تلافی‌جویانه پکن در واکنش به فرمان واشنگتن برای بستن کنسولگری چین در هیوستون ابراز تاسف کرد. خبر دیگر آنکه توییت سفیر آمریکا در ایسلند که در آن از عبارت «ویروس چینی نامرئی» برای اشاره به ویروس کرونا استفاده شده بود، خشم و انزجار مردم ایسلند را برانگیخت. بسیاری در ایسلند معتقدند استفاده از عبارت "ویروس چینی" از سوی سفیر، اقدامی غیردیپلماتیک بوده و به همین دلیل عده‌ای از وی خواستند پرچم ایسلند را از توییت خود حذف کند.
اما تنش‌ها میان آمریکا و چین صرفا به عرصه دو جانبه معطوف نمی‌شود و دامنه آن را در روابط هند و چین نیز می‌توان مشاهده کرد چنانکه تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ارتش هند برای مقابله با تجمع نظامیان چینی در منطقه مرزی بین دو کشور، تانک‌های «تی۹۰» را در منطقه لداخ مستقر کرده است.به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» تصاویر ماهواره‌ای از دو منطقه «اقصی چین» و «لداخ» در دو سوی مرز چین و هند نشان می‌دهد ارتش‌های دو کشور در حال انباشتن تجهیزات و نیروی نظامی در این مناطق هستند.
بر این اساس، ارتش هند که با توجه به تقویت مواضع نظامی چین در منطقه مرزی احتمال می‌دهد آنها برای زمستانی سخت و طولانی در هیمالیا آماده می‌شوند، تانک استقرار تجهیزات خود در طرف مقابل مرز را سرعت بخشیده است. در این میان رهبر سابق کنگره حزب اپوزیسیون هند، نخست‌وزیر این کشور را به خاطر نحوه رسیدگی به درگیری‌های مرز هند-چین در دره گالوان واقع در لداخ شرقی به شدت مورد انتقاد قرار داد. در حالی که هند ۲۰ سرباز را در درگیری‌ها از دست داد، تلفات طرف چینی هنوز اعلام نشده است.
نارندا مودی پیشتر در نشستی با حضور تمام احزاب، مدعی شد هیچ‌کس به قلمروی هند وارد نشده و حتی یک اینچ از این قلمرو هم به خاطر یک موجودیت خارجی از بین نرفته است. خبر دیگر آنکه دیپلمات ارشد روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین راهبرد دفاع ملی جدید واشنگتن در قبال پکن و مسکو را ماموریتی غیرممکن ارزیابی کرد.

کد مطلب: 114697
 
Share/Save/Bookmark