میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۱
 
 
نگاهی به توقیف عجولانه روزنامه کیهان
یک بام و دو هوای شورای امنیت ملی
یک بام و دو هوای شورای امنیت ملی
 

اعلام خبر توقیف ۲ روزه روزنامه کیهان به علت تیتری که درخصوص مقاومت مردم یمن منتشر کرده بود، شاید بعیدترین خبری بود که می‌توان آن را در حوزه رسانه‌ای ایران شنید اما این امر صورت گرفت و واکنش‌های بسیاری به دنبال داشت.
عده‌ای توقیف آن را در نقض آزادی‌بیان دانستند و تاکید کردند دولتی که شعارش آزادی‌بیان است باید تحمل بیشتری را از خودش در ارتباط با نقدها و رسانه‌ها نشان دهد و از سخن خوب منتقد حمایت کند.
از سوی دیگر برخی نیز نسبت به آن ابراز خرسندی کردند و آن را تلافی توقیف برخی از رسانه‌های جناح‌های متقابل دانستند که در سال‌های قبل صورت گرفته بود.
روزنامه کیهان روز دوشنبه تیتر یک و گزارش اصلی خود را به حمله موشکی از یمن به عربستان سعودی اختصاص داد. روزنامه کیهان دوشنبه تیتر زده بود «شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی دوبی» و همچنین در گزارش اصلی خود نوشت: «الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای‌تر و تمیز دوبی بچرخاند.»
چنین خبری واکنش‌های متعددی در بین مسئولان و رسانه‌های جناح مخالف این روزنامه به وجود آورد. هیئت نظارت بر مطبوعات برای این مطلب به کیهان تذکر داد و سخنگوی دولت نیز اظهار داشت: "برخورد قانونی" با روزنامه کیهان پیگیری می‌شود.
اگرچه روزنامه کیهان روز بعد در مطلبی با تیتر "مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است؛ نه نگرانی برای برج‌های دوبی"، از عملکرد خود دفاع کرد اما خبرگزاری‌ها گزارش دادند که دادستانی تهران روزنامه کیهان را با شکایت شورای امنیت ملی به ریاست رئیس‌جمهور برای دو روز (شنبه و یکشنبه هفته) توقیف کرد.
دلیل این امر از سوی دادستانی عملکرد کیهان "برخلاف سیاست‌های اصولی و بین (روشن) جمهوری اسلامی ایران در مسایل و امنیت منطقه‌ای" توصیف شده بود.
این درحالی است که مردم کشورمان معتقدند که ائتلاف سعودی در جنایاتی که علیه ملت مظلوم یمن اتفاق می‌افتد سهیم و شریک و همه آنها جنایتکار جنگی هستند و این حق یمنی‌ها است که از خودشان دفاع کنند.
کارشناسان سیاسی نیز تاکید می‌کنند اینکه رژیم آل‌سعود مدعی شده که فعالیت‌های موشکی یمن با کمک ایران بوده یک گزافه‌گویی است کیهان با تیتر مناسب و به‌جای خود یادآوری می‌کند که انتقام‌گیری مردم مظلوم یمن از کشورهای جنایتکار در جریان است.

