میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۶
 
 
تعاملات شرقی

شرق آسیا این روزها دورانی قابل توجه را سپری می‌کند که شاید تا پیش از این چندان مشابه آنها دیده نشده است. یکی از این امور مربوط به شبه‌قاره کره است. رهبر کره شمالی به همراه ۹ مقام ارشد این کشور در دیداری بی‌سابقه پس از عبور از مرز دو کره با رئیس‌جمهور کره جنوبی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. «کیم جونگ اون» رهبر جوان کره شمالی به همراه مقامات ارشد این کشور با عبور از مرز مشترک دو کره با «مون جائه این» رئیس‌جمهور کره جنوبی اولین دیدار رسمی خود را برگزار کرد. «کیم جونگ اون» نخستین رهبر کره شمالی است که از ۱۹۵۳ یعنی پایان جنگ دو کره، از کره جنوبی دیدار می‌کند.
اما اتفاق مهم دیگر در روابط میان هند و چین بوده است. نارا ندرا مودی، نخست‌وزیر هند در سفری کم سابقه به کشور همسایه شرقی و رقیب قدیمی یعنی چین رفته است. پکن و دهلی‌نو به عنوان دو رقیب در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه به شمار می‌روند و سفر نخست‌وزیر هند به چین با وجود این رقابت‌ها و اختلافات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
نخست‌وزیر هند در سفر خود به چین، طی توقف ٢٤ ساعته در شهر "ووهان" داشت، با "شی جی پینگ" رئیس‌جمهور چین دیدار و پیرامون روابط فی‌مابین گفت‌وگو کرد. این گفت‌وگوها در حالی صورت می‌گیرد که علاوه بر اختلافات تاریخی میان دو کشور، در ماه‌های اخیر مناقشه دو طرف بر سر یک منطقه مرزی واقع در رشته کوه‌های "هیمالیا" بالا گرفته بود.
یکی از اولین و در عین حال اساسی‌ترین اختلافات دهلی نو و پکن به اختلاف در مناطق مرزی دو کشور مربوط است. برهمین اساس نیز در جریان دیدار اخیر رهبران چین و هند دو طرف توافق کردند که برای جلوگیری از بروز تنش‌های مرزی تماس مداوم میان نیروهای نظامی برقرار شود.
بررسی آنچه در شبه‌جزیره کره و نیز مناسبات هند و چین می‌گذرد نشان می‌دهد که کشورهای این منطقه به دنبال پایان دادن به چالش‌های پیش‌روی هستند تا در کنار اهداف اقتصادی زمینه را برای مقابله با بحران‌سازی خارجی در منطقه فراهم کنند. دخالت‌ها و اختلاف‌افکنی‌هایی که از سوی کشورهایی مانند آمریکا در روابط این کشورها صورت گرفته از یک‌سو براقتصاد آنها تاثیر منفی داشته و از سوی دیگر رقابت منطقه‌ای را ایجاد و منطقه را می‌رود تا به انبار باروت مبدل سازد.
حرکت دو کره و هند و چین را می‌توان اقداماتی درونی برای مقابله با این وضعیت دانست که نشات گرفته از بلوغ سیاسی منطقه برای مقابله با طراحی‌های مخالفان ثبات منطقه‌ است و این رفتارها چندان ارتباطی به جنجال‌سازی‌ها و اعمال فشارهای آمریکا آمریکا ندارد. 


نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104193
 
Share/Save/Bookmark