میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۲
 
 
گرانی محصولات لبنیاتی ادامه دارد؛
غرش قیمت شیر
غرش قیمت شیر
 

هرچند در اوایل دی‌ماه سخنگوی دولت اعلام کردکه دولت تحت هیچ شرایطی آماده نیست که کالایی را گران کند و یا اجازه گران‌فروشی به کسی بدهد؛ اما بازار کالاهای اساسی به این مهم بی‌توجه نگریست و به سمتی رفت که اکثر محصولات این بازارها گران شدند.
در کنار مرغ و گوشت و محصولات پروتئینی از جمله محصولاتی که خیلی بی‌سرو صدا گران شد محصولات لبنیاتی بود. در ماه‌های اخیر اکثر برندهای لبنی، قیمت فرآورده‌های خود را حدود ١٠ درصد افزایش داده اند؛ به طوری که قیمت برخی از این محصولات حتی تا ۱۰ درصد قیمت قبلی نیز با رشد روبه‌رو شد.

اعمال نرخ ١٤٤٠ تومانی شیرخام
البته تمام این اتفاقات تا زمانی بود که متولیان به شکل رسمی اعلام نکرده بودندکه قرار است نرخ ۱۴۴۰ تومانی اعلام شود اما حالا به شکل رسمی اعلام شده و این مهم قرار است به شکل رسمی اجرا شود.
طی هفته‌های گذشته اکثر برندهای لبنی قیمت فرآورده‌های خود را حدود ۱۰ درصد افزایش داده‌اند و در حالی که سازمان حمایت این اقدام کارخانجات لبنی را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده: هرگونه افزایش قیمت لبنیات قبل از ابلاغ رسمی کارگروه تنظیم بازار غیرقانونی است؛ رئیس انجمن صنایع لبنی در این زمینه گفت: این گران کردن نیست؛ قیمت‌های جدید، قیمت‌های منطبق بر اسناد و مدارک و بهای تمام شده تولید این محصولات هستند.
وی با اشاره به عدم موافقت سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت و تاکید آنها بر نرخ‌های ۹۳ و اینکه از سال ۹۳ تاکنون قیمت داده نشده است، افزود: تورم عادی سالانه کشور را اگر ۹ درصد هم در نظر بگیریم، به هرحال از ۹۳ تا ۹۶ این تغییرات تورمی، در قیمت تمام شده محصولات لبنی هم تاثیرگذار بوده است.
دبیر انجمن صنایع لبنی کشور افزود: درحالی که دولت برای کارخانجات، ۱۷ درصد سود قانونی لحاظ می‌کند اما در بررسی‌هایی که انجام شد حتی یک کارخانه را نتوانستند پیدا کنند که ۵ درصد سود برده باشد، و اکثر شرکت‌های کوچک همه زیان ده هستند؛ کارخانه‌های بزرگ و متوسط هم در این مدت توانسته‌اند با میانگین سود ۱.۸ درصدی، خود را سرپا نگهدارند. بنابراین قیمت‌های فعلی موجود در بازار، قیمت‌های واقعی است نه «قیمت گران»!
باکری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هنوز قیمت‌های جدید محصولات لبنی از سوی ستاد تنظیم بازار ابلاغ نشده است، گفت: گویا دامداران نیز معتقدند قیمت شیرخام باید افزایش یابد و اسناد و مدارک لازم را برای سازمان حمایت جهت بررسی ارسال کرده اند، ستاد تنظیم بازار نیز منتظر نتیجه بررسی سازمان حمایت است تا همزمان درباره این دو موضوع تصمیم بگیرد. وی تصریح کرد: به هرحال مسائل در حال رسیدگی است، امیدواریم زودتر بررسی نرخ شیرخام نیز به اتمام برسد و ستاد تنظیم بازار همزمان درباره شیرخام و محصولات لبنی تصمیم‌گیری کند.