توقیف به خاطر حمایت از یمن
این درحالی است که انتظار نمی‌رفت که این تحلیل‌ها از این تیتر به گونه‌ای باشد که مخالف با مصالح کشور تلقی شود چراکه به نظر می‌رسد که موضوع به گونه‌ای غیرمنصفانه تحلیل شده است.
نگاهی به مطالب روزنامه کیهان نشان می‌دهد که این تیتر درخصوص پوشش خبری تهدید آل‌سعود و هم‌پیمانانش در منطقه توسط یمن بود در عین حال خبر از سوی منبع دیگری اعلام شده است و کیهان صرفاً‌ به نقل از انصارالله یمن نقل قول کرده بود.
در حقیقت تیتر کیهان موضوعی بر خلاف امنیت ملی را بیان نمی‌کرد و منظور از آن تأیید ادعاهای رژیم سفاک و خونریز عربستان در مورد کشورمان نبود یا نقشه ایران برای منطقه نبود.
اگر چه کیهان می‌توانست با روتیتری بر مطلب، این موضوع را روشن‌تر و مشخص‌تر کند و ملاکی برای جنگ‌طلبی و تهدید از سوی کشورمان تلقی نشود اما چنین امری صورت نگرفت.
مدیرمسئول روزنامه کیهان در این‌باره اظهار داشت: بسيار بعيد می‌دانم كه شورای ‌عالی‌امنيت ملی حمايت از جنايتكاران كودک‌كش آل‌سعود و اماراتی‌ها را بر حمايت از مردم مظلوم يمن ترجيح بدهد، و از دادستانی هم انتظار نمی‌رود كه كيهان را به خاطر دفاع از مسلمانان مظلوم يمن توقيف كند.
حسین شریعتمداری پس از توقیف کیهان نیز گفت: سوال ما این است که این اقدام مشترک وزارت ارشاد، شورای عالی امنیت ملی و دادستانی تهران، غیر از ارسال پیام حمایت برای رژیم‌های جنایتکار آل سعود و امارات چه مفهوم دیگری می‌تواند داشته باشد!؟ وی گفت: بنده از دادستان تهران و دبیر شورای عالی امنیت و وزیر ارشاد دعوت می‌کنم که اگر اقدام خود را قانونی و به نفع مصالح ملی کشور می‌دانند در یک مناظره تلویزیونی شرکت کنند و از اقدامی که انجام داده‌اند دفاع کنند. این یک درخواست منطقی است و نباید از پذیرش آن شانه خالی کنند. کیهان برای اثبات قانونی بودن حرکت خود اسناد و دلایل مستحکم و غیرقابل انکاری دارد که به وضوح نشان می‌دهد اقدام ما دقیقا در جهت مصالح و امنیت ملی بوده است و توقیف کیهان در نقطه مقابل آن است.
اما این امر صورت گرفت، این درحالی است که خواسته افکار عمومی بر این است که تمامی مواردی که امنیت ملی را تهدید می‌کند مورد نظر دادستانی قرار بگیرد و این امر خلاصه به برخی از موارد نشود.

توجه به امنیت ملی همیشگی است؟
بسیاری از کارشناسان سیاسی عقیده دارند که تیتر کیهان در حالی مورد انتقاد گرفته است که نه تنها رسانه‌های ائتلاف عربی هر روز در مقالاتی توهین‌آمیز سیاست‌های ایران را زیر سوال می‌برند بلکه حتی مقامات این کشور نیز علناً در گفت وگوها و صحنه‌های سیاسی این موضوعات را تاکید و در بسیاری از موارد حتی به خود اجازه داده و تهدیداتی را به زبان می‌آورند.
در این شرایط کشور رسانه‌های کشور، نه تنها بایستی چنین مواردی را محکوم کنند بلکه در حمایت از سیاست‌های محور مقاومت اقدامات تدافعی یمن را حمایت کنند.
بی‌تفاوتی در مسئله مظلومیت کشورهای مسلمان موضوعی نیست رسانه‌های کشور درباره آن ساکت باشند و این اقدام یک نوع عقب‌گرد محسوب می‌شود. در عین حال مصلحت دولت نیست که روزنامه‌ای پشتیبان نظام محسوب می‌شود نتواند آزادانه مطالبش را مطرح کند.
بار دیگر در کشور شاهد بوده‌ایم که برخی از رسانه‌ها به مصوبات شورای عالی امنیت ملی درباره حصر توجه نکردند یا سپاه و حاج قاسم و برنامه موشکی کشور مورد نقد و انتقاد قرار داده‌اند. حتی شاهد تیتری به عنوان "سرتیپ حسین همدانی در سوریه کشته شد " از سوی برخی از رسانه‌ها بوده‌ایم و حتی برخی از آنها پیگیر مطالبی از برخی از سایت‌های معاند همچون آمدنیوز هستند آیا نبایستی به این موضوعات هم توجه شود؟

