میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸
 
 
لندن با وجود برگزیت دست به دامان سامانه بهداشتی اروپا شد
ساکنان محله‌های فقیرنشین انگلیس قربانیان کرونا
ساکنان محله‌های فقیرنشین انگلیس قربانیان کرونا
 

سیاست‌های سرمایه دارانه دولت انگلیس موجب شده تا این روزها منطقه‌های فقیر نشین به اصلی‌ترین قربانیان کرونا مبدل شوند چنانکه نتیجه دو تحقیق جداگانه نشان می‌دهد که ویروس جدید کرونا در محله‌های فقیرنشین بریتانیا دو برابر بیشتر از محله‌های ثروتمندان قربانی گرفته است.
بنا به نتیجه پژوهش‌های انجام شده آمار مرگ و میر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در میان اقلیت‌های قومی بریتانیا نیز در مقایسه با اکثریت جامعه بیشتر است.اداره ملی آمار بریتانیا با بررسی پرونده بیش از ۲۰ هزار نفر از جان باختگان بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا دریافته است که میزان مرگ و میر در مناطق فقیرنشین این کشور ۵۵.۱ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است. این در حالی است که این رقم در مناطقی که افراد فقیر کمتر در آنها سکونت دارند تنها ۲۵.۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است. در بررسی اداره ملی آمار بریتانیا محله‌های فقیرنشین به مناطقی اطلاق شده است که آمار بیکاری و جرم و جنایت در آنها بیشتر از دیگر مناطق است. از سوی دیگر دسترسی به امکانات پزشکی و درمانی نیز در این مناطق دشوارتر است. از سوی دیگر نتیجه پژوهش موسسه مطالعات مالی، مستقر در لندن نشان می‌دهد که شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا در میان سیاهپوستان و اقلیت‌های قومی بریتانیا بیشتر از سفیدپوستان است. به گفته محققان این موسسه یکی از دلایل این امر فعالیت سیاهپوستان و اعضای اقلیت‌های قومی در مشاغلی است که آنها را بیشتر در معرض ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا قرار می‌دهد.
تیم کوک، استاد دانشگاه بریستول در این مورد می‌گوید: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد که ۶۳ درصد از کارکنان بخش بهداشت و درمان که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند یا سیاهپوست یا از اقلیت‌های قومی بودند.» بحران کرونا چنان انگلیس را فراگرفته است که، انگلیس با وجود خروج از اتحادیه اروپا، برای مهار همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و ارائه طرح عبور از قرنطینه، به سامانه بهداشتی اتحادیه متوسل شده است. از آلمان نیز خبر می‌رسد که صدها نفر از مردم آلمان علیرغم ممنوعیت‌های وضع شده، در روز جهانی کارگر در بحبوبحه شیوع «کرونا» در یکی از میدان‌های برلین تجمع کردند تا به تداوم قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی اعتراض کنند.
از آمریکا نیز خبر می‌رسد هزاران شهروند کالیفرنیایی در سرتاسر این ایالت دست به تظاهرات زده و لغو قوانین قرنطینه و بازگشایی کسب‌وکارها را خواستار شدند. رئیس جمهور آمریکا در حمایت از معترضان مسلحی که قصد داشتند وارد ساختمان ایالتی کنگره در میشیگان شوند گفت، مسئولان این ایالت باید با آن‌ها به توافق برسند. رئیس جمهور آمریکا با حمله به دو شبکه خبری«سی‌ان‌ان» و «ان‌بی‌سی» ، آنها را دست‌نشانده‌های چین و دشمن مردم آمریکا توصیف کرد. رئیس‌جمهور آمریکا با متهم کردن پکن به انتقال ویروس کرونا از شهر «ووهان» به دیگر نقاط جهان، این کشور را بار دیگر با افزایش تعرفه‌ تهدید کرد. خبر دیگر از آمریکا آنکه هزاران نفر از مستاجران در شهر‌های مختلف آمریکا در اعتراض به وضع بیکاری ناشی از کرونا و پرداخت اجاره بها تظاهرات کردند. آلبرایت وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با انتقاد از سیاست "اول آمریکا" دونالد ترامپ در بحث سیاست خارجی گفت، این رویکرد واکنش ایالات متحده به شیوع ویروس کرونا را با مانع مواجه کرد.
جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حمایت دونالد ترامپ از معترضان مسلح در ایالت میشیگان به شدت انتقاد و از فرماندار این ایالت حمایت کرد. «جو بایدن» رقیب احتمالی دموکرات دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حمایت ترامپ از معترضان مسلح در ایالت میشیگان انتقاد کرد و از وجود نشانه‌های نژادپرستی در این اعتراضات خبر داد.

کد مطلب: 113599
 
Share/Save/Bookmark