براساس این گزارش، خردادماه سال ۹۳ بود که محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، قیمت هر کیلوگرم شیرخام ۱۴۴۰ تومان تعیین شده است گفت: نرخ شیرخام در کمیسیون تنظیم بازار و مراکز
تصمیم گیری تعیین و مراحل ابلاغی را طی می‌کند؛ قیمتی که هیچ وقت کارخانجات لبنی زیربار آن نرفتند و از اعمال مصوبه دولت به بهانه‌های گوناگون سرباز زدند و هم‌اکنون با گذشت بیش از ۳ سال از آن زمان هنوز نرخ شیرخام به این مقدار نرسیده و به گفته مسئولان تشکل‌های مربوطه در حال حاضر قیمت خرید شیرخام از تولیدکنندگان توسط کارخانجات بین حدود ۱۳۲۰ تا ۱۴۰۰ تومان است در حالی که تولید هرکیلوگرم شیرخام برای دامداران حدود ۱۴۵۷ تومان تمام می‌شود.
در همین زمینه حسن رکنی، معاون وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به درخواست دامداران برای افزایش نرخ شیرخام، اظهار داشت: بحثی که دامداران دارند با آنچه که به سبد غذایی مردم مرتبط می‌شود، متفاوت است، حلقه گمشده‌ای بین دامدار و کارخانجات فرآوری وجود داشته که تولیدکنندگان به دنبال رفع آن هستند.
وی اضافه کرد: سه الی چهار سال قبل قیمتی را سازمان حمایت تعیین کرده بود(۱۴۴۰ تومان) که کارخانجات ملزم بودند شیرخام را به آن قیمت از دامدار بخرند، در حال حاضر دامداران کماکان همان بحث را دارند؛ تشکل‌های زیربط در این زمینه با کارخانجات در حال توافق و نهایی کردن این عدد هستند.
معاون وزیرجهاد کشاورزی افزود: تا حداقل قیمت پایه‌ای که شیرخام از دامداران خریداری می‌شود شرایط منطقی داشته باشد اما معنی این افزایش قیمت در محصول نهایی نیست بلکه اصلاح قیمتی است که قبلا مورد توافق نبوده و الان دارند توافق می‌کنند که این اقدام انجام شود به عبارتی شرایطی ایجاد گردد که حقوق از دست رفته دامداران در توافق‌های جدید احیا شود.
رکنی درباره اینکه برخی از مسئولان تشکل‌ها اعلام کرده بودند که درخواست‌شان برای افزایش نرخ شیرخام حدود۱۶۰۰ تومان است، گفت: درست است، آنان پیشنهاد افزایش قیمت بیشتری دارند ولی فعلا خود تشکل‌ها هم در این مرحله و در سال‌جاری با توجه به شرایطی که در جامعه وجود دارد، دنبال افزایش قیمت جدید نیستند، درحال حاضر بحث همان قیمت پایه ۱۴۴۰ تومان که مربوط به قبل بوده مطرح است، تا تولیدکنندگان بتوانند از این شرایط عبور کنند.
با توجه به اینکه بحث افزایش جدید نرخ شیرخام مطرح نیست و سازمان حمایت نیز افزایش قیمت محصولات لبنی را غیرقانونی اعلام کرده، به نظر می‌رسد در این میان حقوق مصرف‌کنندگان ضایع شده است و افزایش قیمت لبنیات حضور این محصولات را در سبد غذایی خانوار کمرنگ‌تر از قبل خواهد کرد.(مهر)

کد مطلب: 102780
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۲۰:۲۰:۵۳
چرا در مورد افشاگری تابناک در مور د خلافهای شرکت زیر مجموعه وزارت نیرو باز نشر نمیدید؟؟؟؟؟؟
۱۳۹۶-۱۰-۲۶ ۲۰:۲۰:۵۳
چرا در مورد افشاگری تابناک در مور د خلافهای شرکت زیر مجموعه وزارت نیرو باز نشر نمیدید؟؟؟؟؟؟