کارشناسان چه می‌گویند؟
در چنین شرایطی توقیف کیهان با مخالفت بسیاری از کارشناسان سیاسی و مسئولان روبه‌رو شد.
نماینده محلات در مجلس بااشاره به توقیف کیهان به‌علت نقل قول از انصارالله گفت: آیا سخن گفتن علیه صنایع موشکی کشور در انتخابات یاخزانه کشور را خالی اعلام کردن هنگام مذاکرات برجام مطابق با امنیت ملی بود؟
علیرضا سلیمی گفت: به نظر می‌رسد در صدور حکم توقیف دقت لازم صورت نگرفته است، چراکه خبر از سوی منبع دیگری اعلام شده است و کیهان صرفاً‌ نقل قول کرده است.
وی با اشاره به اینکه حساسیت بر روی مقوله امنیت ملی مورد تأکید نمایندگان مجلس هم است، اظهار داشت: البته خوب است که در سایر موارد هم چنین حساسیتی وجود داشته باشد.
از سوی دیگر سلیمی با اشاره به سخره گرفتن احکام قضایی اسلام از سوی برخی چهره‌ها و رسانه‌های کشور گفت: جای سؤال است که چرا این موضوع مورد رسیدگی قرار نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: در دیگر موارد مغایر با امنیت ملی که مورد رسیدگی قضایی قرار نگرفته است تضمین برشمردن امضای جان‌کری وزیر خارجه سابقه آمریکا پای برجام است؛ و امروز نتیجه این اعتماد را در نقض عهدهای آمریکا مشاهده می‌کنید؛ آیا این مخالف امنیت ملی نبود؟
وی اظهار داشت: آیا مقامی که در تریبون اصلی اعلام کرد که آمریکا با یک موشک می‌تواند ما را نابود کند سخنش خلاف امنیت ملی نبود؟
سلیمی خاطرنشان کرد: آیا سخن آن‌ها که هنگام مذاکرات برجام اظهار می‌داشتند که خزانه کشور خالی است، مطابق با امنیت ملی است؟
وی تأکید کرد: ما انتظار داریم که دادستان قاطعیت خود را در همه موارد نشان دهد، نه اینکه در یک جا ورود کند ولی در بسیاری از موارد حساسیت نشان ندهد.
نماینده مردم محلات در مجلس گفت: یا به عنوان مثال درباره تخلفات گسترده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری که شورای نگهبان رسماً‌ آن را اعلام کرد چرا توضیحی از سوی مقامات قضایی داده نمی‌شود که چه اقدامی در این باره کرده‌اند؟ وی یادآور شد: رسماً اعلام شد که بسیاری از فرمانداران و استانداران مرتکب تخلفات در انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند، اما چرا نام آنها اعلام نمی‌شود؛ البته بسیاری هم امروز در مسند نیستند و جابه‌جا شده‌اند.
سلیمی در ادامه گفت: ما به عنوان اعضای هیأت نظارت بر انتخابات شوراها در استان مرکزی نسبت به تخلفات رخ داده شکایت کردیم، ولی هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است.
وی با اشاره به عدم هرگونه کنترل بر روی محتواهای منتشر شده در فضای مجازی عنوان داشت: در این فضا همه چیز به سخره گرفته شده از شاه مخلوع تمجید می‌شود و زمینه‌های مانور ضد انقلاب فراهم می‌شود؛ آیا اینها هیچکدام مخالف امنیت ملی نیست؟
نماینده مردم محلات در مجلس گفت: چرا درباره متخلفان گردن‌کلفت اقتصادی مماشات صورت می‌گیرد؛ البته یک مقام قضایی اعلام کرد که قوه قضاییه جهت عدم رسیدگی به پرونده‌های اینها تحت فشار قرار گرفته است. وی ادامه داد: اختلاس‌های چند هزار میلیاردی که در این چند سال صورت گرفته است مغایر با امنیت ملی نیست؟ چرا برخی از آنان مشمول مرور زمان می‌شود؟
سلیمی گفت: پرونده ظلمی که به دانشجویان بورسیه در دولت یازدهم صورت گرفت چرا با وجود تأکید رهبر معظم انقلاب به آن رسیدگی نمی‌شود؟
از سوی دیگر عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بیان اشت: اگر بخواهیم فهرستی از تخلفات در انتخابات مغایر با امنیت ملی بعضی مسئولان و مدیران ارائه کنیم لیست بلندبالایی می‌شود، اما به هر حال افکار عمومی منتظر پاسخ‌های شفاف قوه قضاییه درباره همه اقدامات مغایر با امنیت ملی است.
