میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۵
 
 
غرب همچنان به ناامن‌سازی غرب آسیا اصرار دارد
تنفس مصنوعی اروپا به تروریسم با تحریم سوریه
تنفس مصنوعی اروپا به تروریسم با تحریم سوریه
 

بحران‌سازی غرب در منطقه هر روز ابعاد جدیدی می‌گیرد چنانکه وزارت خارجه انگلیس اعلام کرد که این کشور حتی پس از خروج کامل از اتحادیه اروپا در اواخر سال ۲۰۲۰ از تحریم‌های این اتحادیه علیه سوریه تبعیت می‌کند.
روز دوشنبه اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه سوریه اعمال کرد و طی آن ۸ بازرگان و دو نهاد سوریه را تحریم کرد تا بدین صورت تا کنون به بلوکه کردن اموال ۲۷۷ سوری و ۷۱ نهاد وابسته به این کشور پرداخته باشد. وزارت خارجه انگلیس در بیانیه خود اعلام کرد: «انگلیس به صورت تنگاتنگ با شرکای اروپایی برای تنظیم کردن این تحریم‌ها همکاری می‌کند و به اجرای آن پس از دسامبر ۲۰۲۰ (خروج کامل انگلیس از اتحادیه اروپا) نیز ادامه خواهد داد.»تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه و فشار به این کشور همزمان با شکست گسترده تروریست‌ها در ادلب و حلب و پیشروی سریع ارتش سوریه در این مناطق صورت می‌گیرد. بر همین اساس، ارتش سوریه روز یکشنبه و پس از آنکه کنترل آخرین پایگاه‌های تروریست‌ها در منطقه «صالات اللیرمون» در شمال حلب را به‌دست گرفت توانست امنیت را به طور کامل به شهر حلب بازگرداند.
همزمان سوئد نیز خواستار اعمال تحریم علیه سوریه شده است. همزمان در اقدامی سوال برانگیز، «میشل باچله» کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای درباره بحران حقوق بشری در شمال سوریه هشدار داد و آن را وحشتناک خواند. «روپرت کولویل» سخنگوی رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل با این ادعا که روسیه و سوریه مرتکب چنین حملاتی شده‌اند در یک نشست در ژنو گفته است که شمار قابل توجه حملات به بیمارستانها، مراکز درمانی و مدارس نشان می‌دهد که این حملات نمی‌تواند تصادفی باشد.دولت ترکیه نیز که پس از آغاز عملیاتهای ارتش سوریه موقعیت خود را در ادلب متزلزل می‌بیند، مدعی شده است که روسیه و نیروهای سوری غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند؛ ادعایی که مسکو و دمشق قویا آن را رد کرده‌اند.«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که طرف روسی ادعاهای مقامات آنکارا مبنی بر حملات روسیه به غیرنظامیان در استان ادلب سوریه را به شدت رد می‌کند.
از سوی دیگر یک منبع در پیمان آتلانتیک شمالی گفت این پیمان قصد ندارد بند پنجم را در حمایت از عملیات نظامی ترکیه در ادلب سوریه فعال کند. این دیپلمات که در هیأت یکی از کشورهای عضو در مقر ناتو در بروکسل فعالیت می‌کند به خبرگزاری روسی «تاس« گفت: «کشورهای ناتو از فعال کردن بند پنجم این پیمان به دلیل کشته شدن نظامیان ترک در ادلب حمایت نمی‌کنند.» خبر دیگر از سوریه آنکه سخنگوی حزب حاکم ترکیه با متهم کردن دولت سوریه به نقض آتش‌بس در استان ادلب، مدعی شد این ترکیه نیست که توافق سوچی حول استان ادلب را نقض کرده است. همزمان با بحران‌سازی ترکیه و اروپا در سوریه، شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» ادعا کردند که خودمختاری، حق مشروع آنان بوده و به یک پروژه واقعی بدل شده است که نمی‌توان آن را از بین برد. «مظلوم عبدی» از فرماندهان نیروهای مزبور ادعا کرد که وضعیت سوریه نمی‌توانند مانند وضعیت سال ۲۰۱۱ باشد، بلکه باید [در حکومت سوریه] نقش بیشتری به کُردها داده شود.
خبر دیگر آنکه پلیس نظامی روسیه از ورود تجهیزات نظامی این کشور به فرودگاه نظامی "الطبقة" در شرق فرات خبر داد. سازمان ملل متحد می‌گوید، شدت بحران در استان حلب و شهر ادلب به حدی است که این نهاد نمی‌تواند هم شتاب با آن حرکت کند.به گفته این نهاد بین‌المللی شمار آوارگان از ماه دسامبر به بیش از ۹۰۰ هزار آواره رسیده است. اغلب آنها زنان و کودکان خردسال‌ هستند که در سرمای زمستان به اردوگاه‌های پناهجویان رفته‌اند. نکته قابل توجه آنکه قبایل یکی از روستاهای شمال شرق سوریه در راستای حمایت از ارتش این کشور و خروج نظامیان آمریکایی تجمع کردند.

کد مطلب: 112888
 
Share/Save/Bookmark