میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
جلیقه زردهای فرانسه برای شصت و سومین هفته علیه نظام سرمایه‌داری به خیابان‌ها آمدند
شانزده ماه اعتراض و سرکوب
شانزده ماه اعتراض و سرکوب
 

فضای سرکوب در حالی همچنان بر فرانسه حاکم است که پنجاه و دومین روز از آغاز اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی و شصت و سومین هفته اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت و ضد نظام سرمایه‌داری در فرانسه موسوم به جنبش «جلیقه‌زردها» در حالی برگزار شد که رکورد طولانی مدت‌ترین اعتصاب‌ها به اصلاحات بازنشستگی در این کشور شکست و این جنبش همچنان به روند خود ادامه می‌دهد.
فرانسه، پس از اعتصاب‌ روز جمعه ۲۴ ژانویه(چهارم بهمن) بنا بر پیش‌بینی‌ها، ترافیک در خطوط سازمان حمل‌ونقل پاریس(RATP ) و شرکت ملی راه‌آهن فرانسه (SNCF) دیروز نیز در خطوط مترو و شبکه تندرو منطقه‌ای(RER) آشفته شده و طبق پیش‌بینی این دو سازمان، ۲ خط مترو و یک خط خطوط تندرو منطقه‌ای راه‌آهن در پاریس دیروز مختل شد. روزنامه لوپروگرس نیز اعلام کرد، در شهر لیون در ساعت ۱۴ به وقت محلی معترضان به سیاست‌های دولت از جمله برنامه اصلاحات بازنشستگی، در میدان « بلکور » این شهر تجمع کردند.
جمعه در ادامه اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی، طبق اعلام وزارت کشور ۲۴۹ هزار نفر در سراسر این کشور به خیابان‌ها آمده بودند که از این رقم ۳۱ هزار نفر مربوط به پایتخت است. این رقم پس از جمعیت حدود ۲۸۹ هزار نفری در روز ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸(۲۶ آبان ۹۷) که جنبش جلیقه‌زردها نخستین اعتراض خود را نسبت به افزایش مالیات بر سوخت را رقم زد و به تدریج هویت آن به جنبشی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت تغییر یافت، یکی از پر تعدادترین اعتراض‌ها در طول افزون بر یک سال و دوماه گذشته محسوب می‌شود. این رقم در حالی از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شده که طبق برآوردهای انجام شده برای رسانه‌های فرانسوی، جمعیت حاضر در خیابان‌های پاریس در روز گذشته ۳۹ هزار نفر را شامل می‌شد. نانت و نیس از جمله شهرهایی بودند که در روز جمعه جمعیت بسیاری اقدام به تظاهرات در خیابان‌ها کرده بودند. کنفدراسیون عمومی کار فرانسه به عنوان بزرگترین اتحادیه سندیکایی در این کشور نیز مجموع جمعیت معترضی که در روز جمعه به خیابان‌های این کشور گسیل شده بودند را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد. در جریان این تظاهرات و راهپیمایی‌ها، ۱۱ نفر در پاریس توسط نیروهای پلیس دستگیر شدند. اتحادیه‌های فرانسوی همزمان با اقدام دولت در رونمایی از طرحی که تغییر در نظام بازنشستگی ملی را هدف قرار می‌دهد، اعتصاب کردند.
مسافران بار دیگر همزمان با اعتصاب اتحادیه‌های کارگری با اختلال در حرکت قطارهای منطقه‌ای و متروی پاریس مواجه شدند و برخی از خدمات عمومی و مدارس نیز به اعتصاب‌ها پیوستند. اختلال در سیستم حمل‌ونقل این کشور به وخامت اعتصابات قبلی نبود. روزنامه « لا تریبون » فرانسه نیز از ارائه و تصویب طرح اصلاحات بازنشستگی در شورای وزیران دولت این کشور خبر داده و نوشته است: این لایحه قرار است روز سوم فوریه(۱۴ بهمن) در کمیته‌ای در مجلس شورای ملی بررسی شود.این لایحه شامل یک متن هزار صفحه‌ای است که می‌تواند در خصوص دشواری‌های طرح تعدیل شود. همچنین به نقل از حساب توئیتری «شهروند ناشناس» که اخبار سیاسی و جنبش‌های اجتماعی در فرانسه و جهان را بازتاب می‌دهد، کارکنان نیروگاه «گاردان»، در ساختمان مدیریت این نیروگاه زغال‌سنگ خالی کردند.سندیکاها در فرانسه با هدف اعتراض به طرح دولت خواستار راهپیمایی دوباره در تاریخ ۲۹ ژانویه(نهم بهمن) شدند. کارکنان نیروگاه «گاردان» فرانسه در ادامه اعتصاب خود اقدامی جالب توجه انجام دادند که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی نیز منتشر شد. در فرانسه کارکنان نیروگاه «گاردان» که اعتصاب کرده‌اند، در ساختمان مدیریت این نیروگاه زغال سنگ خالی کردند. این نیروگاه بر اساس قانون انرژی - آب و هوا که در آن تعطیلی نیروگاه‌های زغال سنگ فرانسه در سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی شده، با خطر تعطیلی رو به رو است.
فضایی از سرکوب و اعتراض در حالی فرانسه را در برگرفته که سران این کشور به جای توجه به مطالبات مردمی به دخالت و آشوب سازی در سایر کشورها ادامه می دهند چنانکه ژان ایو لو دریان وزیر امور اروپایی و امور خارجه فرانسه اعلام کرد بر حمایت کشورش از روند برگزاری انتخابات در ونزوئلا تاکید می‌کند.

کد مطلب: 112581
 
Share/Save/Bookmark