حجت‌الاسلام حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم در مجلس گفت:‌ با توجه به مواضع ضد استکباری روزنامه کیهان و اینکه این روزنامه همواره در جهت تقابل با منافع آمریکا و دشمنان نظام حرکت کرده و دیگر اینکه نماینده ولی فقیه نیز در این روزنامه حاضر است توقیف آن صحیح نیست.
نوروزی خاطرنشان کرد: روزنامه کیهان از منتقدان مشوق است و چه در دوران سازندگی و اصلاحات و در چه دولت‌های بعد بدون حزب‌گرایی و جناح‌گرایی به مسیر خود ادامه داد.
وی گفت: من به عنوان یک قاضی و حقوقدان نتوانستم هضم کنم که روزنامه کیهان توقیف شده است و انتظار می‌رود تا با رسانه‌ها با دید بازتری برخورد شود و اینگونه رسانه‌ها در تنگنا قرار نگیرد.
سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت:‌ اگر تخلف مطبوعاتی هم صورت گرفته باشد این تخلف می‌تواند در قالب تذکر و اخطار همراه باشد و در صورت تکرار و عدم توجه به تذکر و اخطار در مرحله بعدی توقیف صورت بگیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: اگر روزنامه کیهان به تذکرها و اخطارها بی‌توجهی می‌کرد در مرحله بعدی شایسته توقیف بود.
از سوی دیگر حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی هم گفت: اگر موضوع امنیت ملی برای ما مهم است در کشور افرادی هستند که امنیت ملی را به مخاطره انداخته‌اند و امروز کمترین جریمه و برخوردی در موردشان صورت نمی‌گیرد.
عضو فراکسیون روحانیت مجلس اظهار داشت: ما سران فتنه را در این کشور داریم که بلوا درست کرده‌اند، امنیت ملی را به خطر انداخته‌اند و امروز تیتر روزنامه‌های برخی از جریان‌های سیاسی محدود کردن حصر سران فتنه است و حال کیهان یک مطلبی را به نقل از یک منبع مشخص اعلام کرده آن را توقیف می‌کنند. وی افزود: شعار رئیس‌جمهور شعار آزادی‌بیان بوده و توقیف یک نشریه مثل کیهان به دلیل انتشار یک مطلب به نقل از یک منبع معلوم مغایر با آزادی‌بیان است و با شعار اعتدال هماهنگ نیست.
ابوالفضل حسن‌بیگی، نماینده مردم دامغان در مجلس گفت: روزنامه کیهان به نقل از انصارالله مطلبی را منتشر کرد، انصاراللهی که امروز در جبهه مقاومت است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت: اگر بنا باشد در کشور صدای مظلومیت و محرومیت نابودی فرزندان کوچک یمنی هم به گوش جهانیان رسانده نشود پس چه کسی باید این کار را کند!؟
حسن‌بیگی خاطرنشان کرد: اقدام قوه قضاییه در توقیف روزنامه کیهان کار درستی نبود و قوه قضاییه نیز به این مسئله که مطلبی که روزنامه کیهان نوشته توسط رسانه قانونی حوثی‌ها نوشته شده اعتراف داشت.
سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس با عجیب دانستن توقیف روزنامه کیهان گفت: همه مردم ایران با خط و مشی روزنامه کیهان آشنا هستند وتیترهای روزنامه کیهان به طور معمول تیترهای اثرگذاری در چارچوب منافع ملی کشور و حفظ موازین جمهوری اسلامی و باورها و اعتقادات بوده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: همین هفته گذشته که نمایشگاه مطبوعات برپا بود هم رئیس‌جمهور و هم معاون اول و سایر دولتمردانی که در این روزها سخنرانی داشتند حداقل بر این جمله تأکید داشتند که نباید دست و پای رسانه‌ها در انتشار خبر بلرزد و یک هفته بعد از نمایشگاه مطبوعات و این سخنرانی‌ها، نشریه‌ای مثل کیهان که چارچوب کارش را می‌شناسیم توقیف شود بسیار عجیب است.

کد مطلب: 101790
 
Share/Save/Bookmark